Nie zawsze serce jest przyczyną bólu

Jednym z badań diagnostycznych pozwalających zdefiniować przyczynę bólu w klatce piersiowej jest próba wysiłkowa. Fot. Wit Hadło

Ból w klatce piersiowej jest dolegliwością, z którą pacjenci często zgłaszają się do lekarza, o przyczynę podejrzewając serce.

Ból “piersi” może być objawem wielu różnych chorób toczących się w narządach znajdujących się w klatce piersiowej, w jej ścianach, a nawet poza nią. Wynika to z tego, że wszystkie struktury klatki piersiowej w wyjątkiem miąższu płuc i opłucnej reagują na bodziec bólowy. Przyczyną bólu może być więc błahe, wysiłkowe naciągnięcie mięśni podczas ćwiczeń, refluks przełykowy lub zagrażająca życiu choroba wieńcowa (dusznica bolesna) czy zawał serca. Dlatego ból w klatce powinien być szybko zdiagnozowany, bo pomyłka może kosztować życie.

Przypadłości z jakimi zgłaszają się pacjenci obejmują objawy od lekkiego uczucia ucisku do silnego pieczenia, bólu dławicowego ostrego lub kłującego. Większość tych dolegliwości, mimo że niektóre z nich imitują bóle serca, nie ma z nim ani z jakąkolwiek jego chorobą nic wspólnego. Mogą być bowiem spowodowane chorobami płuc (np. rozedma), schorzeniami ścian klatki piersiowej (bóle mięśniowe, półpasiec), szkieletu klatki (zapalenie okołostawowe barku), przełyku (przepuklina rozworu przełykowego), a także urazami (złamania żeber) czy wreszcie stanem psychicznym chorego (ból nerwicowy). Nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć, bo mogą to być bóle o podłożu kardiologicznym, których przyczyną może być zawał serca, dusznica bolesna, zapalenie osierdzia, czy tętniak rozwarstwiający aorty – mówi Stanisław Mazur, specjalista kardiologii, prezes Centrum Medycznego “Medyk” w Rzeszowie.

– Gdy chory zgłasza typowe bóle wieńcowe, rozpoznanie choroby można postawić opierając się na wywiadzie. Lekarz może też zlecić badania dodatkowe potwierdzające diagnozę np. EKG, próbę wysiłkową, echokardiografię, badania z krwi.

Nie lekceważyć bólu

Jeżeli ból w piersiach nie jest charakterystyczny, ale występują czynniki ryzyka choroby wieńcowej, to nie wolno go bagatelizować. Zaliczamy do nich: wiek po 50 roku życia, płeć męską, obciążenie rodzinne chorobą wieńcową, hiperlipidemię, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i palenie tytoniu. Aby sprecyzować przyczynę bólu, powinno się określić kilka jego cech: lokalizację, promieniowanie, charakter, czas trwania, częstość występowania, czynniki nasilające i przynoszące ulgę, słowem zjawiska towarzyszące pojawieniu się bólu.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o