Nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie

Franciszek (76 l.)serdecznie witał się z wielojęzycznym tłumem na Placu Św. Piotra, brał w ręce dzieci. Fot. PAP

WATYKAN. Papież Franciszek otrzymał insygnia władzy.

Wsłuchiwanie się w głos Boga na wzór świętego Józefa, służba i opieka nad całym stworzeniem oraz niesienie nadziei to najważniejsze myśli homilii papieża Franciszka podczas mszy św. inaugurującej jego pontyfikat.

Ceremonię inauguracji pontyfikatu na Placu Świętego Piotra poprzedziła modlitwa w Bazylice św. Piotra. Papieża modlił się z 10 patriarchami i arcybiskupami większymi katolickich Kościołów wschodnich, co symbolizowało jedność Kościoła Wschodu i Zachodu.

Przy grobie Apostoła był złożony paliusz, oznaczający posługę metropolity i Pierścień Rybaka, symbolizujący godność papieską. Po modlitwie papież, patriarchowie i arcybiskupi więksi oraz diakoni niosący paliusz, pierścień Rybaka i Ewangeliarz, przeszli procesjonalnie na Plac Świętego Piotra. W czasie procesji śpiewany był hymn ,,Laudes Regiae”, wzywający wstawiennictwa świętych, w tym 36 kanonizowanych papieży.

W odkrytym papamobile
Przed mszą inaugurującą pontyfikat papież objechał odkrytym dżipem, bez szyb kuloodpornych, Plac Św. Piotra. Franciszek serdecznie witał się z wielojęzycznym tłumem, a wyraz swemu zadowoleniu dawał między innymi wznosząc kciuk w geście OK. Z ruchu jego ust można było odczytać, że witał wiernych także mówiąc „ciao”. W pewnym momencie papież wysiadł ze swojego samochodu i podszedł do usadowionego obok barierki starego mężczyzny, który wyglądał na sparaliżowanego. Pocałował go i mu błogosławił.

Podczas mszy na Placu Św. Piotra kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran nałożył papieżowi paliusz, którego wcześniej używał Benedykt XVI. Paliusz oznaczający posługę metropolity to długi okrągły pas z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma czerwonymi krzyżami.

Kardynał Godfried Danneels odmówił następnie modlitwę, po czym dziekan kolegium kardynalskiego, kardynał Angelo Sodano, nałożył na palec papieża Pierścień Rybaka, symbolizujący godność papieską. Pierścień, który będzie nosił Franciszek, zawiera wizerunek świętego Piotra z kluczami w ręku. Został wykonany z pozłacanego srebra za pontyfikatu Pawła VI.

Następnie sześciu kardynałów w imieniu całego Kolegium oddało hołd nowemu papieżowi.

Wezwanie do nadziei
Papież rozpoczął kazanie. Na początku pozdrowił emerytowanego papieża. Przypomniał, że 19 marca przypadają imieniny papieża Benedykta XVI – Josepha Ratzingera.

– Pamiętajmy, że nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie. Tak więc strzec oznacza czuwać nad naszymi uczuciami, nad naszym sercem, gdyż to właśnie z niego wychodzą intencje dobre i złe, te, które budują, i te, co niszczą. Nie powinniśmy bać się wrażliwości, dobroci, czułości – mówił papież Franciszek, a jego słowa spotkały się z żywym odzewem pielgrzymów.

W uroczystości brały udział 132 zagraniczne delegacje. Po mszy w Bazylice  Świętego Piotra przed głównym ołtarzem, papież spotkał się z szefami państw i rządów oraz rodzin królewskich i organizacji międzynarodowych.

Do papieża podszedł też polski prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Papież przez kilka minut rozmawiał najpierw z prezydentem, a potem z jego żoną. Pobłogosławił też Annie Komorowskiej.

Prezydencką parę przedstawił Franciszkowi ksiądz prałat Paweł Ptasznik, współpracownik Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ptasznik odpowiadał w watykańskim Sekretariacie Stanu m.in. za przekłady tekstów Benedykta XVI na język polski.

Polksieradio.pl, TVN 24/ps

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
majster budowlanybabcia Jadzia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
babcia Jadzia
Gość
babcia Jadzia

i żeby jeszcze tych dzieci nie molestowali i kobiet nie brzuchacili a,niech się tam już pedałują jak muszą

majster budowlany
Gość
majster budowlany

O to to. No i jeszcze bym dodal aby sie rozliczali z kasy jaka zgarniaja od ludzi w Urzedzie Skarbowym.