Nowa baza strażaków na lotnisku w Jasionce

Fot. Wit Hadło

JASIONKA. Dziś (27 czerwca) na podrzeszowskim porcie lotniczym w Jasionce oddano rozbudowaną remizę Lotniskowej Straży Pożarnej. Zakończyła się jedna z kilku trwających na lotnisku inwestycji.

W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka pracuje 40 strażaków. Czuwają nad bezpieczeństwem, np. w razie lądowań awaryjnych, zabezpieczają operacje tankowania, itd. W ciągu 2,5 minuty mogą dojechać w każde miejsce na lotnisku. Dysponują pompami o wydajności 2,5 tys. litrów na minutę! Istniejące garaże zostały rozbudowane i podwyższone. Nadbudowano też budynek, w którym mieści się punkt obserwacyjny.

Cała inwestycja kosztowała 4,7 mln zł. 85 proc. inwestycji sfinansowane zostało z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Teraz nasz sprzet jest dobrze przechowywany – mówi jeden ze strażaków Paweł Rudnik, dowódca IV zmiany. Jak mówi Aleksander Jankowski, komendant Lotniskowej straży Pozarnej, to nie jedyne inwestycje w bezpieczeństwo pasażerów. – Warto dodać, że mamy teraz na lotnisku dwa zbiorniki paliwa, kupiliśmy dwa wózki do przeciągania samolotów za 350 tys. zł każdy – tłumaczy komendant. – Chcemy jeszcze zakupić matę usztywniająca podłoże.

Lotniskowi strażacy mają pięć samochodów. testowali także z powodzeniem samochód Felix, opracowany w firmie Inżynieria Samochodów Specjalnych “Wawrzaszek” w Bielsku Białej. Auto sprawdza się bez zarzutów. Poza tym na wyposażeniu są dwa włoskie tigery oraz baracuda.

Podczas dzisiejszej uroczystości wyróżniający się strażacy dostali odznaczenia. Natomiast krajowy kapelan straży pożarnej ks. dr Jan Krynicki, jak przystało na prawdziwego strażaka, poświęcił remizę kosza z uniesionego na drabinie

ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.