Nowe Centrum Nefrologiczne w Krośnie

Stacja dializ, tak jak w poprzedniej lokalizacji, będzie organizować dla pacjentów transport na zabieg i powrotny, do domu. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Przybywa chorych z niewydolnością nerek, którzy oczekując na przeszczep narządu, muszą być dializowani.

Chorzy i personel Centrum Dializ Fresenius w Krośnie przeprowadzili się do nowego okazałego budynku spełniającego wszelkie wymogi. Pacjenci nefrologii, którzy dotąd przyjeżdżali do lecznicy na zabiegi, skarżyli się na niedogodne warunki. – Dializowanie pacjentów jest na wysokim poziomie, ale co z tego skoro na oddziale jest za ciasno – mówili chorzy. – Brakuje miejsca na wydzielenie poczekalni, szatni i pokoju wypoczynku dla pacjentów – informowali lekarze.

Nowy budynek stacji dializ to nowoczesny, trzykondygancyjny pawilon. Na parterze zlokalizowana jest stacja dializ, a na pierwszym piętrze znajduje się oddział nefrologiczny (ma 13 łóżek), poradnia nefrologiczna i izba przyjęć. Drugie piętro to pomieszczenia głównie techniczne: kotłownia, magazyny, ale także łącznik z budynkami szpitalnymi.

Nowa stacja dializ jest obszerniejsza od poprzedniej, może także pomieścić więcej stanowisk dializacyjnych. – Było 18 aparatów do dializ, aktualnie pacjenci korzystają z 19. Natomiast docelowo liczba aparatów ma wzrosnąć do 25 – wyjaśnia lek. med. Janusz Glazar, nefrolog i dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Krośnie.  – W programie hemodializ leczy się u nas na stałe 94 pacjentów. Dzięki nowym stanowiskom będzie można przyjąć o 30-40 osób więcej – mówi lekarz. – To bardzo ważne, ponieważ z roku na rok przybywa pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, którzy wymagają specjalistycznego leczenia dializami – zaznacza.

Stacja dializ ma nowoczesną infrastrukturę i nowe meble. Znajdują się tu trzy sale dializacyjne wyposażone w najnowocześniejsze aparaty do wykonywania dializ, system uzdatniania wody i centralny system dystrybucji koncentratu. W nowej stacji dializ są także szatnie dla pacjentów i personelu, łazienki, sanitariaty. Inwestycja kosztowała około 5,5 mln zł.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o