Nie upamiętnią Tadeusza Ryczaja?

Tadeusz Ryczaj w latach 1966-89 był dyrektorem naczelnym WSK PZL-Mielec. Fot. Archiwum

MIELEC. Rada Powiatu nie wystosuje apelu do władz miasta w sprawie dyrektora WSK.

Rada Powiatu nie przystała na propozycję centrolewicowego klubu „Razem dla Ziemi Mieleckiej” i nie wystąpi do władz miasta z apelem o nadanie jednemu z rond imienia Tadeusza Ryczaja, dyrektora WSK-PZL.

Dodajmy, że patronat ten wywołuje wiele emocji. Przeciwnicy twierdzą, że upamiętnianie Ryczaja jest gloryfikacją systemu PRL-u, którego wieloletni szef mieleckiej wytwórni był ikoną i funkcjonariuszem.

Zdaniem Daniela Kozdęby, szefa klubu radnych RdZM, rządy Tadeusza Ryczaja w WSK (1966-89) były okresem szybkiego rozwoju Mielca i jego okolic – Rozwijaliśmy się szybciej niż ośrodek wojewódzki – uważa. – To również czas rozwoju kultury i sportu. Nie byłoby tego bez wsparcia fabryki. Nazwa „Stal Mielec” do dziś kojarzona jest z okresem rozkwitu polskiego futbolu. Wybudowano stadion, basen,  ośrodki wypoczynkowe – wylicza.

Rada Powiatu nie widzi potrzeby
– Przy WSK powstał pierwszy na taką skalę ośrodek przemysłowej służby zdrowia z kilkunastoma specjalistycznymi gabinetami i poradnią psychotechniczną. Do zasług Ryczaja zaliczyć można podniesienia poziomu edukacji. To m.in. dzięki jego staraniom powstało sześć filii szkół wyższych – zaznacza Kozdęby, argumentując wniosek o nadanie patronatu Ryczaja dla jednego z mieleckich rond. Apel w tej sprawie miała wydać Rada Powiatu.

Miała, ale nie wyda, bo klubu PO, PiS i Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego (PSL) nie widzą takiej potrzeby. Ich zdaniem, wniosek w tej sprawie powinien zostać bezpośrednio skierowany do władz Mielca. Zwracają też uwagę, że „RDZM” ma swoich przedstawicieli w Radzie Miasta, którzy mogą wnioskować bezpośrednio w tej sprawie.

– Kluby radnych powiatowych PO, PiS i PS-G nie widzą potrzeby wydłużania procedur poprzez występowania do Rady Miasta z apelem o nadanie jednemu z rond imienia Tadeusza Ryczaja – mówi Henryk Niedbała (PO), przewodniczący Rady Powiatu.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments