Nie o praworządność gra się toczy tylko o żądze władzy

188 miliardów euro i cywilizacyjny awans – tak wygląda w skrócie bilans 16 lat członkostwa Polski w UE. I gdy do wzięcia są kolejne, niespotykane do tej pory fundusze, Polska i Węgry dążą do zablokowania historycznego porozumienia. „Projekt współfinansowany przez Unię Europejską” – tablice z taką informacją na trwałe wpisały się w krajobraz Polski. Widzimy je m.in. na budynkach wyremontowanych szkół, szpitali, parków, dróg czy instytucji kultury. Mają go także autobusy i pociągi jeżdżące na Podkarpaciu.

Próba zawetowania budżetu Unii Europejskiej w związku z powiązaniem go z przestrzeganiem praworządności może pozbawić Polskę w latach 2021 -2027 123 mld euro dotacji i 32 mld euro tanich pożyczek z Funduszu Odbudowy, czyli co dwunaste euro, które w ramach swoich działań planuje wydać Unia Europejska. To rokrocznie dodatkowe 25% budżetu naszego kraju. Każdy Polak, duży i mały, zostanie pozbawiony dodatkowych 6,5 tys. zł wsparcia z funduszy europejskich. Zamrożone zostaną środki na nowe inwestycje, w tym infrastrukturę oraz osobny fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa.

W środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu odniósł się do kwestii budżetu UE. Wyraził pogląd, że „praworządność i łamanie praworządności” stało się w Unii Europejskiej „pałką propagandową„. – Odrzucamy takie stanowisko, odrzucamy takie podejście – oświadczył premier.

To, co mówi Mateusz Morawiecki, jest strasznie smutne, bardzo głupie – powiedział w „Kropce nad i” w TVN24 Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

Ocenił, że ” jest to po prostu robieniem z nas wszystkich zakładników obłędu politycznego”.

Powiedział, że „Polska jest dla nas ważna i ważne jest to, żeby po epidemii Polacy mieli ochronę zdrowia, edukację na odpowiednim poziomie, żeby nasze firmy nie upadały i żebyśmy nie zostali po pandemii pozbawieni funduszu pariasami Europy, do czego rząd Mateusza Morawieckiego prowadzi, karmiąc nas głupimi bajkami o narodowej dumie”.

– Proszę zobaczyć, jak on obraża w ten sposób 25 pozostałych krajów Unii Europejskiej. To znaczy co? Oni poddają się hegemonii, oni poddają się oligarchii, oni poddali się terrorowi Brukseli? Litwa, Łotwa, Czechy, Słowacja, oni wszyscy są dzisiaj tymi naszymi opresorami, a my jedynie jesteśmy ofiarami? – pytał gość TVN24.

– To jest ich bałamutne i manipulujące zagranie, które stosują od dawna. Postawić się w roli ofiar, wzbudzić współczucie u ludzi, wzbudzić współczucie u samych siebie, zapłakać nad własnym losem i dać sobie prawo do agresji – dodał

Trudno nie zgodzić się z Szymonem Hołownią, ale trzeba postawić sobie pytanie: Dlaczego Polska wetuje budżet UE? Ano dlatego, że w Zjednoczonej Prawicy trwa zażarta walka o władzę (piszemy o tym na str. 12) I to jest bardzo smutny widok, bo to pokazuje, do jakiego momentu doszła Polska jako państwo i jak bardzo odcięta od świata i od realnych ludzi jest dzisiaj ta kasta rządząca, która naszymi losami steruje i nasze życie i śmierć ma w swoim ręku. My dzisiaj przez szaleństwo polityczne bandy obłąkanych ludzi płacimy za jedną rzecz, żeby Kaczyński mógł się trzymać przy władzy. Piszę „banda”, bo to niewielka grupka dzbanów i dziadersów, która ogłupia Polaków. Nie każdy w PiS jest zły. Sam znam wielu dobrych i uczciwych ludzi, których Kaczyński, Ziobro, Morawiecki, Terlecki i spółka oszukali. Ile jeszcze agonia tej władzy będzie trwała, czy to będą miesiące, czy lata tylko od nas zależy. Schyłkowy okres rządów PO nazwałem kiedyś agonią państwa z dykty. PiS dokonał niemożliwego i zbudował państwo ze srajtaśmy.

Redaktor Mariusz Włoch

3.5 11 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maniek
maniek
6 dni temu

188 miliardów, a wpłacone do budżetu Unii ile miliardów, 300 czy więcej?

radek
radek
6 dni temu
Reply to  maniek

Według raportu opublikowanego przez ministra finansów,do Polski od 16 lat płyną fundusze z UE. Od maja 2004 do września 2020 r., otrzymaliśmy 188 mld euro a wpłaciliśmy do wspólnej kasy 61 mld euro.Na czysto, otrzymalismy wsparcie w wysokości 127 mld euro.Dostaliśmy także 61 mld euro z wspólnej Polityki Rolnej na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i na dopłaty bezpośrednie. Polska uczestniczy też aktywnie w korzystaniu z kwoty 14,7 mld euro na sfinansowanie programów szkolenia dzieci,młodzieży i wymiany studenckiej.

maniek
maniek
6 dni temu
Reply to  radek

127 mld euro, a skąd te pieniądze się wzięły, ile masz lat, ciągle czytasz bajki?

radek
radek
6 dni temu
Reply to  maniek

Pieniądze dla Polski /poprzez unijny budżet/przekazały bogatsze kraje wspólnoty. Pozostaw czytanie bajek dzieciom,zacznij interesować się faktami a nie mitami. Oprócz finansowych darowizn,kraje członkowskie są naszymi partnerami handlowymi.I tak przykładowo,Polska ma zyski/dodatnie saldo z wymiany/ z handlu w mld złotych : Niemcy -62; Czechy -29; Francja -23; Rumunia -13; Węgry -12; Szwecja -11; Słowacja -9; Litwa -8; Holandia -7; Dania -6; Austria -5; Łotwa -5; Estonia -4; Chorwacja -4; Hiszpania -3; Grecja -3; Bułgaria -2; Portugalia -1; Belgia -1; Finlandia -1; Luksemburg -1; Cypr -1); Słowenia -1. Jesteśmy członkami przjaznej Polsce wspólnoty państw i warto czynić wszystko,co konieczne do utrwalania tego,korzystnego… Czytaj więcej »

maniek
maniek
6 dni temu
Reply to  radek

Popatrz, jakie to proste, tyle miliardów, jedni dają drugim, idealny świat, 127 mld euro, pożyczek nie musimy zaciągać, teraz jestem spokojny.

Obiektyw
Obiektyw
3 dni temu
Reply to  radek

Przeczytaj sobie poniższy artykuł, Onet zamieścił go chyba przez pomyłkę, ale na tym portalu tak jak w SN24 mówią prawdę wtedy jak się pomylą i zapomną nakłamać. https://wiadomosci.onet.pl/politico/kraje-zachodniej-europy-ukrywaja-jak-wielkie-maja-zyski-ze-wspierania-krajow-na/sedw6z6?fbclid=IwAR3wpLeZbsgYdS8HqkkOge2bNFdwWh-UTewdtfW-35A_I1dWWQjF0ztXAgY

maniek
maniek
12 godzin temu
Reply to  Obiektyw

To jest za trudne na głowę lewaka, odrobina prawdy i takiemu mózg wybucha, czego gejowskie lobby nie mówi, tego nie ma.

Obiektyw
Obiektyw
12 godzin temu
Reply to  maniek

W punkt…

prosto z chlewu
prosto z chlewu
6 dni temu
Reply to  radek

Nie zaczepiaj i przestań odpowiadać na zaczepki katolickich i faszystowskich wieprzów!!!
Przestań pierdolić bez sensu o „potrzebie dialogu” z bandytami nawołującymi do fizycznej likwidacji. Straż Narodowa to faszystowskie bojówki PiS-u i KRK!!!
Człowieku ocknij się! Napisz co swoje, a faszystowskim bandziorom daj minusa i „po sprawie”!!!

radek
radek
5 dni temu

Nie ma w tym nic złego,że mamy inne podejście do dyskusji.Podejmuję starania aby szanować każdego,mojego Rodaka niezależnie od jego poglądów.Ludzie w gniewie wypowiadają różne głupoty a kiedy emocje opadną,korygują swoje słowa.Pisanie „na Berdyczów” nie zmusza do refleksji.Zdaję też sobie sprawę z tego,,że nie mozna rozmawiać z człowiekiem,który jest wyjątkowo odporny na oczywistą prawdę i uparcie lansuje kłamstwa.

maniek
maniek
5 dni temu
Reply to  radek

Racja, dla ludzi, którzy nie dostrzegają opłaconego teatru na ulicach i myślą, że najważniejszą sprawą dla Polski jest zapewnienie feministkom prawa do skrobanek, których tak naprawdę nie potrzebują i innych kłamstw typu miliardy euro, które UE rozdaje lekką ręką, pewnie myślą, że Unia te pieniądze zarabia na giełdzie i funduszach, świadczy o dużej oporności na prawdę i lansowaniu kłamstwa.

radek
radek
5 dni temu
Reply to  maniek

Miałeś dość jasno /”jak chłop krowie na rowie”,stosownie do prezentowanego poziomu intelektualnego wytłumaczone powyżej,skąd się biorą pieniądze w budżecie Unii. Żałuję,że nie rozumiesz i nadal wklejasz bzdury. Kobiety nie walczą „o prawo do skrobanek”ale o prawo do podejmowania decyzji w sprawie swojego zdrowia i życia,czego je bezczelnie pozbawiono.

maniek
maniek
5 dni temu
Reply to  radek

Nie pisałem o kobietach, zwłaszcza o polskich kobietach, które są mądre i nie wychodzą na ulice drzeć wulgarnie japę, czytaj ze zrozumieniem. Uwierzyć że Unia ma pieniądze z „łańcuszka szczęścia” trzeba naprawdę być inteligentem ;D

Gość
Gość
3 dni temu
Reply to  maniek

Nie oczekuj inteligencji od red. Karysia, który ukrywa się pod pseudonimem „radek”.

polak z dobra pamiecia
polak z dobra pamiecia
5 dni temu
Reply to  maniek

Gdy Tusk przyjechal z Lizbony i przywiozl SIEDEM razy tyle dotacji niz Polska wplaca do budzetu Unijnego to PREZES PiS-u Kaczynski ODGRAZAL sie z trybuny SEJMOWEJ mowiac ze gdyby to on pojechal do Lizbony to przywiozl by SIEDEMDZIESIAT SIEDEM razy tyle ile przywiozl Tusk !!
Czekamy na te SIEDEMDZIESIAT SIEDEM razy TYLE jakie dla POLSKI i Polakow odgrazal sie ze przywiezie z UNI PREZES PiS-u !
TU NI MA NA CO CZEKAC BO CZAS KADENCJI BIEGNIE SZYBKO !

maniek
maniek
5 dni temu

I gdzie są te pieniądze, ciągle u Tuska i jego kolegów?

polak z dobra pamiecia
polak z dobra pamiecia
5 dni temu
Reply to  maniek

A to juz je towarzysze z PiS-u zagospodarowali na wlasny uzytek.

radek
radek
6 dni temu

Ludowy komisarz do spraw bezpieczeństwa w randze wicepremiera, a jednocześnie szef partii rządzącej, stosuje swego rodzaju „hodowlę zwolenników” poprzez jak najszersze uzależnienie ludzi od siebie.Można bez obawy o pomyłkę stwierdzić,że jest to odmiana niewolnictwa w 21 wieku. Ma to gwarantować,że ci zwolennicy nie będą się buntować.Obsadza nimi ważne stanowiska,rodziny zatrudnia w spółkach skarbu państwa,w państwowych bankach albo w dyplomacji.Człowiek uzależniony i urządzony w takim upodlonym środowisku łatwiej godzi się ze swoją dolą i pokornie realizuje zlecane mu zadania,nawet wówczas,jeśli pojawią się u niego wątpliwości. Zagrożeniem dla „hodowli” są ludzie wolni,nie poddający się zniewoleniu czy politycznej korupcji,nie chcący uchodzić za polityczne… Czytaj więcej »

Galicjok
Galicjok
6 dni temu

Czy ktoś na siłę zmuszał Polskę do wstąpienia do UNI EUROPEJSKIEJ ?
Jak się podjęło decyzję aby być członkiem UNI to dobrze wiedzieliśmy że MUSIMY przestrzegać PRAWA Unijnego a nie Prawa PiS-u, Rosji lub Madagaskaru.
Teraz gdy się wzięło kupe pieniędzy z Uni nagle zaczyna się Unia nie podobać ?
Takie chamskie zagrywki to se można robić na wiejskich zabawach w remizach i na weselach obok gnojnika, oraz na zebraniach PiS-u !
Poważny człowiek ma swój HONOR którego ten bydlak nie ma nawet za GROSZ !

