Nowa droga nie wytrzymała mrozów

Podobnych pęknięć na drodze Kamienica Dolna – Siedliska Bogusz jest kilkadziesiąt. Fot. Autor

PODKARPACIE. DĘBICA. Pęknięcia na nowej drodze powiatowej Kamienica Dolna – Siedliska Bogusz zostaną przez wykonawcę naprawione do czerwca.

Przebudowa prawie 6-kilometrowego odcinka drogi powiatowej pomiędzy Kamienicą Dolną a Siedliskami Bogusz (gm. Brzostek) została zakończona we wrześniu ubiegłego roku, ale poprawa pogody w ostatnich dniach odsłoniła pęknięcia jej nawierzchni w kilkudziesięciu miejscach. W poniedziałek 12 marca w tej sprawie odbyło się spotkanie wykonawców, projektantów i inspektora nadzoru.

Komisja przejechała opisywaną drogę, sprawdziła jej stan i spisała protokół. Powstałe szkody wykonawca zobowiązał się naprawić w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie do czerwca. W powstałe szczeliny zostanie wlana rozgrzana masa termokurczliwa, która ma zapobiec powtórnemu pękaniu asfaltu. Droga objęta jest standardowo stosowaną 3-letnią gwarancją, więc wykonawca pokryje naprawę z własnej kieszeni. Koszt będzie niewielki – poprawa wszystkich popękanych w czasie zimy dróg w powiecie dębickim szacowana jest na około 30 tys. zł.

Winny jest… klimat

- Żyjemy w klimacie, gdzie latem w godzinach południowych są upały i nawierzchnia drogi nagrzewa się do 70 i więcej stopni, a zimą w nocy mrozy sięgają minus kilkudziesięciu stopni. Tej zimy temperatura spadała poniżej – 30 stopni i te naprężenia były tak potężne, że nawierzchnia po prostu nie wytrzymała. Podobne pęknięcia nastąpiły również na innych wykonywanych przez nas drogach, nawet tych które mają 5 czy 6 lat – mówi Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Dębicy Bogusław Dyda. Przekonuje, że przy tak dużej amplitudzie temperatur niejednokrotnie dochodzi nawet do pęknięcia szyn kolejowych czy konstrukcji mostowych, dachów itp.

Coś za coś

Nawierzchnia bitumiczna na drodze Kamienica Dolna – Siedliska Bogusz została wykonana z asfaltobetonu, który nie ma dużej wytrzymałości na rozciąganie, ale jest odporniejszy na tworzenie się kolein pod naciskiem ciężarówek. – Tutaj nie ma złotego środka. Albo jest droga z nawierzchni plastycznej i ryzyko, że w ciągu upalnego lata przy natężeniu ciężkich samochodów może się wykoleinowac, albo mamy drogę sztywną, która jest bardziej odporna na naciski, ale jest ryzyko pęknięć w trakcie zimy – puentuje Dyda.

***
Remont 5,7 km odcinka drogi Kamienica Dolna – Siedliska Bogusz kosztował 7,84 mln zł i był największą kwotowo inwestycją powiatu dębickiego w 2011 roku. Teraz wielu mieszkańców tej części gminy doszukuje się w całej sprawie drugiego dna. Urzędnicy przekonują jednak, że wobec natury człowiek jest bezradny i chyba musimy pogodzić się z tym, że nasze drogi będą albo pękać na mrozach, albo deformować się latem. Skoro normalne są pęknięcia na nowych autostradach, to jeszcze “normalniejsze” jest to, że pękają drogi powiatowe.  

Arkadiusz Rogowski

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.