Nocą z chorobą jednak do szpitala

– Moim zdaniem, nocna i świąteczna opieka w szpitalu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy chodzi o dzieci. Jak najbardziej jestem bowiem za tym, by małymi pacjentami zajmowali się lekarze, jeżeli nie pediatrzy, to mający takie korzenie – mówi Grażyna Hejda, dyrektor POW NFZ w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W piątek po południu podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia odrzucił odwołanie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w sprawie świątecznej i nocnej opieki medycznej.

– Oferta szpitala okazała się lepsza ze względu na liczebność kadry, a zwłaszcza lekarzy pediatrów. W pozostałych punktach obie oferty były zbliżone – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

W Rzeszowie opiekę świąteczną i nocną pełnił będzie więc Szpital Wojewódzki nr 2. – Myślę, że o naszej wygranej przesądziła kompleksowość diagnostyki i możliwości nowego SOR-u – mówi Janusz Solarz, dyrektor “dwójki”.

Część opieki przejął „Medyk”
Według dyrektora, przejęcie przez szpital opieki świątecznej i nocnej uprościło życie pacjentom. Na szpitalny oddział ratunkowy i tak bowiem trafiali pacjenci, którzy powinni trafić do nocnej opieki, czyli tacy, którzy korzystali jedynie z typowej porady ambulatoryjnej, zbadania, prostej diagnostyki i wypisania recepty.

Teraz nikt nie będzie miał wątpliwości, gdzie ma szukać pomocy, a w przypadkach wymagających dogłębniejszej diagnozy możliwości SOR-u będą lepiej wykorzystane. Przyznaje, że utrzymanie SOR-u dużo kosztuje. Teraz, dzięki kontraktowi, koszty utrzymania oddziału ratunkowego łatwiej się zbilansują.

Pacjenci z bólem brzucha, gardła i gorączką nie mieszają się z pacjentami przywożonymi na SOR. W Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie gabinety ambulatorium zlokalizowane są na parterze w dawnej izbie przyjęć dzieci. Telefon kontaktowy dla pacjentów w SW nr 2: 17 86 64 079. Szpital podpisał też umowę z Centrum Medycznym “Medyk”. Część pacjentów może więc wybrać gabinet zabiegowy i lekarski przy ul. Szopena 1. Telefon kontaktowy dla pacjentów w CM “MEDYK” – 17 850 93 84. Medyk świadczy także wyjazdową opiekę medyczną, tel. 17 850 93 84, a NZOZ “Homo Homini” – wyjazdową opiekę pielęgniarską, tel. 608 576 376.

NFZ zapowiada kontrole
W piątek odrzucono pierwsze z pięciu odwołań po rozstrzygnięciu konkursów na ten typ świadczenia. Kolejne będą rozpatrywane według kolejności wpływania do NFZ. Przegrani mogą jeszcze odwołać się do centrali funduszu. NFZ zapowiada też częstsze niż zwykle kontrole pracy w ambulatoriach nocnej i świątecznej opieki, która jest świadczona pomiędzy godz. 18 a 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Kontrole dyżurów będą prowadzone dwutorowo. Pierwsze będą miały charakter planowy i świadczeniodawcy będą o nich wiedzieli. Jednocześnie pracownicy NFZ zamierzają na dyżurach pojawiać się bez zapowiedzi, co da im możliwość weryfikacji, jak przebiega dyżur, czy jest odpowiednia liczba personelu medycznego. Podobne działania zapowiadają szefowie oddziałów NFZ w całej Polsce. To pokłosie sytuacji, w wyniku której zmarła 2,5-letnia Dominika ze Skierniewic. Matka dziewczynki dzwoniła po karetkę, ale ambulans został wysłany dopiero za drugim wezwaniem.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o