radek
radek
7 dni temu

Abraham Lincoln powiedział kiedyś:” Można oszukiwać wszystkich przez pewien czas, a część ludzi przez cały czas, ale nie da się oszukiwac wszystkich przez cały czas”.Nachalna propaganda obozu rządzącego nie jest w stanie zrealizować w pełni partyjnego zamówienia. Coraz mniejsza grupa społeczeństwa daje wiarę informacjom płynącym z rządowych mediów. Wszelkie wypowiedzi rządzących /jeszcze/ polityków w sprawie budżetu unijnego to bicie piany na użytek wewnętrzny. PiS /czyli Kaczyński wymysliło rzekome zagrożenie /kolejne/ aby za chwilę ogłosić,że ich niezłomna postawa uchroniła kraj przed tym zagrożeniem. Na jednym z wątków napisałem,że nie wierzę,iż podczas spotkania unijnych przywódców /w grudniu/ i głosowania w sprawie budżetu,pan… Czytaj więcej »

tomasz
tomasz
7 dni temu

Znomu kolejny polityk PO chce sprzedać polski interes za kilka srebrników i co dziwne publicznie się tym chwali w TVN ha ha no nie mogę. A potem wielkie zdziwienie że PO 8 raz wybory przegrała.

yuin
yuin
7 dni temu
Reply to  tomasz

PO ma zdradę we krwi. Gdyby to był 1939 rok to by Aadolfowi i Gdańsk i Gdynię i Warszawę oddali. Dla unijnego nie ma takiego świństwa jakiego Polsce nie zrobią.

zygmunt68
zygmunt68
7 dni temu

Dla takich ludzi jak Buzek łobuzek ważniejsze kilka ojro i poklepanie po ramieniu przez Niemcy niż polska suwerenność. Wstyd

1 minuta prawdy
1 minuta prawdy
7 dni temu

Jaka praworządność?

W Hiszpani IDENTYCZNY sposób wybierania sędziów. A tylko Polska łapie „praworządność”! Traktaty mówią że to państwa same reformują sądownictwo. Niemcy łącząc się z NRD wywaliły 80% sędziów komunistycznych i cisza a u nas gdy padł pomysł żeby stalinowscy sędziowie przeszli na wcześniejszą emeryturę larum w Niemczech podniosła Róża Thun von Hohenston z PO że praworządność łamana :)

radek
radek
6 dni temu

Nikogo w Niemczech nie „wywalano”.Pracowały specjalne komisje,które dokonywały oceny przydatności prawników do pracy w nowym systemie prawnym.Tym,których nie zatrudniono umozliwiono przejście na emerytury w wysokości obowiązującej w prawie emerytalnym albo przyznano zasiłki tymczasowe do czasu podjęcia innej pracy. W każdym landzie sprawy wyglądały inaczej a liczby przejęć sędziów i prokuratorów z dawnej NRD do pracy w sądownictwie i w prokuraturach po zjednoczeniu tak się kształtowały:sędziowie         prokuratorzy Saksonia                                         48,7%                  45,1% Turyngia                                          41,7%                  35,3%

Brandenburgia                                 44,9%                  55,4%

Meklemburgia-Pom. Przednie        39,7%                  26,1%

Saksonia-Anhalt                               39,5%                  29,7%

Berlin                                               11,1%                  4,0%

Niemcom obcy był odwet i chęć zemsty. Kulturalnie dokonali wymiany kadr,kierując się potrzebami państwa i wykazując szacunek wobec każdego prawnika.

Obiektyw
Obiektyw
3 dni temu
Reply to  radek

A u nas byłą gruba krecha, wszelkie próby dezubekizacji były skazane na porażkę miedzy innymi za sprawą tow. Bolka., PZPRowcy przefarbowali się na różne odcienie, zależnie od tego gdzie było więcej kasy i do tej pory robią swoje, oni lub ich dzieci. Przedtem byli sługusami Moskwy a teraz Brukseli

maniek
maniek
3 dni temu
Reply to  Obiektyw

Była szansa załatwić tę sprawę, ale Bolek z towarzyszami zrobili nocną zmianę.

starszy już pan
starszy już pan
7 dni temu

Niemcy tracą możliwość przewodzenua w uni na kolejnych 13 lat. Kończy im się prezydencja końcem grudnia.

Chcieli złamać traktaty unijne i porozumienie zawarte przez państwa członkowskie w lipcu wprowadzając własne przepisy! Żadne państwo nie może innego uważać za chłopca do bicia. UE skończy jak ZSRR i się rozleci jeśli Niemcy łamią prawa i porozumienia.

kolo
kolo
7 dni temu

26:2 :) 26 państw zrzeszonych nie ma problemu, nie tylko Niemcy jak to pisqrewie po raz kolejny, kłamliwie twierdzi :)

Obiektyw
Obiektyw
3 dni temu
Reply to  kolo

26 państw nie ma problemu bo już od dawna siedzi głęboko w d… Niemiec, choć i w tych niby bezproblemowych państwach pojawiają się coraz mocniejsze głosy sprzeciwu wobec polityki unijnej np Francja, Hiszpania itd