Nowe linie technologiczne w KHS-ie i nowe miejsca pracy!

Nowa kolekcja wyrobów szklanych z KHS-u, która była prezentowana na prestiżowych targach branżowych we Frankfurcie. Cieszyła się dużą popularnością. Aktualnie na topie są takie kolory wyrobów szklanych jak: niebieski czy rubinowy. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Dokończyli pilne inwestycje rozpoczęte jeszcze przed ogłoszeniem upadłości.

Krośnieńskie Huty Szkła uruchomiły nowe urządzenia techniczne. – Chodzi o dwie linie technologiczne: zestawiarnię surowców, w której przygotowywany jest zestaw do wytopu masy szklanej, oraz nową dużą wannę do produkcji mechanicznej – mówi Dariusz Gawroński, dyrektor generalny KHS-u.

Efekt? Zakład może aktualnie więcej produkować, generując mniejsze koszty. Znacząco wzrosła także jego konkurencyjność na rynku. – W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zwiększyliśmy zatrudnienie o 200 osób. Aktualnie w przedsiębiorstwie jest zatrudnionych 2200 pracowników – dodaje.

– To zatrudnienie jest docelowe. Mamy tylko nadzieję, że sytuacja na rynku i ekonomiczna pozwoli nam na utrzymywanie produkcji i zatrudnienia – mówi  Gawroński. Jak przyznaje, KHS są przedsiębiorstwem rentownym.

KHS – jeden z liderów w ręcznej produkcji szkła
Dyr. Gawroński zwraca uwagę na fakt, że rynek związany z produkcją szkła jest bardzo trudny. – Jest duża konkurencja. Na rynku dominują trzy duże koncerny międzynarodowe, które zajmują się produkcją szkła. Na szczęście KHS mają swoją pozycję na rynku, mają swoją półkę, na której mogą sprzedawać swe wyroby. KHS są jednym z liderów w ręcznej produkcji szkła na świecie.

Ok. 245 – 250 milionów złotych – tyle wynosi wartość sprzedaży jaką KHS osiągają w skali roku. To jest wartość porównywalna z tym, co huta przed upadłością produkowała i sprzedawała.

Największy piec w historii huty
– Nowo wybudowany i uruchomiony piec jest największym spośród pieców szklarskich dotąd funkcjonujących w przedsiębiorstwie. Może pomieścić ok. 182 ton szkła – informuje Marek Kuraś, główny technolog. – Miesięcznie będziemy produkować docelowo ok. 4 miliony sztuk wyrobów szklanych – dodaje. I podkreśla, że  w grę wchodzi zdecydowanie największa produkcja szkła z jednego pieca w historii zakładu.

16 kwietnia odbędzie się kolejny przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa. – Są zainteresowani kupnem zakładu. Czy to zainteresowanie przełoży się na sprzedaż? Myślę, że nie nastąpi to jeszcze w kwietniu, ale na pewno w dalszej perspektywie – mówi z przekonaniem dyr. Gawroński.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o