Nie skrócą się kolejki do lekarzy

Kontrakty szpitali wzrosną nie na tyle jednak by skróciło to kolejki na zabiegi planowe. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Rozpoczęło się kontraktowanie świadczeń medycznych. Pierwsze oferty szpitali zostały już otwarte.

Budżet podkarpackiego oddziału na przyszły rok jest wyższy o 300 mln zł. Wynosi 3 mld 214 mln zł. Pieniędzy na leczenie szpitalne i specjalistykę będzie więc nieco więcej niż w roku bieżącym. Na szpitale podzielone zostanie 1 mld 313 mln zł (w 2011 było to 1 mld 200 mln zł), a na specjalistów w opiece ambulatoryjnej ponad 230 mln zł – było 200 mln.

Dyrektor ds. finansowych POW NFZ zaznacza jednak, ze nie może podzielić całej kwoty od razu. Część pieniędzy muszę pozostawić na świadczenia nielimitowane, takie jak porody i onkologia.

Szpitale liczą na większe kontrakty, bo podnoszą standard

– Kupiliśmy nowoczesny sprzęt to pozwoli na podnosienie poziomu referencyjności na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – mówi Krzysztof Prokop, zastępca dyrektora ds. finansowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. – Udało się też zatrudnić nowych neonatologów i radioterapeutów. Dzięki temu zostanie przywrócony III poziom referencyjny oddziałom neonatologicznemu oraz ginekologiczno-położniczemu. Wyższy poziom referencyjny powinien zostać przywrócony także radioterapii; na tym oddziale znów pracuje czterech radioterapeutów, piąty niedługo będzie miał tę specjalizację. Szpital chce też zarabiać w przyszłym roku na świadczeniu usług rezonansem magnetycznym.

Kontrakt Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie wynosi w tym roku około 200 mln zł. W przyszłym roku ma wzrosnąć. Bardzo liczymy na chociaż 8 milionową umowę na rehabilitację dzieci i młodzieży w naszym centrum rehabilitacyjnym – mówi Janusz Solarza, dyrektor szpitala.

Oferują nowe usługi

Chcemy otworzyć oddział geriatryczny, z niezbyt dobrze wycenionymi procedurami, ale bardzo potrzebny społecznie – mówi Krzysztof Przyśliwski, prezes Centrum Medycznego w Łańcucie.

Nowe oddziały planują też inne placówki. Specjalistyczny Szpital w Rudnej Małej chciałby uruchomić rehabilitację, Pro Familia – nowe procedury dla kobiet po zabiegach onkologicznych. A szpital w Mielcu – chirurgię naczyniową.

Na co mogą liczyć dyrektorzy szpitali?

W przyszłym roku wzrośnie wartość tzw. punktu, według którego wyliczane są procedury z 51 zł do 52 zł. Czy to poprawi dostępność do świadczeń i zmniejszy kolejki do planowanych zabiegów? Według dyrektorów nie., bo większe pieniądze zjedzą rosnące wciąż koszty energii i leków. A liczba zakontraktowanych świadczeń, w większości przypadków pozostanie na tegorocznym poziomie. To oznacza, że znów będą nadwykonania.

Dzięki większemu budżetowi na 2012 rok zostaną też częściowo zaspokojone roszczenia szpitali za nadwykonania w minionych latach. Przeznaczono na to blisko 100 mln zł (przy 200 mln nadwykonań). – Jesteśmy skłonni podpisać ugodę, żeby dostać choć 50 proc. – mówi Antoni Kolbuch, dyrektor brzozowskiego szpitala, który wycenił procedury wykonane ponad limit na 14 mln zł. – Korzystniejsze jest odzyskanie chociaż części pieniędzy z 30 mln zł zaległych, niż nieodzyskanie niczego – dodaje Solarz.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kaptowaniec
Kaptowaniec
9 lat temu

Niby, dlaczego miałyby zmniejszyć się kolejki przecież kolejki nie tworzą się z niewydolności placówek służby zdrowia, które mogą w tych samych godzinach pracy przyjąć i leczyć, co najmniej dwukrotną ilość pacjentów. Kolejka jest tworzona sztucznie przez system i biurokratów ustalających limity leczenia.