Nie lekceważ “zwykłej” anginy! Może prowadzić do groźnych powikłań!

Objawem anginy są często przekrwione i obrzmiałe migdałki, na których pojawiają się żółtawobiaławe naloty ropne. Fot. Archiwum

Zapalenie migdałków podniebiennych wywołują bakterie lub wirusy. Od rodzaju zarażenia zależy sposób leczenia.

Angina to termin wprowadzony do słownictwa medycznego przez Hipokratesa w celu określenia choroby powodującej ból gardła. Pediatrzy i lekarze rodzinni określenie to stosują w przypadku każdej ostrej infekcji wirusowej lub bakteryjnej w obrębie błony śluzowej i tkanki chłonnej gardła. – W laryngologii termin “angina” przyjmujemy jako ostry stan zapalny migdałków podniebiennych, najczęściej o etiologii paciorkowcowej. Angina w takim pojęciu jest ciężką chorobą, która może prowadzić do groźnych dla życia powikłań! – mówi Dorota Szuber, otolaryngolog i specjalista foniatrii z Podkarpackiego Centrum Słuchu i Mowy w Rzeszowie.

W wypadku zakażeń wirusowych choroba wykluwa się zwykle w ciągu 1-3 dni, objawy podobne są do obserwowanych przy przeziębieniu, pojawia się stan podgorączkowy, dodatkowo migdałki są nieco powiększone. Zwiastunami anginy paciorkowcowej, która objawia się w 2-5 dni od zarażenia, są bóle głowy i osłabienie oraz szybko podnosząca się gorączka, dochodząca nawet do 40 stopni. Mogą jej towarzyszyć dreszcze oraz bóle w stawach lub mięśniach. Ból gardła promieniuje do uszu. Na powierzchni przekrwionych i obrzmiałych migdałków pojawiają się żółtawobiałe naloty ropne. Chorobie towarzyszy również powiększenie węzłów chłonnych w okolicy podżuchwowej.

Na wirusy inne leki niż na bakterie
Przy wirusowym zapaleniu wystarczy przyjmować przeciwbólowe i antyseptyczne tabletki do ssania i stosować domowe sposoby na bolące gardło – ciepłe okłady na szyję, płukanie gardła środkami o działaniu przeciwzapalnym np. naparem z szałwii lub rumianku) i leżenie w łóżku. W przypadku anginy bakteryjnej potrzebne staje się zastosowanie antybiotyku. Dobrze jest pobrać wymaz z gardła, wykonać posiew i ustalić, jaki szczep bakterii wywołuje anginę, wówczas można precyzyjnie dobrać lek. Inną metodą wykrywania obecności paciorkowców jest oznaczenie przeciwciał przeciwko paciorkowcom, tzw. ASO. Kuracja antybiotykowa powinna trwać do 10 dni.

Nie wolno lekceważyć
– Anginy nie należy bagatelizować, ponieważ choroba może dać poważne powikłania np.: zapalenie węzłów chłonnych szyi; ropień okołomigdałkowy mogący powodować zapalenie struktur wewnątrzczaszkowych, stawów; nerek (najgroźniejsze jest zapalenie kłębuszków nerkowych, których następstwem może być upośledzenie funkcji nerek, a nawet ich niewydolność); gorączki reumatycznej, zapalenie mięśnia sercowego albo stany zapalne skóry – mówi dr Szuber.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o