Nie otrzymali kasy na rewitalizację krośnieńskiej Starówki

Jednym z najważniejszych zadań przewidzianych do zrealizowania w ramach rewitalizacji jest remont zabytkowej wieży farnej, która ma być gotowa jeszcze przed otwarciem Centrum Dziedzictwa Szkła.

KROSNO. Miasto na razie bez dofinansowania z RPO.

Projekt dotyczący rewitalizacji Starówki w Krośnie  nie otrzymał dofinansowania z Regionalnego Programu  Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Choć wstępnie został wysoko oceniony, to jednak ostatecznie znalazł się na liście rezerwowej. Jednym z priorytetowych zadań przewidzianych do realizacji w ramach rewitalizacji jest  remont zabytkowej wieży farnej, która ma być gotowa jeszcze przed otwarciem Centrum Dziedzictwa Szkła, czyli przez Euro 2012.

- Projekt dotyczący rewitalizacji krośnieńskiej Starówki opiewa na łączną kwotę prawie 11 milionów 700 tysięcy złotych. Miasto ubiegało się o dofinansowanie z RPO w kwocie ponad 8,6 mln zł, którego nie otrzymało, gdyż zabrakło punktów w ocenie, a krośnieński projekt uplasował się na 9 miejscu na liście rezerwowej – informuje Joanna Niepokój z Urzędu Miasta Krosna. – Jeszcze nic straconego, gdyż miasto wciąż ma szansę na to dofinansowanie, bo przecież mogą “wypaść” z listy podstawowej beneficjenci, którzy na przykład na czas podpisania umowy nie zdążą zgromadzić wymaganej dokumentacji. W takiej sytuacji Krosno może zająć jego miejsce – tłumaczy. I dodaje przy tym, że miasto na ten cel stara się pozyskiwać środki także z innych źródeł, m.in. z budżetu państwa, wkład własny miasta w tę inwestycję to około 3 mln zł.

Nie tylko remont wieży farnej wchodzi w grę

Jednym z najczęściej kojarzonych z Krosnem miejsc jest znajdująca się w Rynku wieża farna, gdzie ma zostać udostępniony turystom punkt widokowy. – Chcemy, aby turyści, którzy przyjadą do miasta i będą podziwiać atrakcje związane z CDS-em, mogli także wejść na tę wieżę i zobaczyć  z  wysokości stare miasto. Z ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród mieszkańców wynika, że wieża jest uważana za jeden z najważniejszych symboli Krosna, dlatego też chcemy, żeby stała się ona piękną wizytówką miasta – wyjaśnia Joanna Niepokój. – Oczywiście projekt rewitalizacji zakłada także szereg innych zadań, jak choćby remont zniszczonych przyrynkowych uliczek, uporządkowanie małej architektury, powstanie także w Rynku i jego okolicach nowe stylowe oświetlenie, także przyrynkowe podcienia zyskają nowy, atrakcyjny wygląd. W grę wchodzi ponadto stosowne wyeksponowanie tych miejsc, które warto zobaczyć  – dodaje..

Wioletta Zuzak

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.