Niebezpieczne, energetyzujące lody

Kilkulatki nie powinny spożywać kofeiny pod żadną postacią. Także lodów. Fot. Autor

PODKARPACIE. Na rynek trafiły nowe produkty mające w sobie spory zastrzyk energii.

Podstawą zimnego smakołyku lodowego sorbetu Mojito jednej z firm produkującej też napoje energetyzujące, jest tauryna i kofeina, a do tego witaminę B6 i B12, niacyna i kwas pantotenowy. Lody sprzedawane są w opakowaniu z kolorystyką i logotypem przypominającym napój energetyczny. Kosztuje tylko 1,99 zł. U dzieci może powodować rozdrażnienie, przyspieszone tętno, drżenie rąk, ból głowy i zaburzenia snu. Aminokwas tauryna wchodzi w reakcję z kofeiną i przedłuża jej działanie.

– Dziecko nie powinno przyjmować kofeiny pod żadną postacią, bo niekorzystnie wpływa ona na jego układ nerwowy. Po półgodzinie od spożycia powoduje przyśpieszenie akcji serca, pobudza. Po godzinie działanie kofeiny na szczęście maleje – mówi Sabina Walat, dietetyk, nauczyciel w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

Nadmiar kofeiny szkodzi nie tylko dzieciom
Według zaleceń lekarzy, maksymalna dzienna bezpieczna dawka kofeiny dla osoby dorosłej to 600 mg (ok. pięciu filiżanek kawy), dla kobiety w ciąży – ok. 300 mg. Firma, która wypuściła na rynek lody nie podaje na opakowaniu, ile dokładnie mg kofeiny i tauryny zawierają lody Black Energy Mojito. Jest natomiast ostrzeżenie o wysokiej zawartości kofeiny oraz o tym, że produkt nie powinien być spożywany przez dzieci, osoby wrażliwe na kofeinę, kobiety w ciąży i karmiące. Ale czy rodzice, kupujący dzieciom “niewinne” lody, które w sklepach pokazały się dopiero w sierpniu przeczytają je?

Nie tylko lody i napoje…
Lody to nie jedyny przykład produktu, który został “wzmocniony” stymulantami i substancjami znanymi m.in. z napojów energetycznych. Kilka miesięcy temu na rynek trafiły gumy do żucia pod marką DrWitt. Jest wśród nich guma antynikotynowa, antystresowa, pomagająca się odchudzić, a nawet wzmacniająca potencję seksualną. Jest też oczywiście Energy Gum, zawierająca aż 50 mg kofeiny i 250 mg tauryny. Tu też producent ostrzega na opakowaniu, by nie przekraczać dawki 5 drażetek dziennie. Od niedawna jest też jogurt z guaraną, która również ma właściwości pobudzające.

***
Rynek rządzi się swoimi prawami i producenci robią wszystko by zaskoczyć klienta nowym “smakiem”. Dla nich ważne jest by sprzedać dużo i odpowiednio dużo zarobić. To klient musi patrzeć na to co kupuje, bo nikomu tak jak jemu samemu nie zależy na jego bezpieczeństwie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mena
Mena
7 lat temu

Na opakowaniu jest znak 18+ intensywnie zielony na czarnym tle….na rynku dostępne od roku, wiec już nie nowość. W smaku super, najlepiej zamiast kawy rano przed imprezą i można tańczyć całą noc:D

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no to kto dopuścił ten produkt do sprzedaży – dla czego nie ma klauzuli że nie wskazany dla dzieci – no i znowu wszystkie służby śpią – te które powinne w dzień i w nocy czuwać nad naszym zdrowiem — całe szczęście że ktoś czuwa.

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu
Reply to  ROMAN

Tusk zapewne zwali na KNF lub schorowanego przedstawiciela Sanepidu?.