Niebezpieczny zalew – może dojść do tragedii

Dzieci biegają na odsłoniętej wyspie na Wisłoku. Fot. Archiwum Czytelnika

RZESZÓW. Opony, pręty, szklane butelki, a pomiędzy nimi biegają dzieci.

- Mówi się o oczyszczeniu rzeszowskiego zalewu, ale dlaczego nikt nie wspomniał o terenach poniżej zapory obok nowo wybudowanej elektrowni? – pyta Grzegorz, nasz Czytelnik. – Wytworzyła się tam wyspa, po której bez problemu biegają dzieci.  Na dnie leżą butelki, stare opony samochodowe i wystają metalowe pręty. Dlaczego nikt tego nie uporządkuje? Czy ktoś czeka, aż komuś stanie się krzywda?

Udaliśmy się na zaporę. Z powodu dużych opadów deszczu wysepka znacznie się zmniejszyła, co nie znaczy jednak, że problem znikł. – Już kilka razy widziałem jak dzieciaki latają z nudów po takich wysepkach. To jest naprawdę niebezpieczne – mówi 60-letni pan Janusz, którego spotkaliśmy na zaporze. – Z wodą nie ma żartów. W jednym miejscu jest płytko, ale krok dalej może już być naprawdę głęboko. Dlatego trzeba jakoś zabezpieczyć ten teren – dodaje. Z naszych informacji wynika, że straż miejska ma częściej patrolować to miejsce, żeby zminimalizować zagrożenie.

Pieniądze są
A co z oczyszczeniem? W tym roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Rzeszowie dostał 60 tys. zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na oczyszczanie zalewu. – Zostało jeszcze ok. 20 tys. zł. Zalew jest sprzątany na bieżąco – mówi Zbigniew Sokół, wicedyrektor Zarządu Zlewni Wisłoki i Wisłoka RZGW z/s w Rzeszowie. Jak zapewnia wicedyrektor, wspomniane miejsce poniżej zapory zostało już oczyszczone.

***
Problemem w tym przypadku nie są pieniądze lub ich brak, ale bezmyślność ludzi wrzucających do wody śmieci i pozostawianie odpadów na brzegach rzek. Tylko współpraca da cień szansy na realne oczyszczenie zbiornika.

Ewelina Nawrot

do “Niebezpieczny zalew – może dojść do tragedii”

 1. clonx

  ekolodzy działaja bez sensu – blokuja np odmulanie zalewu bo jakis robaczek przykladowo sie akurat rozmnaza.
  ciekawe co powiedza jak przez ich działania dojdzie do katastrofy ekologicznej

 2. blokers

  czy rozumiesz co jest napisane?

 3. KRAKOWSKA POLUDNIE

  co tobie winni sa ekolodzy? im wiecej ich dzialan tym dluzej bedzie istnial swiat.

  • Dociekliwy

   „co tobie winni sa ekolodzy? im wiecej ich dzialan tym dluzej bedzie istnial swiat.”

   :-) :-) :-)
   Ale się ubawiłem, szczególnie ekologiczne są żarówki energooszczędne lub gazociąg Nord-Stream – tam ekolodzy jakoś siedzą cicho. Za to mocno protestują jak trzeba pogłębić Zalew Rzeszowski lub przekopać Mierzeją Wiślaną by Frombork jako port nie był odcięty od świata, zależnie od humoru Ruskich

 4. blokers

  no właśnie.Ten totalny syf jakoś nie przeszkadza rodzimym ekologom ,raczej ekoterrorystom.Tak dla przykladu mogloby to tałatajstwo przyjść w niedziele po sumie i trochę posprzątać.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.