NOC MUZEÓW

Fot. Archiwum

W najbliższy weekend – rarytas dla wielbicielu muzealnych skarbów, czyli Noc Muzeów, które zwiedzimy wtedy zupełnie bezpłatnie.

DĘBICA. Muzeum Regionalne zaprasza w piątek (18 bm.). W programie, oprócz licznych niespodzianek, odbędzie się wernisaż wystawy „Zapomniany Latoszyn” poświęconej dawnemu uzdrowisku. W piątek dębickie muzeum będzie otwarte dla publiczności od godz. 17.45 aż do północy.

HUTA KOMOROWSKA. Muzeum im. ks. kardynała Adama Kozłowieckiego w niedzielę i poniedziałek (20-21 bm.), każdego dnia od godz. 19, zaprasza na cykl imprez w ramach „Nocy Muzeów”. Będzie można podziwiać pięknie oświetlone muzeum, zwiedzać wystawę poświęconą jego patronowi. Na zwiedzających będą czekać filmy o kardynale, Afryce i misjonarzach. Nie zabraknie również przyjaciół muzeum.

KOLBUSZOWA. W sobotę w kolbuszowskim skansenie „Noc Muzeum” rozpoczyna się już o godz. 17. Godzinę później spektakl „Wiśniowy sad” przedstawią pracownicy Muzeum Kultury Ludowej. O godz. 19.30 z grupą Arcus Poloniae wystąpi Maria Pomianowska, a o godz. 21.30 pod chmurką odbędzie się projekcja filmu „Konopielka”. Po raz pierwszy dla zwiedzających otworzone zostaną drzwi zabytkowego kościoła p.w. św. Marka z Rzochowa. Na instrumentach smyczkowych tzw. kolanowych zabrzmią tam melodie m.in. Tekli Bądarzewskiej. Stodoła z Glin Małych stanie się scenerią dla bohaterów sztuki A. Czechowa, a wiata rekreacyjna posłuży jako sala kinowa. Natomiast na ciepłe przekąski i napoje będzie można wstąpić do nowo otwartej Café Prowincja.

KROSNO. Muzeum Rzemiosła zaprasza 19 maja od godz. 16. do 23. do Piwnicy PodCieniami (Rynek 5), w której można będzie zwiedzić wyjątkową wystawę: „Od ucznia do mistrza – Kowalstwo”. Odbędą się także pokazy filmów „Między młotem a kowadłem”, a o godz. 19 „Dobranocka u kowala”.

MIELEC. W sobotę zaprasza Pałacyk Oborskich (siedziba Muzeum Regionalnego). O godz. 19 zagra tam kwartet saksofonowy i zespół gitarowy. Pół godziny później – otwarcie wystawy Mieleckiej Grupy Fotograficznej, a o godz. 19.45 – promocja najnowszego tomu „Rocznika Mieleckiego”. O godz. 20.15 – wernisaż wystawy „Z sikawką do pożaru – z historii OSP”. Ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz nowoczesnego sprzętu strażackiego. O godz. 20.45 – prelekcja i pokaz multimedialny „Wielkie pożary Mielca”, godz. 21.15 – występ zespołów tanecznych „BezNazwy” i „AleToNic”, godz. 22 – prelekcja i pokaz multimedialny „Lotnicza” rodzina Działowskich, godz. 22.15 – multimedialny pokaz z akcji rekonstrukcji w bombowca Łoś. O godz. 23. koncert gitarowy Przemysława Pawłowskiego – Cantica Romanca. O godz. 24 pokaz filmu „Mieleckie skrzydła”. W sobotę w Muzeum Fotografii „Jadernówka”, w godz. 15-24 odbędzie się… Rowerowa Noc Muzeum. W programie: spektakle uliczne i przejażdżki zabytkowymi bicyklami prowadzone przez grupę Łukasza Cybulskiego z Łodzi, Mielecka Masa Krytyczna, otwarcie wystawy „Bicykle i cykliści – trochę historii…” i loteria fantowa. Ponadto: pokazy mody rowerowej, plenerowe i altanowe zdjęcia w monidłach czy prezentacja filmu o remoncie „Jadernówki”

PRZEMYŚL. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza 19 maja od godz. 19.30. W programie m.in.: prelekcja „Błogosławiony Karol I Habsburg – ostatni cesarz i  film „Twierdza Przemyśl”. W Muzeum Dzwonów i Fajek odbędzie się koncert zespołu Port Przemyśl Szanty Team. Mnóstwo atrakcji przygotowało też Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Oprócz wystaw będzie można obejrzeć m.in. reprodukcje fotografii przemyskich drużyn piłkarskich, sztandary klubowe, puchary, znaczki, plakaty oraz materiały promocyjne Przemyśla EURO 2012. ef

RZESZÓW. 19 maja w godz. 19-1 świętować będą także muzea w stolicy Podkarpacia.

Program tegorocznej Nocy Muzeów w Rzeszowie:

Muzeum Dobranocek – ekspozycjia „Cała prawda o Uszatku” prezentująca historię kariery Misia Uszatka – od literackiego pierwowzoru do filmu animowanego.
Podziemna Trasa Turystyczna – ekspozycja stała „Rzeszowskie piwnice”. Imprezy towarzyszące: XIII Rajd Nocy Muzeów – Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych (Rzeszów-Krosno-Boguchwała). Godz. 22 (scena na Rynku) przedstawienie „Opowieści rzeszowskie” realizowane przez Teatr Maska.
Instytut Pamięci Narodowej – zwiedzanie archiwum (wejścia w godz. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30). O godz. 20 i 21 film „Działalność pionu obserwacji SB”. Pokaz druku na sicie i gry planszowe przygotowane przez IPN.
Archiwum Państwowym w Rzeszowie – wystawa dokumentów królewskich, metrykalnych, szkolnych i kartograficznych oraz wystawa fotografii, ulotek i plakatów z lat 80-tych XX wieku. Prezentacje multimedialne przedstawiające najcenniejsze zbiory, pieczęcie królewskie, autografy znanych osób, proces konserwacji dokumentu oraz możliwość zwiedzenia magazynów, w których znajduje się 4,5 km dokumentów.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna – wystawa najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, starych pocztówek, dokumentów życia społecznego (XVIII – XIX w.), unikatowych książek z XIX w.,  kartografii, książki liberackiej.
Biuro Wystaw Artystycznych – „Józef Czerniawski – malarstwo”, „Józef Kroplewski – malarstwo” oraz „Anna Papiernik – malarstwo”.
Muzeum Diecezjalne – wystawa „Stanisław Świeca – grafika i rysunek” oraz mszały od XV-XIX wieku. Ekspozycja konserwowanych obiektów w 2011 roku, w tym obrazu Madonny z Dzieciątkiem z XVII w. i sztuka sakralna XV-XX w.
Muzeum Mleczarstwa – możliwość oglądnięcia maszyny, urządzenia i sprzęt mleczarski ilustrujące  rozwój mleczarstwa na przestrzeni wieków oraz zbiór dokumentów i pamiątek przedstawiających historię spółdzielczości i szkolnictwa mleczarskiego. Konkurs  dla najmłodszych  z nagrodami (godz. 19.30 i 20.30). Gościnnie wystąpi Młodzieżowa Kapela Ludowa „Hop-siup” z Albigowej. Bezpłatny dowóz busem z parkingu IPN na ul. Warszawską 20.
Muzeum Techniki i Militariów – wystawy „Polskie służby mundurowe od 1945 po współczesność”, „AGD, RTV – stare i prawie nowe” oraz wystawa zabytkowych pojazdów i militariów. „Bitwa o Berlin” – pokazy grupy rekonstrukcyjnej. Muzeum otwarte 19 maja w godz. 10-2 oraz 20 maja w godz. 10-18.
Muzeum Historii Miasta Rzeszów – „Dawny Rzeszów na kartach pocztowych” – prezentacja multimedialna, projekcje cykliczne o pełnych godzinach oraz ekspozycja stała „Sześć wieków Rzeszowa”.
Muzeum Okręgowe – „Pokolenie ’80 – Polityczny protest? Artystyczna kontestacja? Wystawa sztuki niezależnej tworzonej przez artystów, których artystyczny debiut przypadł na lata 1980-89″,  „Zatrzymać czas” – wystawa zakonserwowanych zabytków przez Pracownię Konserwacji Muzealiów”, „Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki”, „Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo- wschodniej”. Prezentacja projektu Wirtualne Muzea Podkarpacia – Laboratorium 3D.
Muzeum Etnograficzne – „Galicyjski sen o Ameryce”, „Chłop polski w Brazylii w obiektywie Tadeu Vilaniego” oraz „Na co dzień i od święta. Odzież i stroje w społecznościach wiejskich w Rzeszowskiem w XIX i XX w.”Film „Ślady polskie w argentyńskiej puszczy prowincji Misiones (cykliczna projekcja o  godz. 20, 22 i 24).

STALOWA WOLA. Noc w stalowowolskim muzeum rozpocznie się o godz. 18. i potrwa do 24. Na dziedzińcu Zamku Lubomirskich (ul. Sandomierska 1) wystąpią Julia Marcell (godz. 20.30) i Edyta Geppert (22).  W „Galerii Warsztat” przy ul. Hutniczej 17, będzie kiermasz książek o COP i Stalowej Woli oraz projekcje filmów archiwalnych o Stalowej Woli. W godz. 18.30 – 20.30, między „Galerią Warsztat” i Muzeum Regionalnym kursować będzie DesignBUS, który odwiedzać będzie najciekawsze miejsca z czasów narodzin Stalowej Woli.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.