Nowa lista leków to nowa szopka ministerstwa

Farmaceuci i lekarze narzekają jeszcze na jedno. Nowe listy refundowanych leków zostały ogłoszone 25 lutego, na kilka dni przed wejściem w życie (1 marca 2012 r). Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Miało być ponad dwieście nowości i sporo obniżek. Jest jeden nowy lek i jedna konkretna obniżka ceny.

Na nowej liście znalazło się “216 nowych, dotychczas nierefundowanych leków” zapowiada na stronie internetowej ministerstwo zdrowia. – Absolutną nowością jest jeden tylko medykament – rosuwastatyna, lek obniżający poziom cholesterolu. 99 proc. tak szumnie zapowiadanych nowości to leki, które były refundowane do końca 2011 roku, np. antybiotyki augmentin, zinnat.

Solian na schizofrenię, czy tramal stosowany przy silnych bólach – mówią farmaceuci. – Te leki wypadły z listy w styczniu, a ich zniknięcie wywołało protesty pacjentów. Teraz minister tylko je przywrócił nazywając nowościami.

Jakie jeszcze zmiany niesie z sobą nowa lista? Wracają na nią paski do mierzenia cukru oraz niektóre leki na schizofrenię, miażdżycę, jaskrę, cukrzycę, astmę czy stosowane po przeszczepach i u chorych na fenyloketynurię.

Trochę taniej, trochę drożej

MZ zapowiada również tańsze leki. Cenę obniżono przeciwbólowym plastrom onkologicznym. Niektóre kosztowały powyżej 100 zł. Teraz kosztują 3,2 zł lub są bezpłatne. Potanieje nieco mleko dla dzieci, które nie tolerują laktozy. Na liście ponad 100 farmaceutyków jest kilkadziesiąt takich, których cena spadła o osiem czy jedenaście groszy, co śmieszy i aptekarzy i pacjentów, bo kto to odczuje na kieszeni? Natura jednak nie lubi próżni więc jak są obniżki cen muszą być też podwyżki. Na przykład clexane – heparyna drobnocząsteczkowa w zastrzykach, która nie ma tańszego odpowiednika w styczniowym obwieszczeniu kosztowała od 3,2 do 24,03 zł w zależności od dawki. Według nowego obwieszczenia kosztuje od 11 do 51,93 zł.

Nadal według wskazań rejestracyjnych, a nie wiedzy medycznej

Ministerstwo twierdzi, że co do 808 leków wydało decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w tzw. charakterystyce produktu leczniczego, dotyczy to przede wszystkim leków stosowanych u dzieci.

Anna Moraniec

do “Nowa lista leków to nowa szopka ministerstwa”

 1. ROMAN

  a będzie jeszcze gorzej- godzin nauczania w szkołach coraz mniej- j,polski- historia idą wek – więc nie ma się co dziwić że szkoły będą wypuszczać niedouczonych matołów- niewolników- Piłsudski chyba w grobie się przewraca a Kościuszko już trzyma kosę na sztorc – ciekawe kiedy wstaną i zrobią porządek z tym dziadostwem

 2. Józef

  Panie Romanie właśnie tego krÓla , co dziś nie udostępnił nawet orkiestry wojskowej na Święto Żołnierzy Wyklętych warto by zmienić , bo jak widać od 1945 r wiele złego w mentalności NARODU jeszcze tkwi do dziś.

 3. ROMAN

  Panie Józku- ja widzę że szopka to trwa cały czasw od 1945 roku- tylko królowie się zmieniąją – czy przyjdzie dzień że pasterze zmienią krulów ?

 4. Józef

  Za super bałagan zapowiedziany ongiś przez b.posłankę PO B.Sawicką (notabene do dziś nieosądzona) w służbie zdrowia , później realizowanym przez b. kier. upadającej przychodni zdrowia , awansowanej na szefową MZ a następnie marszałkiem Sejmu . Mało tego żądnego władzy lek. Arłukowicza mianowano na spadkobiercę realizowanej skutecznie polityki eutanazji schorowanej części społeczeństwa. Nie tylko polityka lekowa , ale wykańczanie istniejących hospicjów poprzez ich przekształcanie w firmy dochodowego umierania nie pozostawia wątpliwości , co do celów obecnej koalicji. Trzeba też w tym temacie wspomnieć przecież o niepublikowanej ilości samobójstw związanych z biedą , brakiem pracy, czy niemożliwości przez część najbardziej ubogich emerytów leków, braku dostępu do szeregu specjalistów (szczególnie-kardiologów). O samych cenach leków i tym co autorka słusznie pisze w nagłówku lepiej nawet rozwijać tematu- wczoraj dość dokładnie omówił to w ” Polskim Punkcie Widzenia” TV TRWAM poseł Piecha znający te sprawy od podszewki. To że co dwa miesiące MZ będzie kolejno publikowało obwieszczenie z jednym lekiem dodanym nowym , a dwoma wycofanymi z refundacji , czy ruchu cenowym w dół o kilka groszy na pozycji to faktycznie szopka. Trzeba także dodać że część ulg leków dotyczy ich najtańszych ( często leków starszych generacji), a przecież POLAKOW miało być leczonych lekami najnowszymi?.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.