– Nie pozwolimy na likwidację kina “Wczasowicz”!

Mieszkańcy uzdrowiska martwią się, że jeśli sala kina zostanie rozbudowana i przerobiona na salę balową, to ta inwestycja pociągnie za sobą likwidację tej placówki kulturalnej. – Głupotą byłoby rozwalanie budynku i powiększanie go tylko dla potrzeb mającego się tu odbyć w czerwcu 2013 roku trzydniowego kongresu uzdrowisk – dodają. Fot. Archiwum

IWONICZ – ZDRÓJ. Mieszkańcy kurortu są zgodni.

– Podczas spotkania z mieszkańcami pan burmistrz wspomniał o planowanej rozbudowie kina “Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju. To przedsięwzięcie jest ponoć związane z kongresem uzdrowisk, który odbędzie się w tymże uzdrowisku w czerwcu przyszłego roku – mówi nam mieszkanka kurortu i Czytelniczka Super Nowości (chce pozostać anonimowa). – Podobno sala kinowa ma zostać przerobiona na salę balową. A to będzie oznaczało jedno: śmierć tej placówki kulturalnej. Będziemy protestować przeciw likwidacji kina – mówią stanowczo mieszkańcy. – Mamy jednak nadzieję, że ten głupi pomysł nie zostanie zrealizowany – dodaje.

Zdanie mieszkańców podziela radny i jednocześnie przewodniczący zarządu miasta Rajmund Boczar.  – Uważam, że nie ma sensu rozwalać tego drewnianego budynku, w którym mieści się kino i go rozbudowywać tylko po to, aby pomieścił 200 osób, które na ów kongres uzdrowisk przyjadą. Przecież pięć lat temu przeprowadzano remont tego obiektu – zwraca uwagę Rajmund Boczar.

– Z tego co wiem, to w sanatorium “Górnik” na jadalni znajduje się w sumie 215 miejsc siedzących. Zatem na przykład właśnie w tym sanatoryjnym budynku goście mogliby spotykać się – sugeruje radny Boczar.

Radny: – Tę inwestycję trzeba zablokować
Kino “Wczasowicz” (dawna sala balowa) ma swoją siedzibę w Domu Zdrojowym mieszczącym się w sercu kurortu. –  Na spotkaniu pan burmistrz prosił mieszkańców, aby dostarczali mu archiwalne zdjęcia, gdyż chce on zobaczyć, jak  ta sala balowa niegdyś wyglądała – mówi Rajmund Boczar. –  Jeden z mieszkańców uczestniczących w spotkaniu słusznie zapytał: – Po co w ogóle ten budynek rozwalać i  salę kinową przerabiać na salę balową? Jedno jest pewne: – Tę inwestycję trzeba po prostu zablokować – dodaje radny.

Burmistrz: – Nie będzie rozbudowy kina, bo nie ma kasy
Co na to burmistrz? – Na razie szukamy rozwiązań i je analizujemy. To, że o rozmaitych koncepcjach mówimy  nie oznacza, że z dnia na dzień będziemy burzyć kino – mówi Paweł Pernal, burmistrz Iwonicza – Zdroju. – W sali kinowej jest aktualnie 150 miejsc. Tak więc, aby wszyscy goście, którzy przyjadą do uzdrowiska na kongres (potrwa od 3 do 5 czerwca) zmieścili się, trzeba by było zwiększyć powierzchnię tego budynku w taki sposób, aby przybyło 50 miejsc. Tymczasem póki co nie mamy kasy na modernizację i rozbudowę kina – zaznacza burmistrz. I dodaje: – W tej sytuacji w czerwcu przyjmiemy część gości w takiej sali kinowej, jaka jest aktualnie. Natomiast  reszta będzie spotykała się “Górniku”.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o