Nie daj sobie zeskanować karty i wyczyścić konta

Chrońmy nasz PIN, wpisując go, zasłaniajmy klawiaturę dłonią. To jeden z sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie się przed skimmingiem.

PODKARPACIE. Skimming. Co to jest i jak siego ustrzec?

Skimming to przestępstwo polegające na skanowaniu kart bankomatowych. Na podstawie pozyskanych danych oszuści są w stanie podrobić naszą kartę i wyczyścić nam konto. W ubiegłym roku w skali kraju zanotowano grubo ponad 7 tys. tego typu przestępstw.

W naszym województwie ostatnie działanie tego typu grupy odnotowano ponad 3 lata temu, jednak grupy skimmerów zmieniają rejony działania i nie wiadomo kiedy, któraś z nich zawita na Podkarpacie.

Podczas ataku skimmerów na jeden bankomat poszkodowani mogą zostać wszyscy klienci z niego korzystający. Są dwa rodzaje tego oszustwa. Skimming handlowy, może nas dotknąć kiedy nieuczciwy sprzedawca, któremu płacimy kartą dodatkowo zeskanuje dane na niej zawarte. W takiej sytuacji przestępca ma utrudnione działanie bo zazwyczaj nie ma możliwości poznania PIN-u naszej karty. Bardziej niebezpieczny jest skimming bankomatowy. Oszuści instalują w bankomacie urządzenia, które nielegalnie skanuje naszą kartę, ponadto za pomocą mikrokamery lub poprzez podpięcie się do klawiatury mogą poznać nasz PIN. W takiej sytuacji przestępca posiada komplet danych do podrobienia naszej karty i jej swobodnego użycia.

Na Podkarpaciu bezpiecznie?
Ofiarami skimmerów możemy paść podczas wyjazdów na terenie Polski i zagranicą. Przykładem jest 42-letnia mieszkanka Przemyśla, z jej  konta bankowego “wyparowało” 6 tysięcy złotych. Ktoś wypłacił te pieniądze w bankomacie w Moskwie, kobieta oczywiście nigdy nie była stolicy Rosji. Była natomiast na urlopie w Turcji i najprawdopodobniej tam padła ofiarą ataku oszustów. Ten przykład pokazuje zasięg ich działania.

Artur Getler

 

do “Nie daj sobie zeskanować karty i wyczyścić konta”

  1. Bezpieczny Bankomat

    Polecam wszystkim facebookową stronę , na której można dowiedzieć się jak walczyć ze skimmingiem.
    facebook.pl/bezpiecznybankomat

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.