Nie mieli prawa wziąć pieniędzy na walkę z pandemią

– Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie na posiedzeniu niejawnym oddalił skargę kasacyjną złożoną przez Gminę Tarnobrzeg do wyroku WSA w Rzeszowie – informuje Małgorzata Zych, lider Klubu Konfederacji w Tarnobrzegu. – Sprawa dotyczyła zarządzenia prezydenta Tarnobrzega, który zabrał z budżetu miasta pod pretekstem walki z COVID-19 430 tys. zł przeznaczone na wykonanie odwiertu wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Przypomnijmy; środki te zostały początkowo wprowadzone do budżetu w wyniku zastosowania się prezydenta do postanowienia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która, kontrolując budżet miasta, stwierdziła nieprawidłowości w postępowaniu urzędników przy Tarnobrzeskim Budżecie Obywatelskim 2020.
– Konsekwencją tego było wydanie postanowienia nakazującego realizację kilku innych projektów zgłoszonych pod głosowanie do BO, w tym między innymi dotyczącego wód siarczkowych, złożonego przez byłego radnego miasta, kandydata na posła oraz prezydenta Tarnobrzega, dra Witolda Zycha – tłumaczy Małgorzata Zych. – Wskazano, że urząd złamał kilka ustaw, między innymi o samorządzie gminnym, o finansach publicznych oraz regulamin budżetu obywatelskiego, nad czym sądy nie mogły przejść obojętnie. Wskazano na brak podstaw prawnych w udowadnianiu swoich racji przed sądem przez prezydenta Tarnobrzega, i w związku z tym na bezsensowne angażowanie urzędów państwowych i sądów w pozbawione podstaw prawnych odwołania, które pochłaniają ogromne koszty w postaci opłacania wynajętej rzeszowskiej kancelarii prawnej powołanej do obsługi prawnej tych spraw. W sądzie pozostały jeszcze dwie sprawy – jedna dotycząca analogicznej uchwały Rady Miasta oraz nieprawidłowości w BO 2020 roku.
Do piątku ub. tygodnia do Urzędu Miasta Tarnobrzega nie dotarł wyrok, a bez przeczytania sentencji biuro prasowe nie chciało komentować decyzji WSA i ewentualnych konsekwencji dla miasta. Gdy tylko otrzymamy taki komentarz, zostanie on opublikowany.

mrok

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciotka z Ropczyc
ciotka z Ropczyc
3 dni temu

Po co robić jakieś odwierty jak Jezioro Tarnobrzeskie to przecież zalana odkrywkowa
kopalnia siarki, a więc wody siarkowej jest tam pod dostatkiem.
Przecież to marnotrawstwo publicznych pieniędzy !