„Nielegalne” symbole miasta

Przez wiele lat władze Tarnobrzega nie zatroszczyły się o to, by zgłosić symbole miasta do komisji heraldycznej, teraz w końcu formalności te będą dopełnione. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Starający się o sztandar magistrat dowiedział się, że używane od 20 lat przez urząd flaga i godło miasta nigdy nie były zatwierdzone przez komisję heraldyczną.

Zaskakującą informację otrzymał prezydent miasta po tym jak zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpił do komisji heraldycznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o zatwierdzenie wyglądu miejskiego sztandaru.

Podczas załatwiania formalności związanych ze sztandarem, którym miasto chce uczcić 420. rocznicę nadania Tarnobrzegowi praw miejskich, prezydent dowiedział się, że nikt wcześniej nie zadbał o to, aby uzyskać takie samo zatwierdzenie dla miejskiego godła i flagi.

Godło i flaga Tarnobrzega, których używamy obecnie są symbolami, z którymi Tarnobrzeg identyfikuje się od czasu reformy terytorialnej, uchwaliła je Rada Miasta.

– Symbole, których używamy od lat nie zostały nigdy zgłoszone do komisji heraldycznej. Aby nadrobić to niedopatrzenie, przy okazji zgłaszania sztandaru postanowiliśmy załatwić także i tę sprawę – wyjaśnia prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz (41 l.). – Flaga została już zatwierdzona, w sprawie godła trwają rozmowy, gdyż komisja sugeruje abyśmy z tarczy godła wyodrębnili obwolutą gwiazdę i księżyc. Sztandar został zatwierdzony bez zastrzeżeń i będzie on oficjalnie zaprezentowany podczas uroczystej sesji Rady Miasta, którą planujemy w maju.

Władze miasta zgłosiły także do komisji hejnał, który od kilku miesięcy rozbrzmiewa w południe z głośników zamontowanych na magistracie.

– Komisja przyjęła do wiadomości, że Tarnobrzeg ma hejnał, ale ze względu na to, że nie dysponuje specjalistami od muzyki nie wypowiedziała się co do kwestii artystycznej hejnału oraz jego zatwierdzenia – przyznaje prezydent.

Małgorzata Rokoszewska

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
konradROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

no proszę to co robiły te kompetentne instytucje że nie wiedziały przez 20 lat – czy to jest legalne czy nie legalne , a gdzie były instytucje kontrolujące to zjawisko – po prostu spały snem niezniernie przepracowanych urzędów biorąc za swój sen odpowiednie profitu- całe szczęście że ogłoszono pobutkę.

konrad
Gość
konrad

To państwo tak dalece we wszystko ingeruje, że jak my chcemy mieć taki sztandar jaki chcemy, to łaskawie musi się na to ktoś zgodzić?. Ciekawe, czy Tarnowskim herb też ktoś kiedyś zatwierdzał, czy też mieli nielegalny? Myślę jednak, że żyli oni w czasach, kiedy człowiek był wolny, a nie jak teraz państwo o wszystkim chce decydować.