Nie daj się wykluczyć ze świata dźwięków

Fot. Archiwum

RZESZÓW. W dniach 21-31 stycznia można zbadać słuch i dobrać aparat słuchowy.

Wszystkie osoby starsze, które zmagają się z problemem niedosłuchu mogą w dniach 21 – 31  stycznia zgłosić się  na bezpłatne badania słuchu w Przychodni na ul. Warzywnej 3, w gabinecie 106. Wystarczy wcześniej zarejestrować się pod nr telefonu: 17 8594413 czynnym w godzinach od 8 do 16. Będzie tez możliwość skorzystania z konsultacji z dyplomowanym protetykiem słuchu, który pomoże w doborze aparatu słuchowego.

Starzenie się jest procesem stale postępującym i nieodwracalnym. Dotyka on całego organizmu, nie pomijając komórek słuchowych. W wyniku uszkodzeń i starzenia się neuronów, osoby starsze borykają się z niedosłuchem. Trudno jednoznacznie ocenić, wiek w którym słuch zaczyna się pogarszać. Do grupy tak zwanego największego ryzyka zagrożeniem głuchotą starczą zalicza się osoby, które nadmienienie obciążały słuch w młodszym wieku. Niejednokrotnie u takich osób problemy ze słyszeniem obserwowano dużo wcześniej, a dopiero po przekroczeniu 55 roku życia przybrały one na sile. Przyczyn głuchoty upatruje się również w chorobach, które mają wpływ na komórki nerwowe w uchu. Niedosłuch bywa też dziedziczny.

Głuchniemy stopniowo czyli niezauważalnie
Na początku chory nie słyszy tonów o wysokiej częstotliwości. Z biegiem czasu nie słyszy także tonów o średniej częstotliwości, ma problemy ze zrozumieniem mowy, słyszy uciążliwe szumy w uszach, ogólnie obniża się jego ostrość słuchu. Niedosłuchowi starczemu często towarzyszą zawroty głowy, związane ze zmianami naczyniowymi.

Niedosłuch prowadzi do wykluczenia
Osoby borykające się z głuchotą starczą bardzo często lekceważą ten problem. Kłopoty ze słuchem sprawiają, że odczuwają często dyskomfort podczas kontaktów z otoczeniem, izolują się w swoim własnym świecie. Przez swoją wadę często są postrzegane jako osoby mało inteligentne, którym wszystko trzeba “po kilka razy powtarzać”. Chory bardzo często unika kontaktu z ludźmi nie chcąc narażać się na nieprzyjemne sytuacje. Rzadko zabiera głos w dyskusji. Izolacja społeczna może doprowadzić, że osoby dotknięte głuchotą starczą będą narażone na popadanie w przypadłości natury psychicznej (depresja), lub będą zmuszone wcześniej zrezygnować z życia zawodowego (niski stopień samooceny).

Zapobieganie i leczenie
Głuchoty starczej nie da się wyleczyć, jednak można zapobiegać przyczynom jej powstawania. Przede wszystkim należy dbać o swój słuch. Jeśli w pracy jesteśmy narażeni na hałas musimy wymagać od pracodawcy odpowiednich środków zabezpieczających nasze uszy.

Gdy już dotknie nas problem niedosłuchu, w żadnym wypadku nie można go ignorować. Należy od razu zgłosić się do lekarza laryngologa i wykonać badanie słuchu, które określi ubytek słuchu i przyczynę jego powstania. Gdy zostanie stwierdzona głuchota starcza, nie należy popadać w panikę. Na rynku istnieje cała gama aparatów słuchowych zdolnych poprawić nasz słuch. Nowoczesna technologia umożliwia przywrócenie dobrego słuchu niemal w każdym przypadku. Warto więc zdecydować się na aparat słuchowy, skoro zapewni to powrót do świata dźwięków.
am

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Romandr G.escoKarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Roman
Gość
Roman

Witam. Mój tato był na badaniach słuchu na Warzywnej. Tam też poszedł do Pani dr laryngolog, a później miał dobierany aparat słuchowy. Dzięki refundacji NFZ i PCPR dopłacał niewiele. Aparat sprawuje się dobrze. Miła i kompetentna obsługa.

dr G.
Gość
dr G.

To jest najgorszy pkt obsługi w jakim byłem!!! nigdy w życiu już tam nie wrócę!!! PARTACZE i NIEUKI jakich mało!!! dyplomowany protetyk?? ta dziewucha nie nadaje się nawet na dyplomowanego konserwatora powierzchni płaskich!!! ODRADZAM !!! już lepiej kupić aparat w TVShopie niż u nich!!!

esco
Gość
esco

Mój tata kupował tam aparat, jest bardzo zadowolony, bo fachowo mu pani dobrała i słyszy w nim o wiele lepiej niż wcześniej. Polecam.

Karolina
Gość
Karolina

Byłam na takim badaniu słuchu organizowanym wcześniej w Przychodni na Warzywnej i polecam. Fachowo zrobione badanie. Ja po badaniu musiałam udać się do lekarza laryngologa, gdyż okazało się, że moje problemy ze słuchem wymagają leczenia. Teraz jest już dobrze.