Nie zawsze serce jest przyczyną bólu

Jednym z badań diagnostycznych pozwalających zdefiniować przyczynę bólu w klatce piersiowej jest próba wysiłkowa.

Ból w klatce piersiowej jest dolegliwością, z którą pacjenci często zgłaszają się do lekarza, podejrzewając o przyczynę serce.

Ból “piersi” może być objawem wielu różnych chorób toczących się w narządach znajdujących się w klatce piersiowej, w jej ścianach, a nawet poza nią. Wynika to z tego, że wszystkie struktury klatki piersiowej z wyjątkiem miąższu płuc i opłucnej reagują na bodziec bólowy. Przyczyną bólu może być więc błahe, wysiłkowe naciągnięcie mięśni podczas ćwiczeń, refluks przełykowy lub zagrażająca życiu choroba wieńcowa (dusznica bolesna) czy zawał serca. Dlatego ból w klatce powinien być szybko zdiagnozowany, bo pomyłka może kosztować życie.

– Przypadłości, z jakimi zgłaszają się pacjenci, obejmują objawy od lekkiego uczucia ucisku do silnego pieczenia, bólu dławicowego ostrego lub kłującego. Większość tych dolegliwości, mimo że niektóre z nich imitują bóle serca, nie ma z nimi ani z jakąkolwiek jego chorobą nic wspólnego. Mogą być bowiem spowodowane chorobami płuc (np. rozedma), schorzeniami ścian klatki piersiowej (bóle mięśniowe, półpasiec), szkieletu klatki (zapalenie okołostawowe barku), przełyku (przepuklina rozworu przełykowego), a także urazami (złamania żeber) czy wreszcie stanem psychicznym chorego (ból nerwicowy). Nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć, bo mogą to być bóle o podłożu kardiologicznym, których przyczyną mogą być: zawał serca, dusznica bolesna, zapalenie osierdzia czy tętniak rozwarstwiający aorty – mówi Stanisław Mazur, specjalista kardiologii, prezes Centrum Medycznego “Medyk” w Rzeszowie. – Gdy chory zgłasza typowe bóle wieńcowe, rozpoznanie choroby można postawić, opierając się na wywiadzie. Lekarz może też zlecić badania dodatkowe potwierdzające diagnozę, np. EKG, próbę wysiłkową, echokardiografię, badania z krwi.

Nie lekceważyć bólu

Jeżeli ból w piersiach nie jest charakterystyczny, ale występują czynniki ryzyka choroby wieńcowej, to nie wolno go bagatelizować. Zaliczamy do nich: wiek po 50. roku życia, płeć męską, obciążenie rodzinne chorobą wieńcową, hiperlipidemię, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i palenie tytoniu. Aby sprecyzować przyczynę bólu, powinno się określić kilka jego cech: lokalizację, promieniowanie, charakter, czas trwania, częstość występowania, czynniki nasilające i przynoszące ulgę, słowem: zjawiska towarzyszące pojawieniu się bólu.

Warto wiedzieć

*Ludzie młodzi częściej odczuwają bóle w klatce piersiowej o charakterze niekardiologicznym.

*W czasie wysiłku fizycznego (szczególnie u młodych osób) pojawia się często krótkotrwały, ostry ból w okolicy jednego z łuków żebrowych.. Ból przechodzi samoistnie. Spowodowany jest gwałtownym obkurczaniem się jelit, w których podczas wysiłku zmniejsza się przepływ krwi na rzecz pracujących mięśni.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments