Nie ma pakietu socjalnego

JASŁO. Jaka przyszłość czeka jasielski zakład? Czy prywatyzacja zostanie sfinalizowana?

Organizacjom związkowym działającym w Gamracie nie udało się porozumieć z przedstawicielami Lentexu, który zamierza kupić ową jasielską spółkę. Nie wypracowano consensusu i nie podpisano pakietu socjalnego dla pracowników Gamratu.

Przypomnijmy. Minister Skarbu Państwa zdecydował o sprzedaży 85 procent akcji jasielskiego Gamratu spółce giełdowej Lenteks z Lublińca, producentowi włóknin i wykładzin podłogowych. Parafował projekt umowy sprzedaży. Na nic zdały się protesty pracowników i interwencje w resorcie skarbu państwa. Niestety – wbrew oczekiwaniom załogi Gamratu – podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się negocjacje w sprawie pakietu socjalnego. Odbyły się w sumie cztery spotkania negocjacyjne z udziałem związkowców reprezentujących Gamrat i przedstawicieli Lentexu. – Zasadniczym celem negocjacji organizacji związkowych było zapewnienie pełnej ochrony interesów dla wszystkich pracowników w toczącym się procesie prywatyzacyjnym, zagwarantowanie zatrudnienia wszystkim aktualnie pracującym na jak najdłuższy okres czasu, a także wzrostu wynagrodzeń – czytamy w przesłanym do mediów oświadczeniu Organizacji Związkowych Zakładów Tworzyw Sztucznych „Gamrat” w Jaśle.

Inwestor nie akceptuje propozycji

Związkowcy negocjowali także zagwarantowanie dla załogi: utrzymania w mocy zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy co najmniej do 31.12.2016 r.; wykupu akcji pracowniczych przez inwestora, dodatkowego corocznego zwiększania odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych; wypłaty premii prywatyzacyjnej. Propozycje te nie zostały zaakceptowane przez inwestora. Dla związkowców była nie do przyjęcia przede wszystkim propozycja Lentexu dotycząca gwarancji zatrudnienia. Dlaczego? Ano dlatego, że mogłoby ona, ich zdaniem, skutkować zwolnieniem ok. 250 pracowników. Związkowców nie zadowoliły także pozostałe propozycje Lentexu dotyczące m.in.: odszkodowań dla zwalnianych pracowników, ograniczenia okresu obowiązywania pakietu do 24 miesięcy i wysokości premii prywatyzacyjnej.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments