Niepełnosprawnych nazwał “człekopodobnymi”

Jerzy Cypryś, radny PiS, domagał się, aby prezydent zaprzestał finansowania miesięcznika, w którym ukazują się obrażające godność publikacje. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. – Skandalem jest iż miesięcznik, który jest współfinansowany przez województwo podkarpackie i gminę miasto Rzeszów, na swoich łamach zamieszcza teksty łamiące Konstytucję – uważają radni PiS.

Niepełnosprawni, zdaniem felietonisty miesięcznika “Nasz Dom Rzeszów”, są “człekopodobnymi kalekami”. Radni PiS są oburzeni. – To niedopuszczalne, żeby w miesięczniku współfinansowanym przez miasto pojawiały się takie sformułowania. Użyte słowa, zwłaszcza w tak delikatnej kwestii, jaką jest godność człowieka noszą znamiona naruszenia prawa – uważa Jerzy Cypryś, radny PiS

Artykuł pt. “Onanizm polityczny” pióra Romana Małka ukazał się w październikowym wydaniu miesięcznika “Nasz Dom Rzeszów”. Felietonista wyraża w nim swoje oburzenie w stosunku do decyzji parlamentarzystów (projekt Solidarnej Polski), którzy nie chcą dać kobietom prawa do aborcji w przypadku stwierdzonego medycznie upośledzenia płodu. “Znalazło się (…) sporo mularczyków, gowinów, kaczyńskopodobnych i kogoś tam jeszcze z koniczyny, którzy za wszelką ceną chcą zamienić życie wielu rodzin w prawdziwy koszmar” – pisze felietonista.

“Wegetacyjne rośliny ludzkie”
Zaraz dodaje: “Zatem zagrożeni wychowywaniem upośledzonych latorośli rodzice i lekarze to banda durniów i bandytów, których należy zmusić mądrością owych parlamentarzystów do przyjęcia na świat człekopodobnych trwałych kalek, a nawet czegoś w rodzaju wegetacyjnych roślin ludzkich” – kontynuuje. – “W ten sposób skazują ich na codzienną męczarnię, żebranie o wsparcie w kosztownej niezwykle opiece, w dodatku bez najmniejszej nadziei na poprawę, a tylko na pewne pogorszenie i tak drastycznie ciężkiej sytuacji”.

PiS: – Skandal!
Radni PiS są oburzeni publikacją. Na sesji Rady Miasta Rzeszowa (4 bm.) przedstawili oświadczenie, którym chcieli zobowiązać władze miasta do wyciągnięcia konsekwencji wobec autora publikacji oraz do zaprzestania wszelkich form wsparcia dla wydawnictwa. Prezydent Tadeusz Ferenc przyznał, że rocznie do miesięcznika “Nasz Dom Rzeszów” dopłaca 5 tys. zł.

Po burzliwej dyskusji z radnymi SLD i Rozwoju Rzeszowa oświadczenie zostało przyjęte.

***
Można by zapytać: a co z wolnością słowa? Niestety, między wolnością słowa a obrazą bywa cienka granica, którą bardzo łatwo jest przekroczyć. Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, ale nikt nie ma prawa decydować o tym, kto ma prawo, a kto nie ma prawa by żyć.

Ewelina Nawrot

11
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Dziadekblokersandrzejxyzrealista Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dziadek
Gość
Dziadek

Pan R. Małek nie wymyslił nic nowego. Podobne poglądy w kwestii niepełnosprawnych były znane już w latach trzydziestych ubiegłego wieku w Niemczech. Wódz A. Hitler też proponował czystość rasy. Między innymi pozbywania się kalek, niepełnosprawnych, uposledzonych umysłowo.

kasprzak
Gość
kasprzak

XYZ: Tak, w 100% zgadzam się z artykułem Pana Małka. Trafia on w sedno sprawy. Kobieta powinna mieć wybór w kwestii aborcji ze względów medycznych. Urodzenie „oddychających zwłok” w stanie wegetatywnym i pielęgnacja ich przez kilka-kilkanaście lat, nie należy do przyjemności, nie poprawia komfortu rodziny opiekującej się „młodym”, to raczej rodzina potrzebuje opieki i wsparcia. W tej kwestii nie mam tu na myśli osób lekko lub bardziej niepełnosprawnych fizycznie czy upośledzonych umysłowo, którzy żyją, funkcjonują, cieszą się z każdego dnia swojego życia (jak zupełnie zdrowa osoba) – te osoby są zdrowe tylko niekiedy potrzebują odrobiny wsparcia, pomocy, a często są… Czytaj więcej »

blokers
Gość
blokers

małek to kolejny jakis niedouk,ofiara losu lub szkolnictwa ,nie znajacy znaczenia podstawowych słow.Zapewne absolwent Gminnej Wyzszej Szkoły gotowania na Gazie.Ot co

xyz
Gość
xyz

Jak rozumiem wszyscy, którzy w tym konkretnym działaniu krytykują Cyprysia podpisują się pod tym artykułem…??? A może to już odruch Pawłowa: Cypryś=PiS=KRYTYKOWAĆ za wszelką ceną, nawet jak będzie recytował tabliczkę mnożenia…Żal mi tych myślących inaczej… :-(

kasprzak
Gość
kasprzak

Cypryś i wszystko jasne.

Ambroży
Gość
Ambroży

A może po prostu to R.Małek jest lekko POrąbany , jeśli sili się na pisanie tekstów dalekich od przyjętych norm cywilizacyjnych?.

Grzesiek P.
Gość
Grzesiek P.

Nie wiem czy ktoś zauważył, ale pan za przeproszeniem radny Cypryś nie robi nic innego tylko się oburza, to artykuł, to kładka, to oświetlenie świąteczne. Za takiego radnego już podziękujemy.

realista
Gość
realista

A co ma milczeć na „wygłupy” chamskiego prezydenta, który poza upiększaniem miasta i włażeniem w tyłek Podkulskiemu (?) nie robi nic? No, przepraszam faworyzuje jeszcze swoich urzędasów. Ten facet i jego czerwona świta nie widzi istotnych potrzeb inwestycyjnych miasta. Wszystkie istotne sprawy są odsuwane w nieznaną przyszłość. Zadłużone do granic możliwości na duperele miasto, długo będzie spłacać kredyty. Każdy następny prezydent będzie miał przez to związane ręce. Będziecie narzekać wtedy na marazm. A Tadziu z małżonką będzie przechadzał się pomiędzy swoją „aureolą” a grającą fontanną. Jeśli „rozbawiona gwardia prezydenta” ma przewagę w Radzie Miasta, to co może zrobić Cypryś i… Czytaj więcej »

ZB
Gość
ZB

Można się oburzać na określeni(a)e,które użył autor art.Natomiast co do treści tego artykulu?Autor wcale się nie myli.Dziwi tylko oburzenie p.Cyprysia.Chyba nie zrozumiał tresci artykułu.Moim zdaniem tak światły człowiek ,powinien.A może zamiast krytyki,p.Cypryś ma inny pomysł i zaproponuje go,w tej bardzo delikatnej,smutnej kwestii.?Ciekaw jestem tej propozycjii.

reset
Gość
reset

Ci z PiSu to jacyś niedotlenieni. Przecież to nie miasto zleciło ten artykuł, to że finansuje to województwo i miasto to nie znaczy że oni są winni. Ale PiS oczywiście wytyka że to miasto i województwo.

andrzej
Gość
andrzej

Tylko tacy świetli niedokrztałceni wykrztałciuchy jak ty to mogli zrozumieć,brawo