Nie palmy śmieci w piecach!

Co roku, gdy zaczyna się jesienno-zimowy sezon grzewczy niektórzy właściciele domów w Rzeszowie (również w okolicznych wsiach), żeby zaoszczędzić, opalają je plastikami i butelkami plastikowymi.

PODKARPACIE. Z własnej głupoty ogrzewamy swoje domy toksycznymi odpadami.

Od kilkunastu dni nad domami w Rzeszowie unosi się czarny, gryzący dym. Rozpoczął się bowiem sezon grzewczy i niektórzy mieszkańcy, dla zaoszczędzenia niewielkiej ilości pieniędzy, palą w piecach butelki plastikowe, folie, styropian czy gumę. To szkodzi zdrowiu nie tylko tym, którzy palą we własnych kotłowniach, ale i najbliższym sąsiadom.

W niektórych miejscach dochodzi nawet do tego, że zwykłe wyjście na spacer staje się wręcz niemożliwe z powodu ogromnych ilości pyłu unoszącego się w powietrzu.  Eksperci apelują do właścicieli domów żeby przestali je ogrzewać odpadami.

– Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności – powiedział Mirosław Ruszała, przewodniczący zarządu Związku Komunalnego „Wisłok” w Rzeszowie. – Za taki sposób ogrzewania płaci się zdrowiem. Paląc plastikami, czy butelkami PET, truje się nie tylko samych siebie, ale i sąsiadów. Najbardziej zagrożone są dzieci, które skazane są na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie.
Palimy i sami się zatruwamy
Podczas spalania śmieci w domowych kotłowniach powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje te zanieczyszczają najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Przy spalaniu plastikowych butelek i folii wytwarzany jest chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny – kwaśne deszcze. Dlatego potem ze swojego ogrodu spożywamy zatrute warzywa i owoce.

Za palenie śmieci grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Karę może nałożyć straż miejska na zgłoszenie mieszkańca. Wydajność energetyczna plastików wrzuconych do pieców jest niewielka, a konsekwencje mogą być poważne. Domowe kominy, pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady, czy spalarnie śmieci – alarmują ekolodzy. Dotyczy to osiedli domów jednorodzinnych, ale także kamienic ogrzewanych piecami kaflowymi i wiejskich domów.

W kominowych pyłach cała tablica Mendelejewa
Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach. To powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń –  w dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. z butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy, czy lakierowanych materiałów,  a nawet z kolorowych tygodników, które zawierają farbę drukarską często zawierającą związki ołowiu.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stary czytelnik
stary czytelnik
9 lat temu

W Rzeszowie, gdzie miejscy planiści mają się za bardzo oświeconych, awangardowych i nowoczesnych (Biuro Rozwoju Miasta) od kilkunastu dobrych lat buduje się domki jednorodzinne u podnoży cztero i więcej piętrowych bloków. To jest podobno awangarda architektury teraz. Sam w takim bloku mieszkam – koło mnie jest – zależy w jakim promieniu liczyć, ale gdzieś tak do 200 metrów około 20 domków jednorodzinnych, a kolejne się budują. Fajnie to widać wieczorem: z komina takiego domku/ domków kopci się jakieś czarne lotne świństwo i to wszystko rozpływa się na poziomie 2,3 i 4 piętra naszego bloku. Śmród jakby za chwilę miała nadjechać… Czytaj więcej »

ewita
ewita
9 lat temu

W tym roku zrezygnowałam z gazu,gdyż jest za drogi,palę miałem,drewnem,liśćmi,kartonami,gazetami ,gałęziami.Nie palę śmieciami,ale się nie zarzekam – w zimnie żyć się nie da , więc jak przyciśnie,to może i śmieci pójdą w ruch.

eliza
eliza
9 lat temu

A potem się dziwimy skąd tyle chorób i alergii, ja również jestem przeciwniczką palenia śmieci, zwłaszcza plastików.

