(Nie)chcesz poszerzenia Rzeszowa? Idź zagłosować

RZESZÓW. Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia miasta Rzeszowa.

Konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa rozpoczną się już w poniedziałek (28.01) i potrwają do 18 lutego. Każdy zainteresowany może przyjść np. do Urzędu Miasta i tam, wypełniając ankietę odpowiedzieć na pytanie, czy chce poszerzenia Rzeszowa o gminę Trzebownisko albo przyłączenia nowych sołectw.

Ankiety będą dostępne również Punktach Informacji i Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, w hipermarketach i galeriach handlowych oraz w siedzibach rad osiedli.

Przypomnijmy, że prezydent Tadeusz Ferenc marzy o tym, by do Rzeszowa przyłączyć całą gminę Trzebownisko albo: dwa sołectwa z gminy Głogów Młp. (Miłocin i Pogwizdów Nowy), pięć z gminy Trzebownisko (Zaczernie, Nowa Wieś, Tajęcina, Trzebownisko i Jasionka), a także Malawę z gminy Krasne.

Kolejne podejście
Włodarz rękę po sąsiednie tereny wyciąga już po raz kolejny, pomimo że w poprzednich konsultacjach społecznych tamtejsi mieszkańcy wyrazili swój kategoryczny sprzeciw.

– W kwietniowych konsultacjach społecznych 95 proc. mieszkańców (frekwencja na poziomie 85 proc.) powiedziało, że nie chce do miasta – mówił Super Nowościom Józef Fedan, wójt gminy Trzebownisko, który jest przeciwny działaniom prezydenta Rzeszowa. Również burmistrz Głogowa Młp, Paweł Baj, nie chce przyłączenia do Rzeszowa.

Zadecyduje Rada Ministrów
Głosować “za” lub “przeciw” przyłączeniu będą nie tylko mieszkańcy Rzeszowa, ale i zainteresowanych gmin (Głogów Młp., Krasne, Trzebownisko). Na ich terenie zostaną przeprowadzone odrębne konsultacje.

Kolejnym krokiem w sprawie będzie złożenie przez władze miasta wniosku o zmianę granic u wojewody podkarpackiego. Ostateczna decyzja będzie i tak należała do Rady Ministrów. Wszystko powinno wyjaśnić się do w połowie wakacji.

***

Uprawnionymi do udziału w konsultacjach są osoby stale zamieszkałe na terenie Miasta Rzeszowa, które w dniu konsultacji mają ukończone 18 lat.

Wyrażenie opinii polegać będzie na umieszczeniu w odpowiedniej rubryce: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się”, znaku x i złożeniu podpisu na ankiecie konsultacyjnej.

Konsultacje z mieszkańcami miasta Rzeszowa będą przeprowadzone poprzez udostępnienie ankiet konsultacyjnych w:

  1. Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa, Ratusz, Rynek 1;
  2. Punktach Informacji i Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa: ul. Okrzei 1, pl. Ofiar Getta 7, ul. Kopernika 15, al. Witosa 21 (hipermarket), al. Rejtana 69 (hipermarket), al. Kopisto 1 (Centrum Handlowe) i ul. Krakowska 20 (Galeria Handlowa);
  3. siedzibach Rad Osiedlowych miasta Rzeszowa;
  4. siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Rzeszowa;
  5. Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa

Wypełnione Ankiety konsultacyjne mieszkańcy miasta Rzeszowa mogą składać:

1)  bezpośrednio osobom udostępniającym ankiety konsultacyjne;

2)  w miejscach udostępniania ankiet konsultacyjnych.

Więcej na http://bip.erzeszow.pl/aktualnosci/14187,konsultacje-w-sprawie-zmiany-granic-miasta-rzeszowa.html

Ewelina Nawrot

18
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
krisblokersrealistamieszkaniecadam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
blokers
Gość
blokers

szkoda ,ze nie ma dodatkowego pytania czy jestes za odwolanie tadeusza Ferenca ze stanowiska?

