(Nie)skazitelni kandydaci do Trybunału

Stanisław Piotrowicz, twarz nocnych reform wymiaru sprawiedliwości.

KRAJ. Kandydatury do Trybunału Konstytucyjnego wywołują coraz więcej kontrowersji. Co chce osiągnąć Jarosław Kaczyński?

Krystyna Pawłowicz, która świadomie głosowała za niezgodną z ustawą konstytucją, prokurator z czasów PRL – Stanisław Piotrowicz oraz znana z zeznań przed komisją śledczą ds. VAT, Elżbieta Chojny-Duch – to kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego. Jedni zasłynęli wiernością, inni zasługami. Sędziowie powinni być nieskazitelnego charakteru i niezwiązani z żadną partią. W tym przypadku może być to co najmniej wątpliwe.

Telewizja TVN24 dotarła do wniosków o powołanie kandydatów. W przypadku Stanisława Piotrowicza znalazły się informacje o doświadczeniu. Pominięto jednak fakt, że w tym samym roku, w którym rozpoczął aplikację prokuratorską należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a także to, że był członkiem egzekutywy PZPR w krośnieńskiej Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej. Szybki awans do wydziału śledczego ówczesnej Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie miał być efektem ukończenia aplikacji prokuratorskiej z najlepszym wynikiem.

Wnioskodawcy przekonują, że „mimo przynależności do PZPR warunkującej dopuszczenie do zawodu nigdy jako praktykujący katolik nie utożsamiał się z ustrojem totalitarnym”. Przypomnijmy że w stanie wojennym Piotrowicz wystosował akt oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi z Jasła za kolportaż ulotek. Koledzy z partii bronią kolegi, mówiąc, że próbował… pomagać opozycjonistom. – To jest absolutna nieprawda, ponieważ pan Piotrowicz żadnej pomocy ani mnie, ani innym osobom związanym z solidarnościowym podziemiem w tym czasie nie udzielił – skwitował Antoni Pikul w rozmowie z dziennikarzem „Czarno na białym”. Pikul ostatecznie nie został skazany, a Piotrowicza nie było na samym procesie. – On prowadził moją sprawę, był oskarżycielem jako prokurator. W innym przypadku nie byłby na przeglądaniu papierów i dowodów wszystkich w mojej sprawie – wyjaśnia. 

Wierność ponad wszystko

Krystyna Pawłowicz to kolejna kandydatka PiS. W uzasadnieniu wniosku zwrócono uwagę, że „w okresie stanu wojennego, w latach 1982-1989 przygotowywała opracowania prawne w prasie i wydawnictwach podziemnych”. Pominięto natomiast, że w czasie studiów należała do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Stwierdzono również, że Krystyna Pawłowicz„ nie była i nie jest członkiem żadnej partii politycznej”, mimo iż zasiadała w Sejmie z ramienia PiS. Wszyscy pamiętamy ją z „ciętego języka” i różnych wpadek. Martwi jednak co innego. Prof. Pawłowicz z pełną świadomością podpisywała się pod nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Jednocześnie mówiąc: – Z powodu umowy politycznej będę głosowała tak jak mój klub, natomiast podzielam w pełni pogląd pana ministra Warchoła i uważam, że zapis jest wprost jaskrawie sprzeczny z konstytucją w swoim brzmieniu.

Czy tacy kandydaci mogą być bezstronni? – Trudno przewidzieć, jak te osoby zachowają się w Trybunale. Do tej pory były znane z zaangażowania mocno politycznego, ale może będą bardzo sprawiedliwymi i pilnującymi prawa sędziami. Jeżeli się nie zmienią, będziemy mieli to, co teraz, czyli upartyjnianie tego, co się da w prawie i sądownictwie – twierdzi prof. Krzysztof Prendecki, politolog i socjolog z Politechniki Rzeszowskiej. – Jeśli społeczeństwo będzie niezadowolone, wystawi czerwoną kartkę prezydentowi Dudzie w najbliższych wyborach. Zgłoszenie tych kandydatur jest zniechęceniem może nie żelaznego elektoratu PiS, ale tego elektoratu środka, bo te osoby są bardzo źle odbierane przez swoje kontrowersyjne zachowania – dodaje. Jak mówi, osoby, które dotąd były wierne i oddane prezesowi dostają ważne funkcje w państwie. – Pan Piotrowicz dał się poznać jako bardzo dobry funkcjonariusz partyjny w Parlamencie. Jeżeli prezes partii oczekuje „wiernych druhów”, „wiernych szabli” w Trybunale, to z jego strony może się tego spodziewać – ocenia prof. Prendecki.  Choć  kandydatura prof. Elżbiety Chojny-Duch wydaje się wyborem „dla równowagi”, nie brakuje komentarzy, że to nagroda za jej zeznania przed komisją śledczą ds. VAT, krytyczne wobec rządu PO-PSL. Partia rządząca za punkt honoru wzięła sobie udowodnienie, że za rządów Tuska i Kopacz w Polsce szalały mafie vatowskie, a urzędnicy nic w tej sprawie nie zrobili. Wiceminister finansów z czasów PO-PSL im w tym pomogła.

Motywy prezesa

Gdyby PiS nie było skłonne do negocjowania tych kandydatur, prezydent stanie przed wyborem. Albo będzie musiał całą trójkę zaprzysiąc, albo odmówić zaprzysiężenia, co zostanie zinterpretowane przez opozycję jako kolejny delikt konstytucyjny i byłoby prezydentowi wytykane przez całą kampanię. Dlaczego PiS zdecydował się więc na tych kandydatów? Być może chce zadowolić swój twardy elektorat i lepiej to zrobić we wczesnej fazie kampanii, żeby nie drażnić reszty. A może Kaczyński po prostu nagradza wiernych i poddańczych ludzi. Niektórzy komentatorzy  sądzą, że PiS  obsadza trybunał ludźmi, którzy będą w nim pilnowali interesu partii w obawie przed tym, co stanie się z TK po obecnej kadencji. Może nawet liczy z tym, że nie potrwa ona 4 lat. Są jeszcze dwie opcje – albo – co raczej wątpliwe – to rodzaj wewnętrznego sabotażu wobec Andrzeja Dudy, albo jego uwiarygodnienie przed wyborami prezydenckimi. Finał będzie taki, że PiS wycofa się z  kandydatur, nominując osoby znacznie mniej kontrowersyjne, a wyborcy usłyszą, że zrobiono to „pod naciskiem prezydenta”. Już wiadomo, że wnioski będą musiały zostać ponownie złożone. Zgodnie z regulaminem, składa się je 30 dni przed upływem kadencji. Problem w tym, że Sejm, którego kadencja kończy się 11 listopada, już się nie zbierze. Głosowanie nad kandydaturami odbędzie się już w nowym składzie.

Wioletta Kruk

22
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
mieszkaniec z Kmityrzeszowiakprawo po mojej stronieprawnikkasa podatnika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Czy ktoś na siłę zmuszał Polskę do wstąpienia do UNI EUROPEJSKIEJ ?

Jak się podjęło decyzję aby być członkiem UNI to dobrze wiedzieliśmy że MUSIMY przestrzegać PRAWA Unijnego a nie Prawa PiS-u, Rosji lub Madagaskaru.
Takie chamskie zagrywki to se można robić na wiejskich zabawach w remizach i na weselach obok gnojnika !

SPRAWIEDLIWOŚĆ
Gość
SPRAWIEDLIWOŚĆ

Co tu pisać Kaczyński co innego mówił a co innego robi. Po prostu zakpił sobie ze wszystkich wyborców. Sprawiedliwość jest taka jak komu jest wygodna a co tam motłoch może mi zrobić, przynajmniej tak mu się wydaje.
Wałęsa też był wielki i gdyby nie został prezydentem dalej by tak było.
Kaczyński nigdy nie był wielki, stara się sam udowodnić wszystkim że jednak jest wielki tylko niedługo jak spadnie ze stołka do dopiero zaczną się jego problemu, dlaczego tego nie mogą zrozumieć, przecież wystarczy tylko prześledzić HISTORIĘ.

jan
Gość
jan

Tak najlepsi to agenci i aferałowie a nie jakieś pisiory.

lejecie wode aż mam mokro w butach
Gość
lejecie wode aż mam mokro w butach

Swego czasu nagrano jak bezstronni(ha ha) sędziowie Sądu Najwyższego wychodzą z siedziby PO razem z liderami platformy. Prawo mówi że sędzia nie może opowiadać się po żadnej ze stron sceny politycznej.

Na kolejnym filmie sędzina paliła znicze w protestach przeciwko reformom sądów w Polsce, na kolejnych nagrane wypowiedzi kolejnych sędziów którzy jeżdżą po Europie i donoszą na swój kraj i co więcej opisują Go jako dyktaturę :)

I to pan Piotrowicz jest tym złym dla was?

bestronność
Gość
bestronność

Zapomniałeś napisać jak wchodzi wychodzi od Kaczyńskiego sędzia PRZYŁĘCKA która to dopiero powinna być bezstronna. Śmiech na sali puste krzesła. Pisze się tylko to co komu jest wygodne. Tak że twój wpis jest jednostronny czyli nic nie warty.

bestronność i uczciwość
Gość
bestronność i uczciwość

Piotrowicz będzie robił to samo i co tydzień zdawał sprawozdanie swojemu wybawcy panu Kaczyńskiemu i to będzie bardzo dobre.

dr.M
Gość
dr.M

Nie wiem skąd takie oburzenie w stosunku do człowieka który chce dobrze i się nawrócił dość dawno.

Gdy NRD łączył się z RFN zwolniono 0koło 85% sędziów postkomunistów. W Polsce Ci ludzie cały czas „pracowali” i nauczali kolejne pokolenia. Dlaczego w tej sprawie nie ma oburzenia? Ba, dlaczego jest oburzenie że to pis chce dekomunizować i reformować stary beton komunistyczny i ich odsuwać od orzekania.

A oburzenie w stosunku do człowieka który tyle lat temu swoją pracą, wyborami i życiem udowodnił że z komunistami nie ma nic wspólnego.

szary czlowiek
Gość
szary czlowiek

kto dobrze sie ustawil pod rzadami czerwonac umie ustawic sie pod rzadami czarnych-a reszta jest milczeniem…

Portier z Żoliborza
Gość
Portier z Żoliborza

PiS zaproponował Stanisława Piotrowicza na sędziego TK.
Wicerzecznik partii: Wyraził żal za grzechy !
Był u proboszcza w parafii u spowiedzi i dał sporo na tace, a potem z zaświadczeniem od proboszcza że był u spowiedzi był na wizycie w PiS-ie u prezesa Kaczyńskiego gdzie dostał rozgrzeszenie za okres miniony.
Teraz może od nowa oszukiwać, kraść i robić przekręty pod patronatem Prezesa PiS-u.

emeryt
Gość
emeryt

A co ci ukradli? Co tak pis kradnie?

Za pis skończono z zakupami na zeszyt po sklepach. W końcu rodziny wielodzietne mają na jedzenie. Mi za Tuska za 8 lat PO dała całe 8 zł podwyżki. A teraz miałem na wnuki bo dostałem 13-stke jarkowe. Tak kradną że dzieciom ciołku dają 500+

gajowy Marucha
Gość
gajowy Marucha

A posłałeś już comiesięczną wpłatę dla RY-CYKA na nowego Maybacha ?
Jak zapomniałeś to się pospiesz bo on czeka !

hijena
Gość
hijena

każdy dysponuje swoimi pieniędzmi jak chce,ale najdziwnejsze jest to ,że jeszcze skarbowka nie dobrala sie do d..y temu toruńskiemu arcykanciarzowi

prawnik
Gość
prawnik

Masz racje gdybyś to był Ty to już dawno byś był załatwiony. Napisze do wszystkich — darowizna jest wtedy ważna jak darujący pójdzie do urzędu skarbowego i złoży odpowiedni PIT obdarowanemu, jeżeli jest to najbliższy członek rodziny jest zwolniony z podatku od darowizn, a dalsza rodzina i znajomi muszą zapłacić od tego podatek. Z tego co nam wiadomo ten bezdomny obdarował RYDZYKA 2-woma MAYBACHAMI I NA DRUGI DZIEŃ ZMARŁ – czyli nie zdążył dokonać tej czynności to gdzie są te samochody przecież RYDZYKOWI się nie należą . Należało by takie zawiadomienie zgłosić do prokuratury o próbie wprowadzenia SKARBÓWKI w błąd… Czytaj więcej »

kasa podatnika
Gość
kasa podatnika

RODZINY WIELO DZIETNE TO DOBRZE TYLKO PYTANIE ILE JEST TAKICH W TYCH RODZINA CO WCALE NIE PRACUJĄ A ŻERUJĄ NA TYCH CO ODPROWADZAJĄ PODATKI. Żeby jednemu dać to komuś trzeba zabrać.
Co do PiS-u to sami powiedzieli że poprzednicy brali to i co im nie wolno nawet się im należy. Przykładem jest ostatnio niejaki prezes NIK-u.

mieszkaniec z Kmity
Gość
mieszkaniec z Kmity

Szwagrostwo bardzo narzekają. Mają teraz tylko 10 dzieci z czego tylko 4 jest normalne, a dwoje im umarło. Jedno na wodogłowie, a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Było by jeszcze tysiaka na miesiąc więcej jak mówi szwagier. Teraz to mamy dobrze i wcale nie musimy pracować jak inne cymbały. Widać że warto mieć dzieci ! Nareszcie jest koniec z kłopotami skąd by tu wziąść na codzienną flaszke. Szwagrostwo szczególnie posmakowali w Bialej Damie której są wielbicielami. Dzień bez flaszki to dzień stracony jak mówi szwagier, a i druga flaszka też nie zawadzi jak mówi szwagierka. Karmienie wszystkich członków rodziny kosztuje ok.… Czytaj więcej »

sekretarz PARTII
Gość
sekretarz PARTII

Tak było najważniejsze że dostał rozgrzeszenie a za ile to jest tajemnica spowiedzi. Tylko pozostaje jedno pytanie kiedy był u komunii i kiedy był u bierzmowania. Bo partyjniak raczej takich zaświadczeń nie dostawali.
Ale z tego co wiem to w kościele wszystko można kupić nawet i rozwód.

skandal
Gość
skandal

Skandal!!!

staś
Gość
staś

Likwidacja do trzeciego pokolenia była wskazana teraz za póżno chociarz zawsze mozna za 9 lat baba z Krosna go zastąpi

radek
Gość
radek

Dodam,że nie tylko pan Piotrowicz nie powinien wejść w skład Trybunału Konstytucyjnego ale pozostali kandydaci /panie:Chojna Duch i Pawłowicz/ także nie powinni być powołani. Niekoniecznie z powodu ich przeszłości ale głównie dlatego,że Komisja Europejska wiele miesięcy temu w swoich rekomendacjach dla rządu zaleciła, aby prezydent w możliwie szybkim terminie zaprzysiągł 3 sędziów legalnie wybranych do TK przez sejm VII kadencji. Były pewne problemy z powodu przekroczenia uprawnień przez ówczesną koalicję PO-PSL /zgłosili 5 kandydatów a mogli 3/,lecz TK wydał w sprawie ostateczny i prawomocny wyrok,który nie został dotychczas wykonany. Warto o tym pamiętać bo postępowanie w TSUE wobec Polski nie… Czytaj więcej »

katabas
Gość
katabas

Komunista Piotrowicz ? Tylawa & ks. pedofil Michał Moskwa ?
abp Michalik ?
Z łotrem się zadajesz, łotrem się stajesz !

radek
Gość
radek

Pan Piotrowicz nie powinien kandydować na sędziego w Trybunale Konstytucyjnym ze względu na jego postawę aktualną a nie ze względu na PRL-owską przeszłość. Miliony ludzi urodziło się w Polsce Ludowej,uczyło w szkołach i zajmowało określone stanowiska w funkcjonujących wówczas instytucjach. Nikt poważnie myślący nie może tego faktu nie brać pod uwagę we wszelkich dyskusjach. Modne jest wykluczanie innych ze wspólnoty na podstawie plotek czy pomówień. Zatem warto oceniać ludzi po ich czynach a nie po słowach. Pan Piotrowicz splamił się udziałem w tworzeniu ustaw niezgodnych z obowiązującą konstytucją a także jednocześnie,niezgodnych z podpisanymi przez Polskę traktatami. Wytknął to dość dosadnie… Czytaj więcej »

prawo po mojej stronie
Gość
prawo po mojej stronie

To jest właśnie PiS. Rozwinę ten skrót – PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ .
Pozostaje pytanie jak to się ma do prawa które ustanawia ta partia.