Nie wchodźcie na teren poligonu!

Prowadzone na poligonie działania żołnierzy są śmiertelnym zagrożeniem dla cywilów. Naprawdę nie warto zbierać grzybów, łusek, czy złomu na tym terenie. Fot. Autor

NOWA DĘBA. Dla kilku grzybów czy łusek nie warto tracić życia.

Od wtorku (02.03) do 30 kwietnia codziennie na terenie poligonu w Nowej Dębie prowadzone będą ćwiczenia i strzelania z użyciem ostrej amunicji. Żołnierze będą strzelać z każdej broni, jaką posiadają na swoim wyposażeniu, dlatego nikt z cywili nie powinien wchodzić na teren poligonu, ponieważ grozi to śmiercią lub poważnymi obrażeniami.

Poligon nie jest ogrodzony, a ma aż 15 tys. ha powierzchni. Co prawda patrolują go żołnierze z Żandarmerii Wojskowej, ale nie przeszkadza to miejscowym zbierać grzyby (podobno na poligonie rosną najładniejsze okazy w okolicach), runo leśne, a dzieciom różnych trofeów w postaci np. łusek. Pojawiają się także zbieracze złomu. Na terenie poligonu mogą znajdować się jednak gdzieniegdzie niewypały, nigdy też cywile nie wiedzą, w którym momencie mogą zostać ostrzelani z karabinów maszynowych czy różnego rodzaju rakiet.

Nie trzeba tłumaczyć co się stanie, gdy człowieka dosięgnie pocisk przykładowo z karabinka Beryl, nie mówiąc już o trafieniu pociskiem z granatnika RPG lub rakietą. Niestety, pomimo wielu ostrzeżeń, próśb, tablic ostrzegawczych, masztów, oznakowanych szlabanów i patrolowania terenu, wielu ludzi i tak wchodzi do lasów znajdujących się na poligonie, a wówczas dochodzi do niejednej tragedii.

Cywile powinni również wiedzieć, że za wejście na teren poligonu grozi kara od 100 zł do 500 zł.

Grzegorz Anton

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o