No to bójcie się partyjniacy!

- Nie mamy nic przeciwko partiom, ale nie cierpimy partyjniactwa - powiedział Bartłomiej Zieliński (na zdjęciu z lewej), prowadzący pierwsze spotkanie "zmielonych" w Stalowej Woli. Fot. Autor

STALOWA WOLA. Zwolennicy jednomandatowych okręgów wyborczych ruszają do boju

Jak grzyby po ostatnim deszczu powstają w regionie struktury Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Powołał go znany muzyk Paweł Kukiz, rozwścieczony na PO, która w poprzedniej kampanii mamiła wyborców obietnicą wprowadzenia takich okręgów, a potem – jak mówi Kukiz – listy poparcia dla JOW przepuściła przez niszczarkę. Stąd nazwa „zmieleni” zwolenników głosowania na kandydata, a nie partię. Zmieleni teraz będą zbierać podpisy od nowa. Potrzebują ich 750 tys., by zmienić ordynację wyborczą. Podpisy na razie zbierane są drogą elektroniczną, przez stronę internetową Ruchu. Fizyczna zbiórka podpisów rozpocznie się w październiku. Wtedy też Paweł Kukiz przyjedzie do Stalowej Woli, w której w czwartek odbyło się zebranie organizacyjne Ruchu.

Jednomandatowe okręgi funkcjonują w kilku zachodnich demokracjach. W naszym przypadku kraj zostałby podzielony na 460 okręgów (tyle, ilu posłów). Wyborcy wybieraliby bezpośrednio swego posła, przez co zminimalizowana zostałaby rola partii politycznych w parlamencie.

jam

do “No to bójcie się partyjniacy!”

  1. K.Bimbała

    Jednomandatowe okręgi powinny być tworzone pod warunkami gwarancji przez dana partię za kandydata z zastrzeżeniem iż w przypadku rezygnacji z partii traci poseł mandat automatycznie. Jestem przeciwny tworzenia w parlamencie wolnej hołoty w stylu palikociarni. Owszem Paweł Kukiz jest gościem rozsądnym i wartym poparcia , niemniej jednak po doświadczeniu ostatnich trzech kadencji i braku podstawowej wiedzy odnośnie wybieranych kandydatów do parlamentu Polska nie wytrzyma bezładnej zbieraniny przypadkowych amatorów do sklecenia po pierwsze rządu ( jak poprzednio PIS, LPR. SO), po drugie nepotyzm i mafijność PO, PSL obecnie rządząca musi być solidnie rozliczona i pozbawiona dojścia do władzy , tak jak zrobiono w Czechach po upadku komuny.

  2. Stefan

    Ja, moja rodzina i znajomi też są za. Dość zawłaszczania państwa i kasy przez idiotów zwanych politykami

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.