Nie potrafisz skupić wzroku na jednym punkcie? Ślepniesz!

- Optyczna koherentna tomografia - laserowa technika trójwymiarowego obrazowania bardzo drobnych, niemalże mikroskopijnych struktur oka pozwala postawić dokładną diagnozę - mówi Aneta Lewicka-Chomont, ordynator oddziału okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Zaniedbane schorzenia siatkówki prowadzą do nieodwracalnej ślepoty.

– Nieleczone zwyrodnienie plamki żółtej, czy retinopatii cukrzycowej powoli, ale nieodwołalnie prowadzą do ślepoty. Odwarstwienie siatkówki czy krwotok do ciała szklistego powoduje nagłe zaniewidzenie i trwałą utratę wzroku. Ratunkiem wtedy jest tylko szybka operacja – mówi doc. dr hab. n. med. Robert Rejdak, specjalista chorób oczu i chirurgii oka, szef Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz konsultant Oddziału Okulistyki WSS im. Chopina w Rzeszowie.

Zwyrodnienie plamki żółtej (w skrócie AMD) związane z wiekiem jest jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku. – Znane są dwie postacie tej choroby: AMD suche występujące u 80 proc. chorych oraz bardziej niebezpieczne AMD mokre (wysiękowe) – mówi nasz ekspert.

Czynniki ryzyka

Największą zachorowalność odnotowuje się w śród osób po 75- tym roku życia, najczęściej u kobiet, warunkiem sprzyjającym chorobie jest genetyka, nadciśnienie tętnicze, długotrwale narażenia wzroku na intensywne światło, palenie tytoniu, niedobór przeciwutleniaczy takich jak: witaminy E, C, beta-karoten, selen, niedobór luteiny i zeaksantyny, jasny kolor tęczówki, otyłość.

Objawy

Zniekształcone widzenie linii prostych, trudności w czytaniu, problemy z widzeniem centralnym (środka obrazu), rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów, trudności w rozróżnianiu kolorów, wykrzywianie linii prostych.

Wczesne stadium AMD u większości osób nie wpływa na jakość widzenia. Gdy choroba dotyczy tylko jednego oka początkowo można nawet nie dostrzec różnicy w jakości widzenia chorobę stwierdza się podczas badania okulistycznego, dlatego osoby po 50 –tym roku życia powinny regularnie kontrolować oczy. Jednym z często wykonywanych badań jest test Amslera pozwalający określić stan plamki żółtej oraz jej okolicy.

Retinopatia też niebezpieczna

Niedotlenienie siatkówki czyli niewystarczający dowóz substancji odżywczych w stosunku do potrzeb powoduje, iż organizm stara się temu przeciwdziałać poprzez tworzenie nowych naczyń krwionośnych, mających zapobiec niedotlenieniu. Jednak powstające naczynia mają patologiczną budowę co powoduje, iż łatwo pękają i stają się przyczyną krwawień do ciała szklistego. Krwotoki te powodują powstanie struktur, które kurczą się i rozrywają siatkówkę, co jest przyczyna odwarstwień siatkówki, prowadzących do upośledzenia widzenia, a nawet do nieodwracalnej ślepoty.

Objawy

Większość pacjentów zarówno z początkową postacią retinopatii, nie mają żadnych objawów choroby, najczęściej wykrywane są one zbyt późno, aby można ją było leczyć. Gdy wystąpi krwawienie obraz może stać się zamazany, pokryty plamkami, może nawet całkowicie zniknąć. Mimo, że stan ten się sprawia dolegliwości bólowych, retinopatia cukrzycowa wymaga szybkiej diagnostyki i pomocy specjalistycznej.

Warto wiedzieć
*Zrób prosty test: Na kartce papieru w kratkę narysuj punk. Patrząc na niego z odległości 40 cm zwrócić uwagę na to, czy linie kratki nie zbliżają się do siebie lub się nie oddalają. Jeśli tak jest, należy udać się do okulisty.
*Po 40-tym roku życia badania okulistyczne mogące wykryć zwyrodnienie plamki żółtej należy powtarzać co da lata.
*Sposobem zapobiegania rozwojowi retinopatii cukrzycowej jest utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi oraz właściwa kontrola ciśnienia tętniczego.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Narysowałem „punka” i widzę punka :)