Nie przegap fantastycznego air show!

Fot. PAP
Fot. PAP

JASIONKA, RZESZÓW. Już w sobotę „II Podkarpackie Pokazy Lotnicze Politechnika Rzeszowska i Przyjaciele”.

Podczas wojewódzkiego święta lotnictwa w podrzeszowskiej Jasionce (25 czerwca) zobaczymy pokazy w locie prawie 100 statków powietrznych (m.in. spadochrony, balony, śmigłowce, wiatrakowiec, szybowce, paralotnie oraz drony). Nie zabraknie również specjalnej strefy zabaw dla dzieci, ekspozycji naziemnych oraz koncertów. Pokazy ubogaci m.in. występ Kayah, Krzysztofa Zalewskiego oraz zespołu Karczmarze.

Umiejscowienie pokazów w Jasionce wiąże się z trzema jubileuszami najważniejszych ośrodków szkoleń lotniczych na Podkarpaciu: 65-leciem Politechniki Rzeszowskiej (PRz), 70-leciem Aeroklubu Rzeszowskiego (ARz) oraz 40-leciem Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz (OKL). Pierwsza edycja pokazów lotniczych odbyła się w Mielcu i przyciągnęła prawie 70 tys. osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się większej liczby zainteresowanych, dlatego przygotują prawie 10 tys. dodatkowych miejsc parkingowych w pobliżu lotniska. Opłata za cały dzień postoju wynosi 5 zł i jest niezależna od czasu pozostawienia samochodu na parkingu.

Dodatkowe autobusy MPK
Dla ułatwienia dojazdu na pokazy w sobotę na trasę Rzeszów – Jasionka wyjadą dodatkowe autobusy MPK, w których będzie obowiązywał bilet miejski. W przypadku zapełnienia wszystkich parkingów wokół lotniska kierowcy będą przekierowywani na os. Załęże, gdzie na terenie giełdy samochodowej zostanie uruchomiony bezpłatny parking dla ok. 5 tys. aut. Stamtąd będzie zapewniony darmowy transport autokarami na miejsce pokazów. – Służby porządkowe będą kierować ruchem przy każdym wjeździe na parking oraz przy newralgicznych skrzyżowaniach w okolicy lotniska. Dodatkowo wyznaczone osoby będą logistycznie rozstawiać samochody na parkingach, żeby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń – wyjaśnia Łukasz Kukulski, który odpowiada za bezpieczeństwo imprezy i plan dojazdu. Wjazd na parkingi będzie możliwy od godz. 6.30.

Co w programie
Już o godz. 7.30 zostaną otworzone strefy: Funduszy Europejskich, Doliny Lotniczej, statyczna samolotów i ekspozycji naziemnej, zabaw dla dzieci oraz gastronomii. O godz. 8. rozpoczną się pierwsze koncerty: Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca POŁONINY, grupy DeChovka oraz Chóru Akademickiego PRz. Pokazy lotnicze podzielono na dwa bloki – pierwszy z nich odbędzie się w godz. 9.30 – 12, a drugi między 15.30 a 17.

Oficjalne rozpoczęcie „II Podkarpackich Pokazów Lotniczych Politechnika Rzeszowska i Przyjaciele Rzeszów-Jasionka 2016” nastąpi o godz. 12. Wówczas organizatorzy przywitają uczestników i zaproszonych gości. O 12.30 rozpocznie się kolejna część artystyczna, podczas której wystąpi zespół Karczmarze oraz Tribute To SVANN. Między godz. 13 a 15 odbędzie się pokaz bezzałogowych statków powietrznych (dronów i modeli latających). Zwieńczeniem imprezy będzie koncert Kayah i Krzysztofa Zalewskiego „Zalefa” (godz. 17.30 – 20).

Wśród głównych atrakcji pokazów będą popisy Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”, Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”, Grupy Akrobacyjnej „FireBirds” i paralotniarzy z Flying Dragons Team, a także lot historycznych samolotów JAK-18 i Jungmann oraz pilotaż śmigłowca Black Hawk i samolotu Bryza. Nie zabraknie również samolotów pożarniczych M-18 Dromader, balonów na ogrzane powietrze, skoków spadochronowych oraz krośnieńskiej formacji Cellfast Flying Team, której specjalnością są loty w szyku. Swoimi umiejętnościami pochwalą się także Wojciech Krupa, Artur Kielak, Jerzy Makula, Michał Ombach i Łukasz Czepiela podczas indywidualnych akrobacji lotniczych. Wystąpi jeszcze śmigłowiec Robinson R44, samolot Tecnam i M-20 Mewa oraz wiatrakowiec Xenon. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Statyczne atrakcje
Przez cały dzień będzie można podziwiać wystawę sprzętu modelarskiego i bezzałogowców w świeżo otwartym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym (CWK). Tam też między godz. 18. a 20. zaplanowano ich pokaz w locie. W CWK zostanie również wyeksponowany m.in. szybowiec szkolno-treningowy SZD-54 PERKOZ, replika latającego szybowca z okresu międzywojennego IS-A SALAMANDRA oraz bezzałogowy samolot budowany do mapowania terenu oraz poszukiwań. Z kolei wzdłuż pasa OKL będą ustawione różne rodzaje samolotów, w tym statki z innych aeroklubów.

Promocja podkarpackich przestworzy
Imprezą towarzyszącą piknikowi lotniczemu będzie „Wspólny lot po lotniskach południowej Polski”, który odbędzie się w piątek. – Weźmie w nim udział 35 samolotów, w tym 5 z Ukrainy, 1 ze Słowacji, a reszta z różnych regionów Polski. Trasa przelotu będzie wiodła ze Stalowej Woli przez Zamość do Arłamowa, uczestnicy rajdu przelecą m.in. nad Bezmiechową, Weremieniem, Żernicą Wyżną i Soliną.

***
Specjalne linie autobusowe na Pokazy Lotnicze w Jasionce:

Linia 501 – Dworzec PKP – Piłsudskiego – Marszałkowska – Lubelska – Trzebownisko – Nowa Wieś – Jasionka Pokazy Lotnicze.
Linia 502 – Matuszczaka – Podkarpacka – Dąbrowskiego – Lisa-Kuli – Cieplińskiego – Marszałkowska – Lubelska – Trzebownisko – Nowa Wieś – Jasionka Pokazy Lotnicze.
Linia 503 – Parkingi (wzdłuż lotniska) – Parking przy firmie REST w Jasionce.
Linia 504 (uruchomiona po zapełnieniu parkingów przy lotnisku) Parking (Giełda Samochodowa Załęże) – Jasionka Pokazy Lotnicze.

Godziny kursowania:
Linia 501 i 502 z Rzeszowa w godz. 7.30 – 18.30 co ok. 20 min., a z Jasionki w godz. 8 – 21 co ok. 20 min.
Linia 503 w godz. 8. – 21. co ok. 15 min.

Ceny biletów:
Bilet jednoprzejazdowy normalny – 3,00 zł.
Bilet jednoprzejazdowy ustawowy – 1,50 zł.
Bilet jednoprzejazdowy samorządowy – 1,80 zł.

Magdalena Pachorek

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
WTfanclubWTMpiotrek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
fanclub
Gość
fanclub

link do strony pokazów

http://pokazylotnicze.prz.edu.pl/

WT
Gość
WT

Dzięki :) Wiele osób kończy poszukiwania na stronie pokazylotnicze.podkarpackie.pl – a tam jest info o zeszłorocznych pokazach w Mielcu…

WT
Gość
WT

Gdzie jest plan imprezy, dojazdy na lotnisko, strona imprezy, informacje jak się przygotować, czego nie wnosić na płytę lotniska itd. Czy leci z nami pilot?

Mpiotrek
Gość
Mpiotrek

Na zdjęciu F16 Tiger Demo Team.którego u nas nie będzie. Nie będę narzekał, ale wspaniałe Airshow to trochę chyba za mocne. Fajnie ze coś będzie ;)