Nowe fabryki powstają jedna za drugą

PODKARPACIE. We czwartek wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej fabryki firmy Zelmer. Nowy obiekt o powierzchni 32,5 tys. mkw będzie jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk małego AGD w Europie.

– Dzięki temu, że przenosimy się do Rogoźnicy, w Rzeszowie pojawią się wolne tereny

W obiekcie zastosowane zostaną nowoczesne gospodarowanie energią. Chodzi o rekuperację, a więc odzyskania energii termicznej, wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń obiektu. Wartość inwestycji to 63 mln zł.

Projekt realizuje firma Panattoni Europe, a generalnym wykonawcą jest firma Goldbeck.

Kolejna fabryka lotnicza

Firma Goodrich rozpoczęła przygotowywanie 40-arowej działki na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego. Teren kupiony został jeszcze w 2008 r., położony jest między MTU a Opteamem. Inwestycja kosztować będzie ponad 50 milionów dolarów (ok. 150 mln zł) a fabryka zatrudniać będzie około 250 osób. Produkcja powinna zostać uruchomiona w drugim kwartale 2012 roku.

Nowa fabryka będzie już drugą inwestycją firmy w Polsce. Pierwszy zakład Goodrich znajduje się w Krośnie, gdzie produkowane i składane są części do podwozi samolotowych np. Airbus, Boeing, Gulfstream czy Lockheed Martin. Goodrich i zatrudnia w Krośnie ponad 400 osób.

– Rzeszowskie przedsięwzięcie jest bardzo znaczącą inwestycją i jednocześnie znakiem uznania dla ciężkiej pracy naszej ekipy z fabryki w Krośnie – uważa Jack Carmola, jeden z szefów Goodrich, odpowiedzialny za segment napędów i systemów lądowania.

OPTeam już pracuje

W piątek rzeszowska spółka informatyczna OPTeam oddała w piątek oficjalnie do użytku swoją nową siedzibę w Jasionce – Centrum Projektowe Nowoczesnych Technologii. Firma jest liderem w dziedzinie produkcji kart elektronicznych, przede wszystkim legitymacji studenckich.. Ma powierzchnię 3,2 tys. mkw. Do tej pory firma mieściła się w kilku miejscach w Rzeszowie.

– Zatrudniamy 80 programistów, a docelowo chcemy ich zatrudnić 110 – mówi Andrzej Pelczar, wiceprezes spółki. A liczba wszystkich pracowników w nowym budynku sięgnie 200 osób.

Inwestycja kosztowała 16 mln złotych, w tym 9 mln złotych dotacji z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Komentarz:
Waldemar Pijar, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zarządza Aeropolis:

W tej chwili w część PPNT położona w Rogoźnicy jest już całkowicie rozdysponowana. W Jasionce zostały nam tylko dwie działki. Ale są już przedsiębiorcy nimi zainteresowani. Łącznie mamy już kilkadziesiąt firm.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments