Nie szczędzą na kosztowne szkolenia dla urzędników

Dzięki dotacji z MSW starostwo może otrzymać nawet 400 tys. zł na doposażenie i szkolenia urzędników. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Rządzący zabierają pieniądze na walkę z bezrobociem.

Powiat postanowił wziąć udział w rządowo-unijnym programie. Dzięki temu ma szansę nawet na 400 tys. zł na doposażenie starostwa i drogie szkolenia pracowników. Mimo oczywistych korzyści dla urzędu, oporów moralnych nie kryje radny powiatowy Jarosław Ragan. – Lepiej byłoby dać te pieniądze na staże dla osób po studiach – uważa.

Chodzi o program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, rozdysponowuje pieniądze na szkolenia urzędników.

Powiat plus cztery gminy

- MSW przyjęło, że taki program może być realizowany przy partnerstwie pięciu jednostek, które w sumie mogą otrzymać 2 mln zł, czyli wypada 400 tys. zł na jeden podmiot – mówi wicestarosta Wojciech Cebula. – W tym celu nasz powiat zawiązał porozumienie z 4 gminami: Dzikowiec, Kamień, Majdan Królewski i Niwiska. Od strony merytorycznej prowadzi nas Towarzystwo Inicjatyw Społecznych “Gama” w Głogowie Młp. – dodaje.

Realizacji tego projektu potrwa od lipca b.r. przez półtora roku. Pieniądze z MSW trafią głównie na szkolenia urzędników. Takowe zapotrzebowanie złożyły już wydziały starostwa: geodezji, komunikacji i transportu, architektury i budownictwa. Na ostatniej sesji Rada Powiatu zabezpieczyła w budżecie pierwsze 130 tys. zł na: doposażenie punktu obsługi petenta, szkolenia językowe i komputerowe ICT oraz studia podyplomowe dla urzędników.

Votum separatum Jarosława Ragana

Pieniądze te w stu procentach zwróci MSW.  Mimo tego, że budżet powiatu nie kosztuje to ani grosza, swoje votum separatum ogłosił radny Jarosław Ragan. – Ja rozumiem, że taka jest tendencja i moda, ale lepiej byłoby te pieniądze przeznaczyć na staże dla osób po studiach, a nie na takie projekty. Dlatego wstrzymam się od głosu – oświadczył Ragan. – Nic nowego pan radny nie odkrył. I ja jestem za tym – przyznał mu rację wicestarosta Cebula.

- My możemy to odrzucić, ale te pieniądze, ale i tak nie trafią one na staże dla osób po studiach i inne programy, zwalczające bezrobocie – zastrzegł wicestarosta. – Jeśli nie przyjmiemy tej dotacji, to wezmą ją inne instytucje. A jeśli nawet zostanie coś środków w programie, to proszę mi wierzyć, MSW będzie wiedziało, jak je zagospodarować – zaznaczył.

Paweł Galek

do “Nie szczędzą na kosztowne szkolenia dla urzędników”

  1. pies na baby

    2 miliony w błoto, Polska to dziki kraj

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.