Nie dadzą mi renty, bo ZUS i sąd nie mogą się ze sobą zgodzić

MIELEC. Odwołać się możesz, ale i tak wrócisz do ZUS-u

Małgorzata Licha choruje na cukrzycę od 29 lat. Rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy miała przyznaną od 1995 roku do końca stycznia 2010. W styczniu ZUS nagle stwierdził, że jest jednak zdolna do pracy i odebrał jej rentę, zastrzegając, że kobieta ma prawo odwołać się od jego decyzji. Sprawa trafiła do sądu i… z powrotem do ZUS-u.

Małgorzata Licha ma 36 lat i choruje na cukrzycę typu 1. od siódmego roku życia. 18 stycznia 2010 r. udała się na komisję lekarską Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie i dostała wtedy orzeczenie o ustaleniu częściowej niezdolności do pracy do 31 stycznia 2013 r., co skutkuje przyznaniem renty. Jednak ZUS zgłosił zarzut wadliwości orzeczenia. Kobieta musiała przejść kolejne badanie, w trakcie którego trzech lekarzy orzekło, że jednak jest zdolna do pracy. Ale dlaczego dopiero po 15 latach ZUS zakwestionował decyzję swojego orzecznika?

Pytaliśmy wtedy o tę sprawę Małgorzatę Bukałę, rzecznika prasowego Oddziału ZUS w Rzeszowie. – Od każdej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się odwołać – mówiła wtedy.

Finał w…ZUSie

Tak też się stało. Małgorzata Licha skorzystała z możliwości i odwołała się od decyzji ZUS-u do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. – Przebadało mnie 4 biegłych sądowych – mówi pani Małgorzata – 2 z nich zdecydowało że jestem częściowo niezdolna do pracy, więc teoretycznie powinnam otrzymać rentę. Ale sprawa z powrotem trafiła do ZUS, bo… biegli sądowi i orzecznicy zusowscy mieli odmienne opinie odnośnie do stanu mojego zdrowia….

Pani Małgorzata czuje się bezsilna: – Zastanawiam się ile jeszcze będę ciągana po lekarzach i jak długo jeszcze będzie się ta sprawa ciągnąć. Sąd mówi że jestem niezdolna do pracy, ZUS z kolei że zdolna… Nie rozumiem. Przez 15 lat byłam niezdolna a ostatnio ozdrowiałam? I na co mi było odwoływanie się, skoro na powrót wylądowałam w ZUSie…

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments