Nowa Bryza ze szklanym kokpitem

Fot. PZL Mielec

MIELEC. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu podpisały z Ministerstwem Obrony Narodowej protokół potwierdzający końcowy odbiór przez wojsko pierwszego samolotu PZL M-28B/PT Bryza w nowej wersji “glass cockpit” z nową awioniką i wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi.

Nowa maszyna o numerze “0218” jest jedną z ośmiu, jakie na mocy kontraktu z 2009 r. dostarczą armii mieleckie PZL. Za osiem Bryz wojsko zapłaci 399 milionów złotych.

Samoloty M-28B/PT w najnowszej konfiguracji posiadają radar pogodowy, wojskowe urządzenia łączności, nawigacji, identyfikacji “swój – obcy” z przystosowaniem kabiny pilotów do operacji z goglami NVG (noktowizyjnymi), zintegrowane w systemie klasy “glass cockpit” z czterema wyświetlaczami cyfrowymi.

W związku ze zmianami w wyposażeniu awionicznym, samolot musiał przejść badania typu statku powietrznego. Wydłużyło to proces odbioru maszyny. Chociaż Bryza została przekazana odbiorcy, wciąż znajduje się na mieleckim lotnisku. Obecnie prowadzone są tam szkolenia pilotów i mechaników Sił Powietrznych.

W tym roku PZL dostarczą wojsku jeszcze dwie nowe Bryzy.

kk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments