Nowa wieża już za rok

Fot. Archiwum PAŻP

JASIONKA. Budowa wieży kontroli ruchu lotniczego będzie kosztowała 14 mln 703 tys. zł

Pod koniec wakacji rozpocznie się na rzeszowskim lotnisku długo oczekiwana budowa wieży kontroli ruchu. Do przetargu na wykonanie obiektu stanęły Skanska i Inżynieria Rzeszów. Oferta Skanskiej, 14 mln 703 tys. zł, okazała się o prawie 2 mln zł tańsza niż cena konkurencji.

Na budowie wieży w Jasionce Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaoszczędzi prawie 3,3 mln zł, gdyż według kosztorysu zaplanowano na tę inwestycję 18 mln zł. Wieża powstanie też szybciej niż zakładano. Skanska zadeklarowała, że zrealizuje inwestycję w ciągu 49 tygodni, a PAŻP planowała na to rok.

Dokumentacja przetargu jest obecnie kontrolowana przez Prezesa Urzędu Zamówień publicznych. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana w lipcu, a w sierpniu rozpocznie się budowa wieży. Powstanie ona na terenie pomiędzy obecną halą odpraw pasażerów, a powstającym nowym terminalem, w miejscu, z którego obecnie odprowadzający żegnają pasażerów wsiadających do samolotów.

- W pracy kontrolerów ogromne znaczenie ma zarówno położenie jak i wysokość, na której znajduje się ich stanowisko pracy – podkreśla Grzegorz Hlebowicz, rzecznik prasowy PAŻP. – Lokalizację w pobliżu płyty postojowej samolotów, na wprost drogi kołowania, wybrano po wnikliwej analizie. Cała wieża będzie miała wysokość 33 m, a poziom operacyjny zaprojektowano na wysokości 27,6 m. Nowoczesny charakter zapewni konstrukcji ciekawa elewacja z blachy tytanowo-cynkowej powlekana w formie małej łuski.

Za rok o tej porze będzie dobiegała końca budowa wieży i towarzyszącego jej budynku administracyjnego. Potem nastąpi wyposażenie stanowiska kierowania lotami w aparaturę radiową i nawigacyjną. Zaplanowano na to 5 mln zł.  Jest więc szansa, że pod koniec przyszłego roku rzeszowscy kontrolerzy lotniczy zaczną pracować w nowym obiekcie.

Krzysztof Rokosz

do “Nowa wieża już za rok”

  1. klechosław

    a kiedy bedzie nadane imie wojtyla air port

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.