Nieludzki przepis NFZ skazał chorego na męczarnie

– Chory, którym się opiekuję, ma kłopoty z oddychaniem. Bez koncentratora grozi mu niedotlenienie całego organizmu – mówi Grzegorz Jacek z Rzeszowa. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Refundowane wspomaganie oddechu należy się osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Z tego grona wykluczono jednak chorych na raka płuc!

– Opiekuję się chorym na raka płuc 78-letnim mężczyzną. Kłopoty z oddychaniem sprawiają, że nie ma sił nawet na przejście kilkunastu kroków. Bardzo szybko się męczy, nie może złapać oddechu, dusi się. Słyszałem, że mógłby mieć w domu koncentrator tlenu. Niestety, prowadząca go lekarka powiedziała, że rozpoznanie u niego nowotworu dyskwalifikuje go do otrzymania bezpłatnej tlenoterapii. To jakaś kosmiczna bzdura – mówi Grzegorz Jacek z Rzeszowa.

Chory na raka mężczyzna mieszka samotnie. Pobierane świadczenie ledwo starcza na opłaty i leki. Nie stać go na odpłatne wypożyczenie koncentratora. Dlaczego NFZ nie finansuje tego rodzaju pomocy właśnie dla chorych na raka płuc? Przecież oni też, podobnie jak chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy niewydolność serca, mają kłopoty ze złapaniem powietrza do zajętych chorobą płuc i po prostu duszą się bez tlenu.

Przepis, choć nieludzki, obowiązuje
– Pacjent nowotworowy może używać koncentratu tlenu tylko pod kontrolą lekarza lub pielęgniarki, dlatego chory powinien zwrócić się do lekarza rodzinnego, który wypisze mu skierowanie do objęcia go opieką hospicjum domowego. Wtedy w gestii hospicjum będzie zapewnienie mu bezpłatnej tlenoterapii – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

Tlenoterapia służy przedłużeniu życia chorym cierpiącym na choroby układu oddechowego lub niewydolność serca. Rozporządzenie o dyskwalifikacji pacjenta nowotworowego z bezpłatnej terapii tlenem faktycznie obowiązuje, co sprawia, że część lekarzy, chcąc ulżyć pacjentowi w męczarniach związanych z brakiem oddechu, obok diagnozy “rak” dopisuje jeszcze inne choroby współistniejące, a kwalifikujące do otrzymania koncentratora tlenu.

Anna Moraniec

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
aniaJolaGzrzegorzGrzegorzMorfeusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ania
Gość
ania

nasi polscy lekarze pszyjmuja taśmowo …. aby szyciej ,

Gzrzegorz
Gość
Gzrzegorz

Dobrze że w naszym kraju są jeszcze życzliwi ludzie i podpowiedzą co i jak trzeba zrobić żeby ulżyć choremu człowiekowi, w takiej chorobie jak przedstawiłem w artykule. Lekarz prowadzący bez problemu wystawił skierowanie do objęcia chorego Opieka Domową, i dzisiaj pani pielęgniarka przywiozła ,,koncentrator tlenu”.W artykule redaktor popełniła błąd, a mianowicie użyła sformułowania -prowadząca go lekarka-. To nie była prowadząca go lekarka lecz Lekarz Specjalista Chorób Płuc w przychodni o tej samej nazwie. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom za wsparcie, którzy pomogli mi pokonać następny próg.

Jola
Gość
Jola

Doskonale rozumiem pana, gdyż dotknął mnie podobny problem związany z koncentratorem tlenu.Ojciec mój choruje na niewydolność serca -III lub nawet IV stopień wg Nyha- na tym etapie choroby chory ma problemy z oddechem nawet podczas spoczynku, w nocy nie może spać na leżąco, łapie go zadyszka, brak powietrza i stres z tym związany, bezsenność itd. Po aż!! 3- dniowym pobycie w szpitalu odkrył, ze bardzo mu służy podawanie tlenu. Zadał wiec pytanie jak można się o takie urządzenie postarac na co usłyszał od lekarza prowadzącego, że tlen mu nic w tej chorobie nie pomoże, bo nie ma wody w płucach… Czytaj więcej »

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Kłopoty z oddychaniem sprawiają, że nie ma sił nawet na przejście kilkudziesięciu kroków. Bardzo szybko się męczy, nie może złapać oddechu, dusi się. Powodem takiego stanu jest ograniczona pojemność płuc spustoszona przez chorobę. Słyszałem, że mógłby mieć w domu koncentrator tlenu, niestety, po pokonaniu następnej bariery, jaką mamy w służbie zdrowia, udało nam się dostać do Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc lekarza specjalisty-chorób płuc. Na wizycie lekarz nie przeprowadził żadnych badań, tylko na podstawie przedstawionej-dotychczas zgromadzonej dokumentacji medycznej i rozmowy nie zakwalifikował pacjenta do przyznania ,,Koncentratora Tlenu”. Opis Lekarz ,,Pacjent chory na raka płuc, przypadek nie operacyjny” dyskwalifikuje go do otrzymania… Czytaj więcej »

Morfeusz
Gość
Morfeusz

Proponuję pacjenta zapisać do hospicjum domowego, tam mu wypożyczą za darmo i opieką otoczą w ramach NFZ. Polecam hospicjum Nadzieja ul Lwowska 132, ew Med-DOM w Niechobrzu

gość
Gość
gość

LUDZIE, ZRÓBMY COŚ! W TYM KRAJU NIE DA SIĘ ŻYĆ!!

Franciszek
Gość
Franciszek

Proszę redakcję o sprawdzenie ile urzędników otrzymało w NFZ premie .Wszędzie bieda ale tu nie.

gość
Gość
gość

Doczekaliśmy sie naturalnej selekcji :/ a pracownicy NFZ przyznali sobie olbrzymie premie. Skandal!!!

blokers
Gość
blokers

dodać Zakład Utylizacji Spoleczeństwa