garda
garda
9 lat temu

Będzie jeszcze gorzej,do wyborów ukrywano wiele rzeczy które nas w najbliższum czasie czekają.
Mamy już kryzys i to potworny ,który w najbliższym czasie wybuchnie.Ale cóż to-tuskowcy to jakoś przeżyją,a inni a kogo to obchodzi-może ministra finansów-napewno nie.

xyz
xyz
9 lat temu

Mamy największe złoża węgla w UE (80%) , największe złoża gazu w UE, o geotermii nawet nie wspomnę ( więcej gorącej wody jest „pod” Polską niż wody w Bałtyku ) a biedujemy coraz bardziej. O CO TU CHODZI…??? kto nami rządzi???? :-(

mania
mania
9 lat temu

Złodziej Tusk temu winien, bo biedę w kraju wprowadził,

ekar
ekar
9 lat temu
Reply to  mania

Mania, mówisz o Tusku, a zapomniałaś wspomnieć o Putinie.

gość
gość
9 lat temu
Reply to  mania

a gdzie Żydzi i cykliści :)) Oj umiera z głodu robaczek mózgojad

lulus
lulus
9 lat temu

A co mam powiedziec na wegiel ktory kupilem a dymi tak jak dawniej z lokomotywy na czarno…

qweertz
qweertz
9 lat temu

kathie jak będziesz miała rodzinę, dzieci i będziesz musiała wybrać: czy opalać dom drogim gazem i puścić je do szkoły bez śniadania (a tak bywa), oczywiście wtedy wybierzesz palenie śmiećmi, to naprawdę wtedy będziesz miała ekologie w doopie, niestety nasze społeczeństwo biednieje

kathie
kathie
9 lat temu

Ekologia swoją drogą. Macie ją daleko gdzieś – Wasza sprawa. Ale kiedy zdiagnozują u Was lub Waszych dzieci raka lub inną poważną chorobę to przypomnijcie sobie o tych spalonych w piecu: butelkach, woreczkach foliowych, styropianie… Pretensje miejcie tylko do siebie, a nie do wszystkich wokoło. Zdrowia życzę…

qweertz
qweertz
9 lat temu

co roku ceny gazu w gore, węgla to samo plus akcyza od 1stycznie i co się dziwić ludziom którym do pierwszego brakuje, a ze śmieci tez kosztują, więc oszczędza się podwójnie, sam ogrzewam dom gazem, ale pochlania to coraz większą cześć mojego budżetu domowego, i nie wiem czy za kilka lat, sam się na śmieci nie przerzucę, gdzieś są granice wytrzymałości……………..

ludzie ekologie mają w doopie, chcą godnie żyć, mieć co zjeść i mieszkać w ogrzanym domu,

w europie dzięki ekoterrorystom mamy ogromne podatki, zyskują na tym min chiny, rosja i usa

Solo
Solo
9 lat temu

Wyobraź sobie . Jeden dom od drugiego 6m. Sąsiad ma komin poniżej kalenicy z mojej strony.
Pali miałem.Drugi z 20m dalej to samo.Jak mu mówię , że mam dym w domu to jeszcze chodzi obrażona całą rodzina bo śmiem im zwracać uwagę. Sam środek zadupia czyli Rzeszów.

Czytelnik
Czytelnik
9 lat temu
Reply to  Solo

A czym ma palić?

xyz
xyz
9 lat temu

Jak węgiel drogi to pali się byle czym. Pet-ów dużo, worki foliowe….Jak zimno w chałupie, dzieciaki marzną to ludzie w d… mają ekologię ( jak np. w Zakopanym). Pozdrawiam tych co głosowali na ekipę rządzącą… ;-)

Gucio
Gucio
9 lat temu
Reply to  xyz

MASZ RACJĘ,WŁADZA PiS OBNIŻYŁA CENĘ WĘGLA I INNYCH TOWARÓW,PRZYPOMNIJ NAM,KIEDY TO ONI BYLI PRZY WŁADZY? A nawet za darmo wywozili śmiecie.Ha! Ha!

Czytelnik
Czytelnik
9 lat temu

jak brakuje pieniedzy na wszystko to jakoś trzeba ogrzewać mieszkania