Niszczą kościoły, mordują kapłanów

Kościół parafialny p.w. w Hucie Komorowskiej - to tutaj 16 lat temu doszło do brutalnego zabójstwa miejscowego proboszcza - ks. Pawła Sobczyńskiego. Fot. Paweł Galek
Kościół parafialny p.w. w Hucie Komorowskiej – to tutaj 16 lat temu doszło do brutalnego zabójstwa miejscowego proboszcza – ks. Pawła Sobczyńskiego. Fot. Paweł Galek

Na katolickim Podkarpaciu dochodzi do profanacji świątyń i przemocy wobec księży.

Do kościoła w Nowej Sarzynie nagle wszedł młody człowiek. Najpierw zrzucił tabernakulum, potem podpalił ołtarz i zbezcześcił figurę Matki Boskiej. W pożarze, który wzniecił, spłonęły m.in.: pismo święte, szaty liturgiczne, obrusy, mozaikowa stacja drogi krzyżowej, konfesjonały i chorągwie. To jednak nic w porównaniu z brutalnym zabójstwem proboszcza, do którego doszło na plebanii w Hucie Komorowskiej.

W Partynii (gm. Radomyśl Wielki) do tej pory pamiętają wydarzenie sprzed kilku lat, kiedy to pijany wandal z obłędem w oczach porozbijał szyby w drzwiach tamtejszej świątyni, Był agresywny, nie chciał słuchać poleceń policjantów. Uspokoił się dopiero, gdy założono mu na ręce kajdanki. Był tak pijany, że nie był w stanie wyjaśnić powodów swego postępowania. Pełen agresji i nienawiści. Pobudki, które nim kierowały pozostają nieznane.

Podpalił ołtarz, konfesjonały i biblię
Mniej więcej w tym samym czasie w świątyniach na Podkarpaciu doszło do innych tego typu incydentów. Podczas mszy św. w jednym z kościołów w Sędziszowie Małopolskim dwóch młodych mieszkańców Dębicy obrażało księdza i modlących się z nim parafian. Jak się okazało, obaj i byli pijani. W ich organizmie wykryto 2 promile alkoholu.

Inny podchmielony (2,3 promila) wandal zakłócił nabożeństwo w kościele w Lubli (gm. Frysztak). Podobnie, jak młodzi dębiczanie, pijąc piwo, wykrzykiwał wulgaryzmy w stronę kapłana i wiernych. Innym razem, dwóch nastolatków z jednego z sandomierskich kościołów ukradło pieniądze, które były przeznaczone dla najbiedniejszych.

Do jeszcze bardziej bulwersującego zdarzenia doszło rok wcześniej w Nowej Sarzynie. Młody mężczyzna włamał się do jednego z tamtejszych kościołów, zrzucił tabernakulum, podpalił ołtarz, konfesjonały i biblię, a na koniec zbezcześcił figurę Matki Boskiej. W pożarze spłonęły m.in.: pismo święte, szaty liturgiczne, obrusy, mozaikowa stacja drogi krzyżowej, dwa konfesjonały i chorągwie. Dym okopcił ściany, a w niektórych miejscach odpadł tynk. Sprawcą dewastacji i podpalenia świątyni był 19-letni narkoman – Marcin M. Prawdopodobnie podczas wyładowywania swej agresji w kościele był naćpany.

Brutalne morderstwo proboszcza
To jednak niewinne igraszki w porównaniu z zabójstwem kapłana, do którego doszło w nocy z 4-5 lipca 2002 r. w gminie Majdan Królewski. Ks. Paweł Sobczyński, 65-letni proboszcz parafii w Hucie Komorowskiej został napadnięty i uduszony. Mimo upływu lat morderstwo wciąż okrywa mgła tajemnicy. Wiemy jedynie tyle, że dzień potem w lesie znaleziono spalony volkswagen polo, który należał do ks. Sobczyńskiego.

Kiedy policjanci weszli plebanię, w kuchni zobaczyli zwłoki księdza. W mieszkaniu panował nieład. Ustalono, że w morderstwie brało udział co najmniej cztery osoby. Zanim uduszono księdza, był on wielokrotnie bity. Sprawcy zbrodni do tej pory nie zostali wykryci.

– Niestety, zdarzają się sprawy, gdzie – mimo naprawdę żmudnej pracy policjantów i prokuratorów – nie udaje się zatrzymać sprawców zabójstwa – mówiła nam wówczas Ewa Sęczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. – Taka sytuacja ma miejsce też w przypadku zabójstwa księdza w Hucie Komorowskiej, które było dla wszystkich szokiem.

