Nie płacisz abonamentu? Zapłacisz surową karę!

Zarówno za korzystanie z niezarejestrowanego odbiornika, jak i niepłacenie abonamentu grożą surowe kary. Dłużnicy mogą dostać wezwanie do zapłaty opiewające nawet na kwotę prawie 2 tys. zł! Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE, KRAJ. Zaległości do zapłaty będą liczone do pięciu lat wstecz!

Ludzi rzetelnie płacących abonament radiowo-telewizyjny jest wciąż niewielu. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że od obowiązku uchyla się ponad 2,5 mln. osób. Skoro nie pomogło po dobroci (prowadzona w telewizji i radio kampania informacyjna), Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła inaczej dobrać się do portfeli dłużników.

KRRiT za pośrednictwem Poczty Polskiej rozsyła do niepłacących wezwania do uiszczenia opłaty abonamentowej. Jeżeli wezwanie nie przekona ich ostatecznie do zapłaty, być może “zachęci” ich do tego groźba kary i to całkiem surowej. Jeżeli okaże się, że dana osoba korzystała z niezarejestrowanego odbiornika, będzie musiała zapłacić trzydziestokrotność miesięcznej opłaty, czyli w przypadku telewizora będzie to kwota 559,50 zł, w przypadku radia – 169,50 zł. Jeżeli natomiast abonent posiadający radio lub telewizor migał się od płacenia abonamentu, będzie zmuszony do zapłaty zaległości sięgającej nawet pięciu lat wstecz, czyli aż 1,7 tys. zł!

To jednak i tak nie wszystko. Delikwent  może trafić nawet do Krajowego Rejestru Długów, co skutecznie może utrudnić mu życie (dłużnik nie może np. zaciągnąć żadnego kredytu lub pożyczki w banku, wziąć niczego na raty).

Dobra wiadomość jest taka, że w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość ubiegania się o rozłożenie zaległości na raty lub całkowite jej umorzenie.

Katarzyna Szczyrek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o