Niemiłe wspomnienia

GRAND PRIX SZWECJI. Obcokrajowiec PGE Marmy, Jason Crump jeszcze nigdy nie wygrał na Ullevi Stadium

Australijczyk Jason Crump będzie w sobotę w Goeteborgu bronił pozycji lidera klasyfikacji generalnej Grand Prix. “Kangur” nie ma jednak zbyt dobrych wspomnień z ostatniego występu na Ullevi Stadium, kiedy to w efekcie upadku wybił bark.

Ubiegłoroczny turniej GP został zakończony po 16 biegach z powodu opadów deszczu, a zwycięstwo przypadło w udziale rodakowi Crumpa, Chrisowi Holderowi. Crump po dwóch zwycięstwach w swoim trzecim starcie zaliczył upadek i tor opuścił w karetce. – Po prostu nie widziałem, co się dzieje. W takich warunkach uchronić się przed upadkiem jest bardzo trudno i zanim zdołałem cokolwiek zrobić, już zapoznałem się z nawierzchnią – tak ubiegłoroczny upadek wspomina obcokrajowiec PGE Marmy.

Pamiętny 2003 rok
Po raz pierwszy Ullevi Stadium gościł najlepszych żużlowców świata 10 lat temu. Żużlowym kibicom z pewnością utkwiły w pamięci zawody, które odbyły się, a właściwie nie odbyły się rok później. Po dwóch biegach zawodnicy zagrozili bojkotem zawodów, co było spowodowane fatalnym przygotowaniem toru przez jedną ze szwedzkich firm (na Ullevi Stadium robiony jest tzw. tor jednodniowy – przyp. red.). Po raz pierwszy w historii cyklu Grand Prix zawody zostały przełożone o tydzień, co spotkało się dużym niezadowoleniem kibiców, którzy zbojkotowali turniej (w pierwszym terminie na trybunach zasiadło blisko 27 tys. kibiców, tydzień później zaledwie 12 tys.). Po trzech latach GP Skandynawii z Ullevi Stadium przeniesiono do Malilli.

Dwa “pudła” biało-czerwonych
Do Goeteborga najlepsi żużlowcy świata powrócili w 2008 roku, a zawody wygrał wówczas Norweg z polskim paszportem, Rune Holta. Dwa lata później na drugim stopniu podium stanął Tomasz Gollob. Przed rokiem najlepiej spisał się Janusz Kołodziej (4. miejsce), a znacznie słabiej wypadł Gollob (10. miejsce) i Jarosław Hampel (11. miejsce).