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

wacus skończ te agitacje bo byłem i w Budziwoju i Słocinie i Załężu i akurat z tego co mówisz nic nie jest prawdą, a mieszkańcy teraz za nic nie wróciliby pod zarząd Gminy. W mojej miejscowości Gmina Trzebownisko w ostatnim roku jak i w poprzednich nie wykonała żadnej poważnej inwestycji. W budżecie na roku 2013 również zostaliśmy pominięci. Co zatem mam popierać? Jeśli Gmina stosuje taką taktykę to nie mam zamiaru jej wspierać i cofać się w rozwoju. Poza tym uważam iż wystarczającym powodem za przyłączeniem jest zmniejszenie ilości urzędasów których w tym kraju jest stanowczo za dużo.

realista
Gość
realista

Popieram w całości Twoją wypowiedź.

kris
Gość
kris

Zgadzam się bo akurat mieszkam w Budziwoju. Na przyłączeniu do miasta w 2010 roku dużo zyskaliśmy. W przeciwieństwie do nieszczęsnego Tyczyna widać, że miasto interesuje się naszym osiedlem. Wymienię poraz kolejny co się zmieniło: – bieżące odśnieżanie dróg – za Tyczyna pług przejechał raz w zimie, drogi były białe i śliskie, czasami strach było pójść, a czasami wogóle nie szło przejechać bo zawiało na pół metra, – tańsze bilety MPK- 3 lata temu żeby dojechać do centrum Budziwoja trzeba było zapłacić 3 zł za bilet bo gmina nie dopłacała a bilety kosztowały wtedy w okolicach 2 zł, wydłużenie kursów linii… Czytaj więcej »

wacuś
Gość
wacuś

Mieszkańcy przyłączonych terenów nie będą mieli nic do powiedzenia. Rada miasta będzie decydowała o terenech przyłączonych. Zostaną namalowane na drogach przejścia ala pieszych, postawią kilka latarni nazwa ulice i ich opiszą i na tym koniec. Pieniądze z podatków będa płynęły do miasta i będa wydawane w ścisłym centrum nmiasta. Nikt nie będzie sie przwejmował, że na drogach w przyłączonych miejscowościach będa wyboje ich to nie będzie interesowało. Przedstawiciela w radzie miasta trudno będzie wybrać bo będzie a mało głosów i zmanierowani politycy-mieszczuchy będą mówili nam co dla nas jest dobre. My na tych terenach mamy inne problemy , które dla… Czytaj więcej »

adam
Gość
adam

To okradanie gmin z ich majątku to przypomina najazdy Tatarskie.Nie radzi sobie z już przyłączonymi terenami bo nadal na tych terenach porasta trawa a chce zagarnąc tereny uzbrojone w zakładami pracy i lotniskiem.Równie dobrze gmina Trzebownisko może przejąc tereny od Rzeszowa.

realista
Gość
realista

A jakiż to wkład w rozwój lotniska miała gmina Trzebownisko?

ROMAN
Gość
ROMAN

do wszystkich niezdecydowanych i malkontentów- jak pokazuje historia tylko silny i mocny ma prawo przetrwać – gierki/ walka o taborety/ pilnowanie swoich wpływów i swojego biurka to dobre na chwilę.
czy to powiększenie cos da już jutro – nie koniecznie w perspektywie napewno
szarpanie / przepychanki zwlekanie / robienie ludziom wody z mózgu da tyle że za chwilę rozparcelują Podkarpacie i będzie po wszystkim.- przyłączać wszystko co sie da ! czas ucieka.

sas
Gość
sas

nie dajcie sie ludzie nabrac na cuda ferenca-ja to widze cuda na przylaczonej dzielnicy-wszystko podrozalo-chodzi o korytarz do jasionki-potem sie wypnie na was!

