NIK bije na alarm. Szkoły nie radzą sobie z narkomanią

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

PODKARPACIE, KRAJ. Zwykłe pogadanki na lekcjach wychowawczych nie zdają egzaminu. Trzeba czegoś więcej…

Co trzeci uczeń twierdzi, że w szkołach zażywa się narkotyki i nie ma problemu z dostępem do nich. Coraz młodsze dzieci sięgają po tego rodzaju używki. NIK trwoży się, że w większości szkół profilaktyka antynarkotykowa ogranicza się jedynie do tego, że porusza się ten temat na lekcjach wychowawczych prowadzonych przez nieprzygotowanych do tego nauczycieli. A jak pokazują policyjne dane, z roku na rok liczba przestępstw narkotykowych drastycznie rośnie…

Problem narkotykowy jest i to duży. Niestety, sięgają po nie nieletni, a liczba przestępstw narkotykowych popełnionych z ich udziałem rośnie. – W przypadku nieletnich mówimy o ogóle popełnionych czynów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, głównie chodzi o posiadanie, udzielanie, osiąganie korzyści majątkowych z udzielania i nielegalne uprawianie środków odurzających. W 2012 roku 169 nieletnich popełniło 347 czynów, a w 2011 roku 85 nieletnich popełniło ich 213. Często jeden nieletni odpowiada za kilka czynów – mówi Anna Klee z zespołu prasowego podkarpackiej policji.

Raport NIK-u
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadziła kontrolę w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, wynika, że w rażącej ich większości profilaktyka narkotykowa ogranicza się do poruszania tematu podczas lekcji wychowawczych, które tak naprawdę nie są wcale skuteczne. Ponadto Krajowe Programy Przeciwdziałania Narkomanii w przypadku szkół są zbyt ogólnikowe i sformułowane w sposób, który nie pozwala na ocenę stopnia ich wykonania i skuteczności. NIK zwraca uwagę również na fakt, że „pogadanki” prowadzone na lekcjach wychowawczych nie odnoszą takiego skutku, jaki powinny mieć ze względu na to, że kadra nauczycieli nie ma odpowiedniego przeszkolenia w tym kierunku.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak Pani redaktor ; alarm – ale gdzie są odpowiednie instytucje rządowe biorące co miesiąc odpowiednie apanaże – P. Ambroży – uwypuklił temat – ja napiszę że upadek państwa następuje szybkimi krokami – dowodem tajny raport w ONZ – na temat polski [ do końca stulecia pozostanie nas 16 milionów ] – czy ci co pociągają za tasiemki od 1989 roku to ten plan realizują ?

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Tego już pani red. za wiele karmiąc ludzi tego typu nietrafnymi bzdetami. Przepraszam, ale nerwowo nie można nie reagować na publiczne rozpoczynanie dyskusji na tak ważny dla bytu Narodu problem zrzucając odpowiedzialność rządzącej kliki od kilku lat w sposób adekwatny do szukania winnych tragedii Smoleńskiej i obarczania za nią szefa zesp parlamentarnego A. Macierewicza. Ja zapytam od końca – czyli elektoratu R.P ( obecnie szumnie nazywanymi w mediach i internecie propozycjami zmian od 6.10.2013 ” Ru…ć Polskę), PaliGEJ itp odpowiedzialnymi za publiczne bezkarne palenie trawki w miejscach publicznych ?! Następnie wypada zapytać autora znanej wypowiedzi : JANUSZ to TY?? dziś… Czytaj więcej »