– Zbrodnia wydarzyła się w czasie, kiedy dochodziło do brutalnych rozbojów na mieszkańców tego rejonu Podkarpacia – zaznaczyła. – Może te czyny miały coś wspólnego z morderstwem kapłana? Trudno mi jednak cokolwiek wyrokować, bo to była zbyt poważna sprawa, aby miała się ją zajmowała komenda powiatowa. Nasza rola ograniczała się jedynie do czynności pomocniczych, jak przesłuchania, czy zabezpieczenia dowodów.

„Brakuje autorytetów i wartości moralnych”
Działania polegające na destrukcji są charakterystyczne dla młodego pokolenia – komentował ks. Kazimierz Czesak, były proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. – Przeszkadzają im kosze na śmieci, donice z kwiatami, a także kościoły. Skąd bierze się brak ich szacunku do świątyń i kapłanów? To efekt postępującej laicyzacji.

– Młodzi ludzie nie potrafią patrzeć na to z krytycyzmem i w ich głowach tworzy chaos. A potem przekłada się to na ich styl bycia – podkreślał kapłan. – Kiedyś, mimo tego, że był komunizm, znaczna część polskich rodzin preferowała wychowanie zgodne z dekalogiem. Natomiast obecny liberalizm informacyjny, powoduje, że młodzież nie może znaleźć autorytetów i wartości moralnych, do których mogłaby się odnieść.

– Inna sprawa, że jeśli ktoś jest pod wpływem alkoholu czy narkotyków, to jego działania są na wskroś ograniczone i w żaden sposób nie przekładają się na rzeczywistość – dodał nasz rozmówca. – Reagowanie ludzi na alkohol jest różne. Jeden śpi, drugi jest agresywny i szuka bójek bądź miejsca, gdzie może wyładować agresję. Taki człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, czy to jest ulica, dom, czy kościół. Po prostu niszczy.

Paweł Galek

15
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Wl.obiektywniepostronny obserwatorJanuszmieszkaniec z Kmity Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wl.
Gość
Wl.

Uwazam ze Kościół powinien być oddzielony od państwa. U nas w Polsce jeszcze tego nie ma. Może kiedyś to nastąpi. Skończyć z rozdawanie ,bonifikatami dla kościoła. Tak jak w Krośnie tam powinny stanąć bloki dla ludzi. Kto ma iść do kościoła to pójdzie nawet 5 km. Jak było to kiedyś. Więcej ludzi chodziła do kościoła. A Kościół, księża by brali i będą mówić że jest taka potrzeba.

obiektywnie
Gość
obiektywnie

Bez przesady, o ile do tego typu zdarzeń rzeczywiście doszło to jednak są one marginalne mają sie nijak do bzdur wypisywanych w tytule i tonu wskazującego, że na Podkarpaciu księża giną masowo, plądruje się i profanuje kościoły i w ogóle mamy drugie państwo islamskie. To oczywista bzdura i kłamstwo wymyślone przez waszych dziennikarzy. Mierny poziom artykułu pokazuje też jednostronne podejście bo autor nie widzi problemu po drugiej stronie gdzie duchowni co raz bardziej oddalają się od wiernych idąc w politykę, opływając w bogactwa i oczekując przywilejów i władzy. Powoli stają się kolejną kastą wybranych, którzy moga więcej i są nie… Czytaj więcej »

postronny obserwator
Gość
postronny obserwator

Gdyby ksieza zyli wedlug tego jak przykazal im Jezus Chrystus to nie mieli by majatkow.
Jak nie mieli by majatkow to nikt by na nich nie napadal i okradal bo biednych sie nie da okrasc.

hijena
Gość
hijena

kur..ski i ponad stan styl życia kleru powoduje upadek jego autorytetu wśród spoleczeństwa.Trwają regiony,szczególnie w okolicach Zakopanego, gdzie panuje skrajny dewotyzm,a wierni na widok plebana dostają w uniesieniu sraczki.Okradanie kościołow ,oklepanie wikarego to zjawiska coraz częstsze.I to jest najwieksza porażka Kościoła Katolickiego,którego nauki poszły w krzaki,na poprawę tego stanu nie pomaga nawet wstawiennictwo znanego Kremówkożercy.Przytoczone w artykule przypadki ,trzeba traktować bardziej jako zjawisko socjologiczne,niż akty wandalizmu.Ostatecznie ktos ,kiedyś powiedział ,że religia ,to opium dla ubogich

