Nie daj się zwieść naciągaczom!

Nie daj się zwieść naciągaczom. Zanim dasz pieniądze, sprawdź organizację i osobę, które zbiera pieniądze. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Uwaga! Chodzą po domach i wyłudzają pieniądze na “chore dzieci”.

– Ostrzeżcie proszę ludzi, by nie dali się oszukać tak jak ja – zadzwoniła do naszej redakcji Czytelniczka z ul. Sportowej w Rzeszowie. – Przyszło do mnie do domu dwóch mężczyzn, powiedzieli, że zbierają na chore dzieci, więc dałam im 30 zł. Gdy poprosiłam o legitymację, machnęli mi przed oczami skserowaną kartką, a gdy chciałam przyjrzeć się jej z bliska, już ich nie było. Pieniądze przepadły. Wiele osób tak oszukali, bo widziałam w woreczku banknoty o różnych nominałach.

Co roku, szczególnie w okresie przedświątecznym, uaktywniają się naciągacze, którzy żerując na ludzkiej dobroduszności wyłudzają pieniądze na chore czy zaniedbane dzieci. Poruszeni ludzką krzywdą ludzie dają pieniądze, które w rzeczywistości zamiast do potrzebujących trafiają do kieszeni wyłudzaczy. Jak się przed nimi bronić?

– Zanim wpłacimy pieniądze, powinniśmy sprawdzić legitymację osoby kwestującej – mówi Anna Klee z zespołu prasowego podkarpackiej policji. – Jeżeli nie zostanie nam ona przedstawiona od razu, poprośmy o nią. Legitymacja powinna być podpisana przez osoby uprawnione do reprezentowania przeprowadzającego zbiórkę publiczną i potwierdzona pieczęcią tej instytucji. Pamiętajmy również, że kwesty prowadzone na terenie miasta powinny być zgłoszone do urzędu miasta. W razie wątpliwości, czy dana organizacja rzeczywiście istnieje, możemy zweryfikować te informacje dzwoniąc do urzędu – dodaje.

Wiele zbiórek publicznych jest organizowana na szczytne cele, niestety zdarzają się osoby, które skuszone łatwą możliwością zarobku nie mają skrupułów aby oszukać innych. Dlatego bądźmy ostrożni.

Katarzyna Szczyrek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o