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Panu Prezydentowi chodzi o Trzebownisko a w nim o lotnisko i całą Dolinę Lotniczą, jak również park technologiczny który w pożądanych gminach powstaje i stale się rozwija:)

Stobierzanin
Gość
Stobierzanin

Ja już sam nie wiem co leposze, z jednej strony ciemności egipskie, w Stobiernej zero inwestycji wszystko jest robione w Trzebownisku, Zaczerniu, Wólce Podelśnej ( chodznik w polach), w Łące, Nowej Wsi, Wólce Podleśnej wybudowano piękne orliki ze sztuczną trawą, a w Stobiernej trawiaste boisko na którym po deszczu nie można grać bo całe jest namoknęte. Pamiętam jak wójt się chwalil przed wyborami co zrobił dla naszej wsi, wymieniony został tylko remont mostu, który musiał zrobić bo się walil w dodatku juz 2 razy zapadł się na nim asfalt, a raz wypadła nawet dziura. Z drugiej strony co nam da… Czytaj więcej »

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Dawno wiele sołect było by w Rzeszowie gdyby było nie jawne głosowanie jak podczas wyborów, wiadomo że mieszkańcy poszczególnych sołectw chcą do Rzeszowa ,tylko co z tego jak są mamieni głupotami przez swoich wójtów, a jak zagłosują na tak to będą mieli ciężej aby załatwić coś w swojej gminie, bo wiadomo jak jest ,cwaniaki od burmistrza chodzą przewaznie do osób które będą przeciwni, i tak też będą robić zawsze. Dlatego głosowanie niejawne ukaże prawdziwą rzeczywistość.

Dorota
Gość
Dorota

Miasto zadłużone jak cholera i Prezydent szuka kasy !! chodzi o lotnisko przyległe zakłady pracy i mnóstwo działek wokół tych zakładów

Łukawianin
Gość
Łukawianin

Tylko przyłączenie całej gminy ma sens i nie pozwoli na zdegradowanie miejscowości które zostaną poza granicami… Skończcie tą głupią agitację jaki to Rzeszów jest zły bo wystarczy przyjechać do Trzebowniska i zobaczyć jak wygląda ta wiocha czyli „najbogatsza gmina” bez odśnieżonych dróg i w ciemnościach od godziny 21. Gmina Trzebownisko to poza tym nie tylko samo Trzebownisko ale i inne wsie które są przez rade gminy obecnie degradowane – chodzi dokładnie o miejscowości, które w jednej z opcji połączenie ma pominąć. Wójt dał temu jasny przykład pomijając w budżecie na 2013 rok jakiekolwiek inwestycje w tych miejscowościach. Więc jeśli Gmina… Czytaj więcej »

Dario
Gość
Dario

przecież Prezydent ma w dupie Łukawiec interesują go tylko te miejscowości gdzie będzie miał z nich korzyści !!!

wnuk kolejarza
Gość
wnuk kolejarza

Być może masz rację. Ale, gdyby samo Trzebownisko i kilka miejscowości między Rzeszowem a Stobierną przyłączyć do Rzeszowa, pozostawiając gminę Trzebownisko, tylko z siedzibą w Rzeszowie, pieniądze nowej gminy też musiałyby wreszcie pójść na te zaniedbane mijscowości, bo włączonymi terenami zarządzałby już Rzeszów, a nie gmina Trzebownisko. Jej zostałaby „reszta”. Wielu powie, że to niemożliwe. Możliwe! Poszukajcie w googlach gmin Nowosolna koło Łodzi i Bodzechów koło Ostrowca – tam tak właśnie zrobiono. Zresztą wiele gmin wiejskich ma siedzibę w miastach (np. gmina wiejska Przemyśl, gmina wiejska Słupsk czy gmina wiejska Zielona Góra np.). Głosujcie za Rzeszowem – przeciw są tylko… Czytaj więcej »

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Panie Prezydencie, a może spojrzy Pan na drugą stronę Rzeszowa i zastanowi się nad przyłączeniem gminy Boguchwała.

pawel
Gość
pawel

p. prezydencie kiedy pan przylaczy cala gmine boguchwala do rzeszowa chcemy powrotu ztm lub jak mowia mpk rzeszowa chcemy zrezygnowasc z mksu