Niższe podatki zapewniają wyższe wpływy do budżetu

- Ja byłem do niskich podatków przekonany, bo wiem, jak wygląda szara strefa - mówi wójt Wiązownicy Marian Ryznar. Fot. Paweł Bialic
– Ja byłem do niskich podatków przekonany, bo wiem, jak wygląda szara strefa – mówi wójt Wiązownicy Marian Ryznar. Fot. Paweł Bialic

WIĄZOWNICA. Polityka wójta Mariana Ryznara udowadnia, że…

– Trzeba być konsekwentnym – mówi o swojej mądrej polityce fiskalnej wójt gminy Wiązownica (pow. jarosławski) Marian Ryznar. Po objęciu władzy w 2006 roku nowy wójt obniżył podatki do poziomu około 50 proc. ustawowych stawek maksymalnych, co szybko przełożyło się na gospodarczy sukces – w kasie gminy jest więcej pieniędzy, przenoszą się tu okoliczne firmy, a podania o umorzenie podatku należą do rzadkości.

Ryznar obniżył podatki od: nieruchomości, środków transportu i rolny. Całkowicie zwolnił też z podatku od nieruchomości budynki mieszkalne o powierzchni użytkowej do 350 mkw., budynki gospodarcze niezwiązane z działalnością gospodarczą oraz prywatne drogi. Zniósł również opłatę za posiadanie psa.

– W pierwszym roku była strata, w drugim się prawie wyrównało, ale już w trzecim dochody gminy z podatków były wyższe – mówi o konsekwencjach liberalnej polityki gospodarz Wiązownicy. – W gminie przybywa podmiotów gospodarczych, co przekłada się na niższe bezrobocie. Przeniosło się tu m.in. kilka firm transportowych z Jarosławia. Podań o umorzenie podatku właściwie już nie ma poza sytuacjami naprawdę wyjątkowymi – dodaje Ryznar.

Arkadiusz Rogowski

KOMENTARZ
Prof. Krzysztof Kaszuba, ekonomista: – Wiązownica wygrała
Taka polityka to jest kwestia pewnej mentalności i pewnej odwagi, bo w Polsce ciągle jest nastawienie na podatki pewne, czyli np. od nieruchomości czy od psa, a mniejsze na te mniej pewne np. obrotowy. Po prostu idziemy na to, co jest pewne. Niższy podatek od nieruchomości ma sens, bo większe wpływy są wtedy z podatków CIT od firm i PIT od pracowników. Dotyczy to jednak tych gmin, które zdecydują się na to jako pierwsze, bo później, kiedy wszystkie mają podobne podatki od nieruchomości, o napływie inwestycji decydować zaczynają inne czynniki, np. dostępność do autostrady. Ten, kto pierwszy wygrywa i ma przewagę konkurencyjną nad innymi. A to przynosi efekty.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aaron Nusselbaum
Aaron Nusselbaum
7 lat temu

Skoro jest tak dobrze w tej gminie Wiązownica,to dlaczego ta gmina ma ponad 10-cio milionowe i ciągłe rosnące zadłużenie.A wójt co rusz myśli o zaciągnięciu nowego kredytu.Natomiast kontrole mają cały szereg wątpliwości i uwag.

MAKO
MAKO
7 lat temu

tylko korwin mikke

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no to sukces – wygląda że w tej ; Wiązownicy powstaje ekonomiczny tygrys Podkarpacia na miarę Singapuru;
tylko pozazdrościć takiego gospodarza.

Aaron Nusselbaum
Aaron Nusselbaum
7 lat temu
Reply to  ROMAN

Nie wierz w to!Gmina Wiązownica jest zadłużona na ponad 10 milionów złotych.

Stella van Genth
Stella van Genth
7 lat temu
Reply to  ROMAN

Jaki tygrys gospodarczy Podkarpacia na miarę Singapuru?Ta gmina nawet nie bardzo jest godna bycia żbikiem ekonomicznym Podkarpacia.A mierzyć to się może z Białorusią lub Koreą Północną!

alek
alek
7 lat temu

Gratulacje dla Pana Wójta ,że to co było dużo wcześniej wprowadzone w Adamówce w której pracowal jako sekretarz UG dało efekty w Wiązownicy czyli nauka nie poszła w las, plusem dla Wiązownicy jest to że ma dobre położenie czego nie można powiedzieć o Adamówce bo terenu pod zakłady tu nie brakuje a i chętnych do pracy jest bardzo dużo.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

andżej – masz rację , szczególnie dziś , kiedy dowiadujemy sie że osiągi PKB w Polsce od przyszłego roku zwiększą się dzięki wliczaniu do PKB prostytucji!

andżej
andżej
7 lat temu

A jak Janusz Korwin-Mikke mówił, że należy obniżyć podatki to będzie więcej wpływów, wszyscy mówili, że jest głupi i gada głupoty. Okazuje się, że jednak wiedział co mówi.

Aaron Nusselbaum
Aaron Nusselbaum
7 lat temu
Reply to  andżej

W przypadku gminy Wiązownica okazuje się to nieprawdą.