(Nie)chcesz poszerzenia Rzeszowa? Idź zagłosować

RZESZÓW. Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia miasta Rzeszowa.

Konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa rozpoczną się już w poniedziałek (28.01) i potrwają do 18 lutego. Każdy zainteresowany może przyjść np. do Urzędu Miasta i tam, wypełniając ankietę odpowiedzieć na pytanie, czy chce poszerzenia Rzeszowa o gminę Trzebownisko albo przyłączenia nowych sołectw.

Ankiety będą dostępne również Punktach Informacji i Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, w hipermarketach i galeriach handlowych oraz w siedzibach rad osiedli.

Przypomnijmy, że prezydent Tadeusz Ferenc marzy o tym, by do Rzeszowa przyłączyć całą gminę Trzebownisko albo: dwa sołectwa z gminy Głogów Młp. (Miłocin i Pogwizdów Nowy), pięć z gminy Trzebownisko (Zaczernie, Nowa Wieś, Tajęcina, Trzebownisko i Jasionka), a także Malawę z gminy Krasne.

Kolejne podejście
Włodarz rękę po sąsiednie tereny wyciąga już po raz kolejny, pomimo że w poprzednich konsultacjach społecznych tamtejsi mieszkańcy wyrazili swój kategoryczny sprzeciw.

– W kwietniowych konsultacjach społecznych 95 proc. mieszkańców (frekwencja na poziomie 85 proc.) powiedziało, że nie chce do miasta – mówił Super Nowościom Józef Fedan, wójt gminy Trzebownisko, który jest przeciwny działaniom prezydenta Rzeszowa. Również burmistrz Głogowa Młp, Paweł Baj, nie chce przyłączenia do Rzeszowa.

Zadecyduje Rada Ministrów
Głosować “za” lub “przeciw” przyłączeniu będą nie tylko mieszkańcy Rzeszowa, ale i zainteresowanych gmin (Głogów Młp., Krasne, Trzebownisko). Na ich terenie zostaną przeprowadzone odrębne konsultacje.

Kolejnym krokiem w sprawie będzie złożenie przez władze miasta wniosku o zmianę granic u wojewody podkarpackiego. Ostateczna decyzja będzie i tak należała do Rady Ministrów. Wszystko powinno wyjaśnić się do w połowie wakacji.

***

Uprawnionymi do udziału w konsultacjach są osoby stale zamieszkałe na terenie Miasta Rzeszowa, które w dniu konsultacji mają ukończone 18 lat.

Wyrażenie opinii polegać będzie na umieszczeniu w odpowiedniej rubryce: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się”, znaku x i złożeniu podpisu na ankiecie konsultacyjnej.

Konsultacje z mieszkańcami miasta Rzeszowa będą przeprowadzone poprzez udostępnienie ankiet konsultacyjnych w:

  1. Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa, Ratusz, Rynek 1;
  2. Punktach Informacji i Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa: ul. Okrzei 1, pl. Ofiar Getta 7, ul. Kopernika 15, al. Witosa 21 (hipermarket), al. Rejtana 69 (hipermarket), al. Kopisto 1 (Centrum Handlowe) i ul. Krakowska 20 (Galeria Handlowa);
  3. siedzibach Rad Osiedlowych miasta Rzeszowa;
  4. siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Rzeszowa;
  5. Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa

Wypełnione Ankiety konsultacyjne mieszkańcy miasta Rzeszowa mogą składać:

1)  bezpośrednio osobom udostępniającym ankiety konsultacyjne;

2)  w miejscach udostępniania ankiet konsultacyjnych.

Więcej na http://bip.erzeszow.pl/aktualnosci/14187,konsultacje-w-sprawie-zmiany-granic-miasta-rzeszowa.html

Ewelina Nawrot