Niesamowici “piwosze” i podlaska bieda

OKS Olsztyn (na zdjęciu w meczu ze Stalą w Rzeszowie) to jeden z najpoważniejszych kandydatów do awansu.

Runda jesienna w pigułce czyli słów kilka o rywalach Stali Rzeszów, Resovii i “Stalówki”.

W weekend rozpocznie się runda rewanżowa II ligi. Tej jesieni piłkarze rozegrają awansem trzy kolejki, ale zanim do tego dojdzie, warto przypomnieć sobie, co ciekawego wydarzyło się podczas ostatnich 3 miesięcy.

Lider
OKOCIMSKI BRZESKO

Jedyny niepokonany zespół. Prowadzi z 8-punktową przewagą i trudno sobie wyobrazić, że mógłby ją roztrwonić. Choć w tamtym sezonie Brzesko już podobne “cuda” oglądało…Piłkarze Okocimskiego nie zarabiają kokosów, ba, klub zalega im z częścią premii za poprzedni sezon. W Brzesku mówi się jednak, że jak będzie potrzebna większa kasa, to Carlsberg podejdzie do tematu ze zrozumieniem.

Kandydaci do awansu
MOTOR LUBLIN i OKS 1945 OLSZTYN

W Lublinie i Olsztynie w ciągu 2-3 lat mają powstać nowoczesne stadiony na 12-15 tysięcy miejsc. Nie brakuje też pieniędzy. Zespół ze stolicy Warmii i Mazur dysponuje prawie 2,5-milionowym budżetem. 800 tysięcy zł otrzymuje z miasta. – W Olsztynie wszyscy marzą o I lidze, ale OKS to zespół o dwóch obliczach. U siebie jest niepokonany, na wyjazdach stracił aż 17 goli – zauważa Zbigniew Szymula z “Gazety Olsztyńskiej”.

Mistrzowie horrorów
MOTOR

Lubelscy piłkarze są jak niemiecka reprezentacja, dla której odwracanie losów meczu w 90. minucie to bułka z masłem. Motor w taki sposób wygrał z Pelikanem (4-3) i Jeziorakiem (1-0) oraz uratował remis z Pogonią Siedlce, “wyciągając” wynik z 0-3 na 3-3. Co ciekawe, wszystkie te spotkania Motor rozgrywał poza domem.

Najlepszy strzelec
KRZYSZTOF FILIPEK (OKS) – 9 goli
26-letni pomocnik jest wychowankiem Stomilu i jednym z ulubieńców olsztyńskich kibiców. Nawet dla nich jego wyczyn jest miłą niespodzianką, wszak w tamtym sezonie Filipek strzelił zaledwie 4 bramki.

Weterani
LITWIN I INNI

Kilka klubów może się poszczycić obecnością w kadrze zawodników z ekstraklasową przeszłością. W Siedlcach pierwszoplanową postacią jest Jacek Kosmalski, który kiedyś zdobył z Legią Puchar Polski, a potem strzelał gole dla Pogoni Szczecin i Polonii Warszawa. Od lat najlepszym piłkarzem Wigier Suwałki pozostaje Grażvydas Mikulenas, Litwin, który z “Czarnymi Koszulami” sięgnął po mistrzostwo Polski. Bohatera z przeszłości mają też Resovia (Piotr Piechniak) i Stal Rzeszów (Paweł Kloc). Obaj są jednak rezerwowymi, 41-letni “Perła” już bardzo rzadko pomaga kolegom.

Finansowa zapaść
NIE TYLKO SOKÓŁ

Pod koniec rundy okazało się, że II liga to za wysokie progi dla Sokoła z maleńkiej Sokółki. Rejterada drużyny z Podlasia oznacza, iż z grupy wschodniej automatycznie nie spadnie nikt. Trzeba jednak kibicować zespołom I ligi, a dziś zagrożone degradacją są Olimpia Elbląg, Wisła Płock i Dolcan Ząbki. O mały włos losu Sokoła nie podzielił KSZO. Klub z Ostrowca dwa mecze oddał walkowerem, ale potem znalazł inwestora i wrócił do gry.

Tomasz Szeliga

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments