Niedokrwienie kończyn dolnych – uciążliwa dolegliwość

W pierwszej kolejności chorurg naczyniowy wykonuje ultrasonografię tętnic kończyn dolnych. Fot. Archiwum

Choroba “wystaw sklepowych” może się dać mocno we znaki.

– Niedokrwienie kończyn dolnych objawia się bólem jednej lub obu kończyn dolnych podczas chodzenia. Zlokalizowany jest najczęściej w łydkach, udach lub pośladkach, ustępuje po zatrzymaniu się i krótkim odpoczynku. Do niedawna był chorobą dotyczącą głównie mężczyzn, obecnie coraz częściej występuje u kobiet. Obserwujemy również, że choroba zaczyna pojawiać się coraz wcześniej, atakując ludzi już przed 40 rokiem życia – mówi dr n. med. Adam Uryniak, konsultant wojewódzki ds. chirurgii naczyniowej, szef Centrum Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej w Rzeszowie.

Miażdżyca jest najpowszechniejszą chorobą układu naczyniowego rozwijającą się przez wiele lat powoli i skrycie, obejmując między innymi tętnice kończyn dolnych wraz z aortą brzuszną. U części ludzi tworzące się blaszki miażdżycowe zwężają światło naczyń tętniczych w niewielkim zakresie i nie dają żadnych objawów chorobowych, u innych, zwężenia miażdżycowe postępują stale aż do całkowitej niedrożności naczynia ograniczając tym samym dopływ krwi do kończyn dolnych, są więc przyczyną ich niedokrwienia.

Pracujemy na to swoim stylem życia

Do najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na miażdżycę tętnic kończyn dolnych należą: wiek chorych (ryzyko wzrasta z wiekiem), płeć męska oraz okres pomenopauzalny u kobiet, palenie tytoniu, nadwaga, siedzący tryb życia (brak ruchu), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia lipidowe.

Najpierw boli przy chodzeniu…

Przy niedokrwieniu chorzy skażą się na ból (jednej lub obu kończyn dolnych podczas chodzenia), który zlokalizowany jest najczęściej w łydkach, udach lub pośladkach i ustępujący po zatrzymaniu się i krótkim odpoczynku. Odległość jaką chory może przejść do momentu wystąpienia bólu określa się mianem chromania przestankowego, lub choroby wystaw sklepowych (osoba często przystaje udając, że jest zainteresowana witrynami). U większości chorych dystans chromania przestankowego utrzymuje się nie zmieniony przez wiele lat, ale dzieje się tak tylko dzięki rozwijającemu się krążeniu obocznemu umożliwiającemu przepływ krwi bocznicami z odcinka tętnicy powyżej niedrożności do tkanek znajdujących się poniżej miejsca niedrożności tętnicy. Skracanie dystansu chromania świadczy o postępie choroby. – Z innych objawów towarzyszących niedokrwieniu kończyny dolnej należy wymienić: uczucie szybkiego ziębnięcia stóp, blade zabarwienie całej kończyny lub jej części obwodowej, zanik owłosienia na skórze, obniżenie ciepłoty skóry, a także brak tętna na niektórych lub wszystkich tętnicach kończyn dolnych. W przypadku niedrożności końcowego odcinka aorty brzusznej i/lub tętnic biodrowych mężczyzna może zauważyć u siebie osłabienie potencji objawiające się jako niemożność uzyskania lub utrzymania wzwodu – mówi specjalista.

Gdy miażdżyca tętnic kończyn dolnych jest zaawansowana dystans chromania zmniejsza się nawet do kilkunastu metrów lub pojawiają się bóle spoczynkowe, zwłaszcza w nocy. Chorzy spędzają wówczas całe noce na siedząco, ponieważ opuszczenie nóg przynosi ulgę i zmniejsza ból. Bólom tym towarzyszy bezsenność, dodatkowo pogarszająca samopoczucie chorego.

Warto wiedzieć:

* Początek choroby łatwo przegapić gdyż charakteryzuje się brakiem lub nieznacznymi objawami klinicznymi w postaci mrowienia, drętwienia, zwiększonej wrażliwości stóp na zimno.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
6 lat temu

Z problemem niedokrwienia kończyn warto zwrócić się do kliniki Vascular. Mają tam oddział Chirurgii Naczyniowej, profesjonalny sprzęt oraz opiekę lekarską.

asnyk
asnyk
7 lat temu

moj ojciec od dawna używa proargi 9 . to jest taki komplekser z argininą. tata mówi, że tylko dzięki temu jeszcze chodzi.

bajbus
bajbus
8 lat temu

kto przeszedł operacje miazdzycy konczyn ?prosze o komentarz