Niecodzienna akcja osadzonych kobiet

Zima się kończy i to właściwie ostatni moment, żeby kaczce krzyżówce sprawić taki pożyteczny prezent. Fot. Bogdan Myśliwiec

NISKO. Osadzone w niżańskim areszcie budują platformy lęgowe dla dzikich kaczek.

Popełniły błędy, za które muszą ponieść karę. Aby jednak czas spędzony w więzieniu nie był do końca czasem straconym, osadzone włączyły się w niecodzienną akcję. Kobiety od kilku tygodni robią platformy lęgowe dla dzikich kaczek. Licząc, że i im ktoś da kiedyś szansę na nowe życie, dziś same dają szansę ptakom, których populacja wciąż maleje.

– Pomysłem pomocy temu pięknemu ptakowi zarazili nas leśnicy z Nadleśnictwa Rudnik. To od nich dowiedzieliśmy się, że z powodu zmian, jakie zachodzą w polskim krajobrazie, niszczenia roślinności stawów rybnych, niszczenia polnych oczek wodnych, niekontrolowanego wzrostu populacji ptaków drapieżnych oraz lisa, jenota, norki amerykańskiej – kaczek krzyżówek systematycznie ubywa – wyjaśnia mjr Simona Wójtowicz, rzecznik Aresztu Śledczego w Nisku.

Pomysłodawcy akcji liczą, że uda im się przygotować nawet 200 sztuk pływających gniazd, które w porozumieniu z Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny w Rudniku i Zarządami okolicznych kół łowieckich zostaną rozłożone na terenach występowania dzikiej kaczki.

Autorka programu „Pomagamy dzikiej kaczce” wychowawca Małgorzata Urbanik Iwan mówi, że chce, aby program ten przede wszystkim uwrażliwiał jego uczestników na wszystkie przejawy piękna otaczającego nas świata, a także na jego sprawy i problemy.

Ponad 120 platform lęgowych, które w ramach programu zostało wykonanych w Areszcie Śledczym w Nisku już trafiło w miejsca występowania kaczki krzyżówki. Pływające gniazda zostały umieszczone na stawach i rzekach.

– Wprawdzie głównym celem programu jest pomoc dzikiej kaczce, ale żeby nie zmarnować materiałów, które zostały nam po budowie platform, z resztek powstało dodatkowo 12 budek lęgowych i 10 karmników dla ptaków. Na pewno się one nie zmarnują – mówi mjr Wójtowicz.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o