Niezwykłe malowidło 3D już gotowe!

Na zdjęciu malowidło oraz jego twórca – Ryszard „Ryho” Paprocki. Obraz od początku powstawał na oczach widzów, którzy prace nad nim mogli śledzić na żywo w Krośnie lub poprzez transmisję online. Fot. Damian Krzanowski

KROSNO. Malowidło można oglądać w godzinach pracy centrum. Wstęp do klatki schodowej, w której zostało ono wykonane, jest bezpłatny.

Ma 80 m2, znajduje się na podłodze klatki schodowej, powstawało niemal trzy miesiące – mowa o wspaniałym malowidle wykonanym przez krakowskiego malarza i architekta Ryszarda Paprockiego w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. – W kwietniu centrum zamierza podnieść trójwymiar do kwadratu i zaprezentować na malowidle animację wykonaną w technologii 3D mappingu. Po raz pierwszy na świecie! – mówi Dawid Iwaniec z krośnieńskiego CDS-u.

Jak informuje Iwaniec, projekt „The UnderGlass” rozpoczął się w połowie grudnia 2012 r. Zakładał wykonanie przez Paprockiego trzeciego w Polsce trójwymiarowego malowidła przedstawiającego podziemną pracownię hutniczą. Dzieło zlokalizowane zostało w nietypowej przestrzeni publicznej – w klatce schodów ruchomych CDS-u. 7 marca 2013 r. o godz. 22.55 artysta zakończył prace malarskie.

Po tym obrazie możesz chodzić
Paprocki połączył w malowidle sceny realistyczne odnoszące się do hutniczych tradycji Krosna (m.in. sceny wydmuchiwania szkła oraz wyposażenie pracowni hutniczej) z elementami krajobrazu zdominowanego przez głęboką szczelinę skalną, na dnie której płynie strumień lawy. Dzieło wzbogacone zostało o kilka drewnianych mostków, półek oraz wiszącą nad pracownią linę. Wszystkie te elementy służą „zabawie”, bowiem to przede wszystkim na nich stawać powinni turyści pozujący do zdjęć, w które zostaną idealnie wkomponowani. Te z kolei należy wykonywać ze ściśle określonego punktu, który został oznaczony na podłodze. Fotografie wykonane z innych miejsc nie będą „działać”, gdyż obraz będzie zdeformowany. Pełna trójwymiarowość pracy widoczna jest dopiero po zrobieniu zdjęcia lub filmu. Do tzw. punktu centralnego prowadzi mniejsze malowidło wykonane w tej samej technice, będące jednocześnie czwartym trwałym obrazem 3D w Polsce.

Prawdziwe dzieło sztuki
Malowidło 3D, które powstało w CDS-ie, to najmniejsze powierzchniowo tego typu dzieło Paprockiego, jednak, jak przyznaje artysta, jest ono najbardziej skomplikowane. – Praca nad krośnieńskim malowidłem była ogromnym wyzwaniem. Obraz powstawał w wyjątkowym miejscu, jakim jest klatka schodowa. Do tego musiałem zmierzyć się z bardzo nietypową jak na malarstwo tematyką produkcji szkła – opisuje Paprocki.

Trwają prace nad drugim elementem projektu. – W pierwszej połowie kwietnia na malowidle zaprezentowana zostanie animacja 3D mappingu, dzięki której obraz zyska drugie życie. Będzie to światowa premiera połączenia trójwymiarowego malowidła z trójwymiarową projekcją – mówi Dawid Iwaniec. Pierwszy pokaz 3D mappingu na malowidle odbędzie się 14 kwietnia.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o