Nie wiesz, jaką masz grupę krwi? Sprawdź i oddaj, może na Twoją krew czekają?

Szczególnie dokuczliwe są braki w grupach Rh minus, dla chorych nie można jednak przetoczyć krwi z innej grupy. Fot. Wit Hadło
Szczególnie dokuczliwe są braki w grupach Rh minus, dla chorych nie można jednak przetoczyć krwi z innej grupy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o oddawanie wszystkich grup krwi Rh minus (0, A, B, AB) oraz płytek krwi (wszystkie grupy).

O ile nie brakuje grup krwi Rh plus, to w minusowych praktycznie nie ma zapasów i wydawana jest wyłącznie na ratunek. Nie ma mowy w tym przypadku o planowych zabiegach. RCKiK oczekuje także pozyskania większej ilości płytek krwi, cennego leku, którego potrzebują pacjenci chorzy onkologicznie. Oddawanie płytek krwi wiąże się z wydłużeniem czasu pobierania krwi o około pół godziny, dlatego większość oddających rezygnuje z tej formy dawstwa.

Krew jest lekiem niemającym swojego sztucznie wytwarzanego odpowiednika. Niezbędna jest przy wszelkiego rodzaju operacjach, nieodzowna przy leczeniu krwotoków, zaburzeń układu krzepnięcia, ciężkich postaci niedokrwistości. W całym kraju zużywa się około 1000 litrów krwi dziennie.

Darem życia można podzielić się od poniedziałku do piątku w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej 14 w godzinach od 7 do 13.30 lub w oddziałach terenowych w: Dębicy, Jaśle, Krośnie, w godz. od 7 do 12 (bliższe informacje www.rckk.rzeszow.pl)

Najbliższe wyjazdowe pobory krwi:
14 czerwca, godz. 9 – 12, Tarnobrzeg, Rynek,
15 czerwca, godz. 12 – 15, Jasło, Rynek,
16 czerwca, godz. 10 – 13,30, Białobrzegi, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa
19 czerwca, godz. 9 – 12, Strzyżów, ul. Mostowa 2, Dom Kultury Sokół
20 czerwca, godz. 9 – 12, Ropczyce, ul. Bursztyna 1, Centrum Kultury
21 czerwca, godz. 7 – 12, Rzeszów, ul. Hetmańska 120, WSK

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Krwiodawca Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krwiodawca
Gość
Krwiodawca

Dajcie aktualne zdjecie ze Stacji Krwiodawstwa,a nie staroc! Szczyt lenistwa.