dobra rada
Gość
dobra rada

„Jaka religia takie opiun ” hijeno ,” nauki kościoła poszły w krzaki „,jak piszesz , no to kontynuatorzy religii Lenina wybrali swojego mesjasza, z konopi i mieli gumowy „wzwód „, zamiast” uniesienia i sraczki” ,a zamiast” opium dla ubogich ” ,”konopie dla bogaczy” ,jak już tak bardzo chcesz badać zjawiska socjologiczne :-))) O innych aspektach, nowych lewackich religii genderowo -konopnych nie wspomnę,bo już wszyscy słyszeli że” profesory od genderu” ,to albo kazirodztwo i masturbację przedszkolaków zachwalaja ,albo w każdej lufie /nawet haubicy / widzą tylko penisy (o pewnej Magdzie z profesurą mowa) ,bo to własnie jest u nich wykładnikiem postępu… Czytaj więcej »

Janusz
Gość
Janusz

Ta Huta Komorowska do dzisiaj nie daje mi spokoju. Mimo dużego zaangażowania w sprawę nie udało się sprawców za ten czyn posadzić. Przekonany jestem, że był posadzony w innej sprawie.

mieszkaniec z Kmity
Gość
mieszkaniec z Kmity

Element PiS-u socjalnie bliski jak za czasow komuny (kurwy i zlodzieje) szuka latwych pieniedzy.
Poniewaz najblizszy BAMBER to ksiadz na parafi ktora obrabia swoich parafian i ma DUZA KASE nie nalezy sie wiec dziwic ze pierwszy wpada pod reke temu ELEMENTOWI.

dobra rada
Gość
dobra rada

Może tego swojego towarzysza zweryfikujesz, „mieszkańcu z Kmity” ,ten „element ” powinien być ci szczególnie bliski,a ty chyba dobrze znasz swoich towarzyszy !
Do roboty towarzyszu z Kmity ,weryfikację trzeba zaczynać od swoich :-)))

https://wirtualnapolonia.com/2014/10/20/morderca-grzegorz-piotrowski-obecnie-nazywa-sie-grzegorz-pietrzak-mieszka-w-lodzi-ulica/

panW
Gość
panW

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą na świecie. Akty przemocy wobec chrześcijan rosną z roku na rok. Takie są statystyki. Prześladują głównie muzułmanie, ale też zadeklarowani ateiści, czy komuniści. Chrześcijanie są też prześladowani przez korporacje, za pośrednictwem internetu i w mediach społecznościowych, np. na youtubie, czy facebooku. Stosuje się wobec nich dyskryminację i wybiórczą cenzurę. Chrześcijaństwo to największa przeszkoda dla marksizmu i m.in stąd w dobie neokomunizmu taka fala nienawiści.

mark
Gość
mark

Gwałcą dzieci,okradają parafian – to się chyba zadarza częściej.

Marian
Gość
Marian

Czyli w Nowej Sarzynie dwa wnętrza kościołów spłonęły ???

hijena
Gość
hijena

Co to znaczy naćpany? Co to za licho?A może po prostu delikwent zatruł się dymem kadzidła? Wyjaśni mi ktoś?

dobra rada
Gość
dobra rada

hijena
8 czerwca 2018 – 12:52
Co to znaczy naćpany? Co to za licho?A może po prostu delikwent zatruł się dymem kadzidła? Wyjaśni mi ktoś?
=======================================================================
Kiedyś tu słusznie zauważono ,że osobnik „hijena „, jest” głupszy niż jakakolwiek ustawa przewiduje” !

W tym akurat przypadku, po jego wypowiedzi, można wnioskować, że spożyte przez niego ceremonialne w jego obrządku ” kakałko i złoty deszczyk ” były nieświeże :-)

Chyba jasno wyjaśniłem zachowanie hijeny ,prawda ?

hijena
Gość
hijena

dobra rado-ofiaro losu ,a co masz do powiedzenia na temat zaśmiecenia polskiego języka knajackimi słówkami

dobra rada
Gość
dobra rada

Po co mam coś „powiadać” hijeno ,wystarczy posłuchać starego komucha, „farmazona „,…..albo poczytać twoje posty ;-)

https://twitter.com/twitter/statuses/939251188557582337

Ma jeszcze ktoś watpliwości, czy czerwona swołocz,która” zakłóca nam dobranocki” w trakcie ich puczu i inni kumple bandyty Cyby,którzy czują się tu, jak dawniej za Stalina , powinni trafić do paki ,a KPP, ostoja bolszewii ,powinna być zdelegalizowana ?

„I to by było na tyle ” ( do powiedzenia) :-)))