Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one potrzebne są na ziemi

W piątek (5 bm.) uczniowie szkół uczestniczący w happeningu przemaszerowali ulicami Brzozowa, niosąc przygotowane przez siebie transparenty promujące transplantację

BRZOZÓW. Pod patronatem Super Nowości! Trzeba rozmawiać o transplantacji.

– Istnieje ogromna potrzeba przełamywania stereotypów, jakie narosły wokół transplantacji. Jednym z rozwiązań, które mają spowodować wzrost świadomości społecznej w tej kwestii może być edukacja i rozmowa – uważa Anita Kafel, która zaangażowała się w kampanię społeczną „Przeszczep nadziei – transplantacja w edukacji”.

– Aktualnie w niektórych szkołach i domach transplantacja to często temat tabu, jednak dzięki takim akcjom, jak nasza to może się zmienić – mówi Anita Kafel, dyrektor Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzozowie.

W ramach pierwszego etapu akcji 19 kwietnia br. w hotelu „Alta” w Brzozowie zorganizowano konferencję naukową, w której uczestniczył między innymi dr n. med. Grzegorz Senatorski – nefrolog, transplantolog, adiunkt Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Omówiono wówczas rozmaite aspekty transplantacji: medyczny, etyczny, prawny i antropologiczny. Drugi etap zapoczątkowały 13 września prelekcje w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach z Brzozowa i Powiatu Brzozowskiego. Łącznie w prelekcjach wzięło udział 68 klas z 10 szkół.

Młodzi promują ideę transplantacyjną

Z kolei w ramach trzeciego etapu, podsumowującego kampanię był happening, który odbył się w Brzozowa w miniony piątek. Uczniowie szkół biorących udział w akcji przygotowali transparenty z hasłami dotyczącymi transplantacji. Przygotowali także prace na konkurs promujący przeszczepianie narządów, który rozstrzygnięto w trzech kategoriach: plastycznej, polonistycznej i multimedialnej.

– Pamiętajmy – możemy być dawcą, ale również stanąć po drugiej stronie, jako osoba oczekująca pomocy – biorca – komentuje Zygmunt Błaż, starosta brzozowski, który wspólnie z dyr. Anitą Kafel zorganizował akcję.

Anita Kafel, dyr. Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzozowie, współorganizatorka akcji:

– Młodzi ludzie byli żywo zainteresowani proponowaną tematyką. Nawet nie spodziewałam się tego, że oświadczenia woli będą rozchodziły się, jak świeże bułeczki

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments