(Nie)skazitelni kandydaci do Trybunału

Stanisław Piotrowicz, twarz nocnych reform wymiaru sprawiedliwości.

KRAJ. Kandydatury do Trybunału Konstytucyjnego wywołują coraz więcej kontrowersji. Co chce osiągnąć Jarosław Kaczyński?

Krystyna Pawłowicz, która świadomie głosowała za niezgodną z ustawą konstytucją, prokurator z czasów PRL – Stanisław Piotrowicz oraz znana z zeznań przed komisją śledczą ds. VAT, Elżbieta Chojny-Duch – to kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego. Jedni zasłynęli wiernością, inni zasługami. Sędziowie powinni być nieskazitelnego charakteru i niezwiązani z żadną partią. W tym przypadku może być to co najmniej wątpliwe.

Telewizja TVN24 dotarła do wniosków o powołanie kandydatów. W przypadku Stanisława Piotrowicza znalazły się informacje o doświadczeniu. Pominięto jednak fakt, że w tym samym roku, w którym rozpoczął aplikację prokuratorską należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a także to, że był członkiem egzekutywy PZPR w krośnieńskiej Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej. Szybki awans do wydziału śledczego ówczesnej Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie miał być efektem ukończenia aplikacji prokuratorskiej z najlepszym wynikiem.

Wnioskodawcy przekonują, że „mimo przynależności do PZPR warunkującej dopuszczenie do zawodu nigdy jako praktykujący katolik nie utożsamiał się z ustrojem totalitarnym”. Przypomnijmy że w stanie wojennym Piotrowicz wystosował akt oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi z Jasła za kolportaż ulotek. Koledzy z partii bronią kolegi, mówiąc, że próbował… pomagać opozycjonistom. – To jest absolutna nieprawda, ponieważ pan Piotrowicz żadnej pomocy ani mnie, ani innym osobom związanym z solidarnościowym podziemiem w tym czasie nie udzielił – skwitował Antoni Pikul w rozmowie z dziennikarzem „Czarno na białym”. Pikul ostatecznie nie został skazany, a Piotrowicza nie było na samym procesie. – On prowadził moją sprawę, był oskarżycielem jako prokurator. W innym przypadku nie byłby na przeglądaniu papierów i dowodów wszystkich w mojej sprawie – wyjaśnia. 

Wierność ponad wszystko

Krystyna Pawłowicz to kolejna kandydatka PiS. W uzasadnieniu wniosku zwrócono uwagę, że „w okresie stanu wojennego, w latach 1982-1989 przygotowywała opracowania prawne w prasie i wydawnictwach podziemnych”. Pominięto natomiast, że w czasie studiów należała do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Stwierdzono również, że Krystyna Pawłowicz„ nie była i nie jest członkiem żadnej partii politycznej”, mimo iż zasiadała w Sejmie z ramienia PiS. Wszyscy pamiętamy ją z „ciętego języka” i różnych wpadek. Martwi jednak co innego. Prof. Pawłowicz z pełną świadomością podpisywała się pod nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Jednocześnie mówiąc: – Z powodu umowy politycznej będę głosowała tak jak mój klub, natomiast podzielam w pełni pogląd pana ministra Warchoła i uważam, że zapis jest wprost jaskrawie sprzeczny z konstytucją w swoim brzmieniu.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Wioletta Kruk

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
gajowy Maruchaemerytlejecie wode aż mam mokro w butachdr.Mszary czlowiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lejecie wode aż mam mokro w butach
Gość
lejecie wode aż mam mokro w butach

Swego czasu nagrano jak bezstronni(ha ha) sędziowie Sądu Najwyższego wychodzą z siedziby PO razem z liderami platformy. Prawo mówi że sędzia nie może opowiadać się po żadnej ze stron sceny politycznej.

Na kolejnym filmie sędzina paliła znicze w protestach przeciwko reformom sądów w Polsce, na kolejnych nagrane wypowiedzi kolejnych sędziów którzy jeżdżą po Europie i donoszą na swój kraj i co więcej opisują Go jako dyktaturę :)

I to pan Piotrowicz jest tym złym dla was?

dr.M
Gość
dr.M

Nie wiem skąd takie oburzenie w stosunku do człowieka który chce dobrze i się nawrócił dość dawno.

Gdy NRD łączył się z RFN zwolniono 0koło 85% sędziów postkomunistów. W Polsce Ci ludzie cały czas „pracowali” i nauczali kolejne pokolenia. Dlaczego w tej sprawie nie ma oburzenia? Ba, dlaczego jest oburzenie że to pis chce dekomunizować i reformować stary beton komunistyczny i ich odsuwać od orzekania.

A oburzenie w stosunku do człowieka który tyle lat temu swoją pracą, wyborami i życiem udowodnił że z komunistami nie ma nic wspólnego.

szary czlowiek
Gość
szary czlowiek

kto dobrze sie ustawil pod rzadami czerwonac umie ustawic sie pod rzadami czarnych-a reszta jest milczeniem…

Portier z Żoliborza
Gość
Portier z Żoliborza

PiS zaproponował Stanisława Piotrowicza na sędziego TK.
Wicerzecznik partii: Wyraził żal za grzechy !
Był u proboszcza w parafii u spowiedzi i dał sporo na tace, a potem z zaświadczeniem od proboszcza że był u spowiedzi był na wizycie w PiS-ie u prezesa Kaczyńskiego gdzie dostał rozgrzeszenie za okres miniony.
Teraz może od nowa oszukiwać, kraść i robić przekręty pod patronatem Prezesa PiS-u.

emeryt
Gość
emeryt

A co ci ukradli? Co tak pis kradnie?

Za pis skończono z zakupami na zeszyt po sklepach. W końcu rodziny wielodzietne mają na jedzenie. Mi za Tuska za 8 lat PO dała całe 8 zł podwyżki. A teraz miałem na wnuki bo dostałem 13-stke jarkowe. Tak kradną że dzieciom ciołku dają 500+

gajowy Marucha
Gość
gajowy Marucha

A posłałeś już comiesięczną wpłatę dla RY-CYKA na nowego Maybacha ?
Jak zapomniałeś to się pospiesz bo on czeka !

skandal
Gość
skandal

Skandal!!!

staś
Gość
staś

Likwidacja do trzeciego pokolenia była wskazana teraz za póżno chociarz zawsze mozna za 9 lat baba z Krosna go zastąpi

radek
Gość
radek

Dodam,że nie tylko pan Piotrowicz nie powinien wejść w skład Trybunału Konstytucyjnego ale pozostali kandydaci /panie:Chojna Duch i Pawłowicz/ także nie powinni być powołani. Niekoniecznie z powodu ich przeszłości ale głównie dlatego,że Komisja Europejska wiele miesięcy temu w swoich rekomendacjach dla rządu zaleciła, aby prezydent w możliwie szybkim terminie zaprzysiągł 3 sędziów legalnie wybranych do TK przez sejm VII kadencji. Były pewne problemy z powodu przekroczenia uprawnień przez ówczesną koalicję PO-PSL /zgłosili 5 kandydatów a mogli 3/,lecz TK wydał w sprawie ostateczny i prawomocny wyrok,który nie został dotychczas wykonany. Warto o tym pamiętać bo postępowanie w TSUE wobec Polski nie… Czytaj więcej »

katabas
Gość
katabas

Komunista Piotrowicz ? Tylawa & ks. pedofil Michał Moskwa ?
abp Michalik ?
Z łotrem się zadajesz, łotrem się stajesz !

radek
Gość
radek

Pan Piotrowicz nie powinien kandydować na sędziego w Trybunale Konstytucyjnym ze względu na jego postawę aktualną a nie ze względu na PRL-owską przeszłość. Miliony ludzi urodziło się w Polsce Ludowej,uczyło w szkołach i zajmowało określone stanowiska w funkcjonujących wówczas instytucjach. Nikt poważnie myślący nie może tego faktu nie brać pod uwagę we wszelkich dyskusjach. Modne jest wykluczanie innych ze wspólnoty na podstawie plotek czy pomówień. Zatem warto oceniać ludzi po ich czynach a nie po słowach. Pan Piotrowicz splamił się udziałem w tworzeniu ustaw niezgodnych z obowiązującą konstytucją a także jednocześnie,niezgodnych z podpisanymi przez Polskę traktatami. Wytknął to dość dosadnie… Czytaj więcej »