Nowa komenda tylko przy wsparciu samorządów

Budynek, w którym mieście się komenda policji w Łańcucie, jest już bardzo zniszczony. Fot. Archiwum

ŁAŃCUT. Trzeba pomóc policji w budowie nowej komendy.

– Jak wygląda obecnie budynek Komendy Policji w Łańcucie, to każdy widzi. Wstyd! O budowie nowej siedziby policji mówi się w Łańcucie pewnie od 20-30 lat i na mówieniu się zawsze kończy. Obecnie lansuje się koncepcję budowy nowej komendy przy ul. Traugutta, tylko jak zwykle jest drobny problem z jej finansowaniem!!! – pisze na swoim blogu Joanna Rupar, radna miasta Łańcut.

Nowa komenda ma powstać przy ul. Traugutta na działce o powierzchni 7,5 a. Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 16 mln. zł.

– Obiekt w Łańcucie jest za ciasny, komenda zajmuje kamienicę, która wznoszona była jako kamienica do zamieszkania. Mimo adaptacji do naszych potrzeb nie spełnia żadnych kryteriów stawianych dziś obiektom policyjnym. W Łańcucie nie ma pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Istotną bolączką jest brak garaży, samochody policyjne parkowane są na ulicy – informuje podkom. Marta Tabasz-Rygiel z Policji.

Do czerwca samorządy powinny określić się w sprawie zabezpieczenia 10 proc. na budowę komendy, tj. 1,6 mln zł. – Policję trzeba wesprzeć, ponieważ stan obecnej komendy woła o pomstę do nieba. Obawiam się, że jeśli odmówimy policji pomocy, to państwo nowe komendy wybuduje, ale w tych miastach, w których samorządy chciały współpracować. A perspektywa Łańcuta oddali się w nieokreśloną przyszłość – mówi Jakub Czarnota, radny powiatu łańcuckiego.

Na razie wsparcia nie udzielą gminy Białobrzegi i Markowa. W Rakszawie decyzji jeszcze nie ma, ale łatwo nie będzie. Wsparcia finansowego w formie dotacji celowej w wysokości 180 tys. zł udzieli miasto Łańcut, jak poinformował Jacek Bartman, przewodniczący Rady Miejskiej.- Nie mówimy nie, jakieś niewielkie wsparcie uda się udzielić, będziemy o tym dyskutować na najbliższej sesji – dodaje Zbigniew Łoza, wójt gminy Łańcut.

Justyna Paszkiewicz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o